Citat:
Ursprungligen postat av
Dr Tinnitus
Du är ju ett bra exempel på det jag beskrivit, en rätt typisk ”det-var-bättre-förr-gubbe”…..
Men fakta är ju att det allra mesta runt omkring oss, och även våra bilar, generellt sett har blivit bättre och bättre, säkrare tillförlitligare mindre servicekrävande etc etc ju nyare de är.
Och det lustiga är, vilket även styrker det jag säger, är ju att det i alla tider hörts samma påståenden från folk, att det var bättre förr. Men det skulle ju betyda att den allra bästa bilen var en av de allra första bilarna någonsin, för sen blev det ju (enligt alla dessa som klagar…) bara sämre och sämre för varje ny årsmodell…
Det hela grundar sig nog i en blandning av gamla ingrodda vanor och vilja att acceptera förnyelse, förändring etc. Lite som att vi tenderar att präglas av den musik vi växter upp med som ungdomar, den håller de flesta ofta som den musik de tycker är/var bäst, och nyare musik är skit….
Fast det är ju många saker som objektivt sett blir sämre.
Med alla "funktioner" har det till exempel blivit svårare att hitta en billig bil. Motoriserade dörrhandtag och luckor, displayer som visar logotyper och blinkar... För att inte tala om all hjälp man prompt ska ha, för att hålla farten, hålla sig på vägen, etc. De flesta av de här funktionerna skulle jag egentligen helst betala för att slippa, men nu ökar de prislappen med tiotusentals kronor istället.
Hur de är att meka har jag hört delade meningar om. Vissa säger att man visserligen måste plocka ur fler delar för att komma åt typ remmar och annat som behöver bytas ibland, men att det är så mycket lättare att göra så man sparar tid. Vad som är otvetydigt sant är att alltfler funktioner är mjukvarustyrda, och att man därför behöver koppla in rätt dator med rätt sladd för att få ut en felkod som ska tolkas. Det minskar oberoendet för bilägaren.
Slutligen är det allt trams om "funktioner" som byggs in i vissa bilar, men som man måste "låsa upp". Alltså att man måste betala för att bilen ska göra något den redan är byggd för att göra. Det är väl inte alla bilar (hoppas jag), men ändå.
Att en bil som är så mjukvarustyrd kopplar upp sig mot internet, antingen direkt eller via wifi eller telefon, kommer med risken att den kan hackas. Den skulle antingen kunna göras obrukbar eller fås att bete sig farligt i trafiken, om någon illvillig individ (eller stat) är på det humöret. Man kan dividera om hur stor risken är, men den finns där för de bilar som har någon sorts interface mot internet.
Någon skulle kunna mena att dessa nackdelar med råge uppvägs av fördelar, som värmeslinga i mugghållaren eller fönsterhissar som man kan styra med en app, eller till äventyrs något faktiskt vettigt såsom bränsleekonomi, men det hindrar inte att vissa saker är objektivt sämre.