2026-07-27, 11:45
  #574753
Medlem
MittNyaSalivs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Arccosinus
Oligarch Deripaska says Wildberries owes so many billions that its bankruptcy will "destroy the banking system".


Citat:
Ursprungligen postat av SC430
Men om dom äger så mycket går de ju inte i konkurs - o det är ju de som förlorar sina lager o anställda + aktieägarna som förlorar i första hand

owes = är skyldig

inte owns = äger

Som allt annat ryskt så är det utplundrat av eliten och bara ett skal fyllt med skulder.
Citera
2026-07-27, 12:01
  #574754
Medlem
Glada nyheter

Ukrainas nya överbefälhavare Mychajlo Drapatyj får ryska militärbloggare att frukta för framtiden.

Bloggaren Kirill Fedorov säger följande:

”Han hatar oss, han har alltid hatat oss. Det innebär att han kommer försöka döda oss, utan några moraliska betänkligheter”

Alexej Zemtsov uttrycker det såhär:

”Till skillnad från träskallen Syrskyj, som bara följer order, hatar Drapatyj oss uppriktigt”

Avslutningsvis kommenterar Yuri Podolyaka Ukrainas ÖB Drapatyj på följande vis:

”Drapatyj är bara 43 år. Och han började som bataljonschef i det här kriget! Det är dåliga nyheter för oss. En general som vuxit fram ur det här kriget och förstår hur det fungerar är en mycket svår motståndare”

Peskov emellertid tror inte att bytet av ÖB kommer att leda till några förändringar vid fronten.

https://www.expressen.se/nyheter/varlden/ryska-militarbloggarnas-nya-skrack-ukrainas-nya-ob/
__________________
Senast redigerad av Knaseligas 2026-07-27 kl. 12:04.
Citera
2026-07-27, 12:07
  #574755
Medlem
Snapcounts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Silfverrygg
Finns en annan sak som förenar en hel del av proryssarna, åtminstone på FB: droganvändning.

På tal om droger. Undra vad den här fittan har rökt:
Ryssland avser att kräva ersättning från europeiska länder för de skador landet lidit under kriget i Ukraina, rapporterar det ryska oppositionsmediet The Moscow Times.
Planen tillkännagavs av Aleksej Tjepa, förste vice ordförande för Statsdumans utskott för internationella frågor.
- Vi kommer att kräva ersättning från Europa, och frågan kommer att hållas kvar på dagordningen. Jag är helt övertygad om att vi har tillräcklig styrka för att tvinga Europa till detta, sade Tjepa till det ryska mediet Lenta.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/758b4ebc-823a-4c47-9079-e5f67b44633b

Den där muppen Tjepa ska bara ta och hålla käft och ta sig till Haag för att bli dömd till livstids fängelse.

Desto sämre kriget kriget går för Ryssland, desto mer verklighetsfrämmande kommer det att bli ifrån Putin och andra politiker som vill klänga sig fast vid makten. Inte för den egna befolkningen, utan för sig själv.

Tjepa gör enbart det Putin gjort hela vägen : Double down när det går emot.

Visar också baksidan av att endel svagare politiker i väst har inte några problem med att försöka behaga/förstå/lyssna på Kremls snack. Lägg sedan till att Usa har den svagaste presidenten någonsin.
Citera
2026-07-27, 12:19
  #574756
Medlem
bema56s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Leland1979
Krigsförbrytarna i Ryssland erkänner inte ICC. Vilken överraskning 😉
Det gjorde inte serberna heller. Ändå slutade det med att de dök upp i Haag. Det kommer att gälla även för ryska krigsförbrytare....
Citera
2026-07-27, 12:21
  #574757
Medlem
bema56s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Frank.af.Danmark
Du menar att Karim Kahn har tid över nu att resa till Ryssland...
Han är avsatt.
Och då tror du att de ryska krigsförbrytarna slipper undan?
Citera
2026-07-27, 12:44
  #574758
Medlem
Silfverryggs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av trickydick
Det som är sjukast är väl att Nordkorea krigar i Europa. Den såg man inte komma för fem år sedan.
Vad har Nordkorea överhuvud taget för otalt med Ukraina?

Boljsevistiska stater har alltid försökt hålla ihop gentemot "väst". Det är föga förvånande att fascitoida rödingfetto-kim då skickar kamrater till fascistiska sovjet 2.0.
Citera
2026-07-27, 12:48
  #574759
Medlem
negrofobens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MittNyaSaliv
owes = är skyldig

inte owns = äger

Som allt annat ryskt så är det utplundrat av eliten och bara ett skal fyllt med skulder.
Det påstås att den kvinnliga ägaren Kim har flytt landet efter att ha kallat Putin för idiot som startade det vansinniga kriget.
Citera
2026-07-27, 13:01
  #574760
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Frank.af.Danmark
Talet riktar sig till alla som är intresserade av den ryska sanningen.
Och låter mycket bra.

Ryska federationen inledde inte kriget, utan svarar på fientligheter som utlösts av Kiev med västerländskt stöd;

▪️Kiev återupplivar idag öppet nazistisk ideologi;

▪️Kievs aggression mot civilbefolkningen kommer inte som någon överraskning, med tanke på regimens anslutning till nynazism;

▪️Hjältarna i den särskilda militära operationen skriver historia;
Framtida generationer kommer att lära sig av exemplen från hjältarna i den särskilda militära operationen – mycket görs redan för att säkerställa detta;

▪️Det ryska folket måste till fullo förstå betydelsen av den sak som kämparna i den särskilda militära operationen tjänar – ty de tjänar fosterlandet;

▪️Putin uppgav att ”all tillgänglig information” rörande den särskilda militära operationen vidarebefordras till honom;
Fienden kommer att besegras och segern kommer att tillfalla Ryssland;

▪️Den särskilda militära operationen kommer utan tvekan att få ett slut förr eller senare;

▪️En känsla av enighet och broderskap är av avgörande betydelse, även vid fronten;

▪️I Ukraina ligger alla i luven på varandra – de slåss och grälar som spindlar i en bur – och tvistar om stulna pengar samtidigt som de försöker förgöra varandra;

▪️Ryssland var den enda garanten för Ukrainas territoriella integritet, men ändå utsåg Kiev Moskva till fiende.

"Telegram: View @tass_agency" https://t.me/tass_agency/387222
"Talet riktar sig till alla som är intresserade av den ryska sanningen."

Nu kom bekräftelsen direkt ur Putins mun!
Allt vad Ria Novosti har skrivit sedan 2013 och framåt stämmer, västra Ukraina går upp i västländer och resten tar Ryssland.
Även vad Tsarov medgivit: Det var Ryssland som ville göra ett kuppförsök 2014!!!
Citera
2026-07-27, 13:05
  #574761
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Parklane
"Talet riktar sig till alla som är intresserade av den ryska sanningen."

Nu kom bekräftelsen direkt ur Putins mun!
Allt vad Ria Novosti har skrivit sedan 2013 och framåt stämmer, västra Ukraina går upp i västländer och resten tar Ryssland.
Även vad Tsarov medgivit: Det var Ryssland som ville göra ett kuppförsök 2014!!!
rysseriet gjorde ett kuppförsök men misslyckades. Det mesta rysseriet tar i blir som bekant till skit.
Citera
2026-07-27, 13:06
  #574762
Medlem
Varför fungerar inte det ryska luftförsvaret?
EN av anledningarna:
"Lazari" från NGU visade nederlaget för "Buk-M3" och S-300 i Kostyantynivka-riktningen
Valentyna Romanenko – 27 juli, 13:39
"I slutet av juni attackerade soldater från en separat specialstyrkeenhet inom nationalgardet, Lasars grupp, två fiendens luftförsvarssystem i riktning mot Kostyantynivka i Donetsk-regionen."

Källa: Lasars grupp på sociala medier

Bokstavligen: "Vi lovade att ryska luftförsvarstillgångar skulle fortsätta brinna – det gör vi. I slutet av juni attackerade en separat specialstyrkeenhet, Lasars grupp, från Ukrainas nationalgarde, två luftförsvarssystem – Buk-M3 och S-300."
"Detaljer: Det noteras att Lazari-operationen genomfördes i riktning mot Konstantinivka. Enhetens analytiker samlade in data om det potentiella området för luftförsvarstillgångar. De fastställde exakt var ryssarna kunde gömma sådan värdefull utrustning åt dem.

Lasars grupps flygspaningsteam gick för att verifiera denna information. Drönarna flög djupt bakom kontaktlinjen och hittade ett gömställe där Buk-M3 och S-300 var under skydd."

Bokstavligen: "Därefter utarbetade attackplanen sin teknik. Båda komplexen träffades, vilket avsevärt försvagade ryssarnas luftförsvar i Konstantinovka-riktningen. Vi återgäldar fienden för vad de förtjänar."
Mer att läsa och se med bra video som visar och bevisar:
https://www.pravda.com.ua/news/2026/07/27/8046076/
Så var det med den saken.
Utmärkt jobbat!
Citera
2026-07-27, 13:08
  #574763
Medlem
dicky3ickys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Frank.af.Danmark
Det är över 60 länder som står utanför ICC.
De mest inflytelserika staterna som varken har skrivit under eller ratificerat Romstadgan inkluderar USA, Kina, Ryssland och Indien. Andra länder som avstår medlemskap är bland annat Israel, Turkiet, Pakistan, Saudiarabien och Iran.
När stormakter som USA, Ryssland och Kina inte skrivit under domstolens stadgar, betyder det att ledare därifrån inte kommer att ställas inför rätta.
Testa att skicka ut apan Putin på en liten flygresa så ser vi om apan grips vid landning och utlämnas till Haag 😄
Citera
2026-07-27, 13:14
  #574764
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av negrofoben
De blev medlemmar först 2001. Året efter att Slobodan Milosovic avsattes
Slobodan Milošević hamnade i ICTY (Internationella krigsförbrytartribunalen för forna Jugoslavien).
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in