Citat:
Ursprungligen postat av
Tarmstuvning
Deimos01 bad om bevis och tidsstämplar, och Dotrust tycker att jag klappar Jocke om morrhåren. Det är dags för er båda två att kliva ut ur er skyddade filterbubbla och faktiskt lyssna på vad era egna favoritkreatörer säger i sina videor.
Till Deimos01 (Varsågod, här är dina tidsstämplar)
Vårdnadsagendan och Chrippa: Skilleras säger rakt ut i sin video (19/7) vid tidsstämpel 08:35 att hela syftet med Projekt Horhus-filerna är att påvisa att Christoffer Chrippa inte skiter i sin dotter, och att det är direkt relevant för en kommande vårdnadstvist.
Precis, han säger
inte i videon som släpptes 19/7 tidsstämpel 08.35
att syftet med projekt horhus handlar om att rentvå och hjälpa Chrippa och Linnea.
Han pratar om hur han använt programmet för att gå igenom olika print screen på chattar, och delat in dem i olika sammanfattningar, och 3 av dessa teman tyckte han var väldigt intressanta, bl.a pengar, vårdnad och instruktioner.
Det verkar handla om hur Jocke har styrt och ställt exakt allt gällande drevet, då visar det bara vilken klandervärd och vidrig människa Jocke är.
Det säger ingenting om ifall Chrippa och Linnea är oskyldiga.
Att kritisera Jocke är inte att försvara Chrippa.
Jag vet inte vem som sagt att Chrippa skiter i sin dotter? Anjo? Jocke?
Citat:
Linneas medverkan: I samma video vid 11:38 bekräftar han att Linnea är djupt inblandad och ska sitta med och arbeta fram den här serien för att ge extra kontext.
Han säger att Linnea kommer vara med och ge kontext. Jag har även förstått det som att de kommer lägga upp alla bevis offentligt? Så Linnea kommer inte kunna sitta och ljuga, utan bara ge sin syn på saker som hände.
Var det inte kontext Anjo kallade det när han satt och babblade i chatten?
Citat:
Metoden: Medvikt Media kallar själva hela projektet för en radioteater vid 07:27 i sin video, där de ska sitta och spela upp raderade chattar med olika röster. De säger dessutom öppet vid 05:44 och 05:57 att de är ”troll” och att målet är att driva sina fiender till vansinne.
Så inte heller medvikt verkar säga att syftet med projekt horhus är att försvara Chrippa och Linnea.
Citat:
Juridiken: Du påstod att Jockes stämningar mot Medvikt Media var "svaga". I deras Norge-video vid 00:44 sitter de i sin husbil och panikar över att tingsrätten precis har godkänt stämning nummer två mot deras bolag.
Har jag sagt att Jockes stämning är svag? Hans första 2 stämningsansökan var svaga/värdelösa. Men det verkar ju advokaten löst tillslut.
Och vilken stämning menar du?
Gällande att medviktarna ska ha förtalat Jocke, den tror jag lades ner om jag minns rätt?
Gällande att använda Jockes varumärke är det mer en gråzon.
Joakim Lundell är inte ett skyddat varumärke. Det som kan orsaka problem är väl att Jockes ansikte finns med på 1 av de 2 tröjorna.
Det som även gör det i gråzonen är att Jocke är en kändis, och kändisar kan man utsätta för vis satir helt lagligt.
Som sagt, den stämningen känns som en gråzon, medvikt kan både vinna och förlora beroende på hur det går i domstolen.
Men även om Jocke vinner mot medvikt kommer han aldrig få några 350 000 kr + Lundells rättegångskostnader som Jocke har begärt.
Och ett stort problem där är väl att Jocke ska kunna bevisa att hans företag tagit skada, samtidigt som han skryter om hur det går bättre än någonsin.
Citat:
Det var dessutom du själv som skrev att syftet med projektet bara handlar om att visa hur "illa Jocke har betett sig". Tack, då erkänner du ju exakt det jag skrev från början: att det i själva verket bara är en personlig YouTube-såpa för att folk är arga, och att det inte förändrar någonting i den riktiga världen.
Självklart handlar projekt horhus troligen om att visa hur Jocke har betett sig. Hade inte Jocke betett sig illa hade de aldrig kunnat göra projekt horhus.
Det är ju inte skilleras och medvikts fel att Jocke betett sig illa och troligen drevat emot Chrippa under dramat.