Hasbro har gjort en ny version på Monopol -
Monopoly Socialism. En satirisk spelvariant som häcklar socialism och allmänt vänsterpopulistiska idéer.
Här finns spelmekaniker som att om du inte har råd med att betala för dig, så får du ta pengar ur "community fund"-kassan. En kassa som hela tiden tar slut, och måste fyllas på med bland annat högre skatter.

Likaså så straffar spelet dig om det ser ut att gå för bra för dig ekonomiskt sett.
Twittraren "Nick Kapur" ger en hyfsad genomgång av spelet i en lång jäkla twittertråd. Men han verkar inte vara speciellt förtjust i idén.
https://twitter.com/nick_kapur/status/1164233656799506433
Det här är inte första gången Hasbro gör narr av en viss grupp, genom ett monopol-spel. För ett tag sedan så släppte de "
Monopoly for millennials", med taglinen "
forget real estates. You can't afford it anyway." En variant på brädspelet som också skapade en del kontrovers bland folk som kände sig träffade. Men verkar ha blivit populärt ute på marknaden.
Även om jag nog inte kommer att införskaffa någon av ovanstående Monopolvarianter, så måste jag ändå ge en eloge till Hasbro, som vågar slänga lite jabbar åt olika håll. Och det verkar ju funka. Jag har än så länge inte fått se någon av dessa varianter i Sverige. Men de skulle vara kul att prova på.
Vad säger ni andra? Socialistiskt monopol, kan det vara något för nästa spelkväll?