Citat:
Ursprungligen postat av
HusvagnSvensson
Jag och många andra anser att jämförelsen inte håller, då grundproblematiken inte är densamma.
Hamas attackerade förvisso Israel, men ryssarnas anspråk på Ukraina har ingen legitimitet medan Palestiniernas anspråk på en annan lösning än idag har det.
Zelenskyj och Ukraina är också beredda till kompromisser även om det innebär att de inte får vad de vill ha, medan problemet i Israel/Palestinfrågan är Israels ovilja till att kompromissa tillräckligt.
Greta Thunberg må ha fel i olika delar och metoder, men det är inte fel att protestera mot Israel. Inte ens om man inte håller med henne.
Israelvänners jämförelse mellan Israel och Ukraina är dålig propaganda.
Så länge du inte förklarar hur Hamas, vars enda mål är att utplåna Israel, är villiga att kompromissa, så är grundproblematiken densamma. Hur ska Israel uppnå permanent fred, när andra sidan kräver att Israel ska utplånas? Vilka möjligheter har de, som du säger?
Vi som irriterar oss på Greta är inte alls bara Israelvänliga. Att hon inte med ett ord nämner avskyn mot Irans revolutionsråd, som sköt ner och dödade tiotusentals helt oskyldiga medborgare, är värre. Eller katastrofen i Sudan! Hon behöver inte demonstrera, men hon ignorerar dem fullständigt. Hade ayatollan varit jude, så hade hon agerat annorlunda. Det tror du också, även om du inte vill medge det.