Lustigt hur du kapar i frågorna och framförallt i svaren. Nej, din vanliga stil.
Ja, kapitalinjektion var per capita 50% i Ukraina vs Baltikum.
Skillnaden blir ändå större, då merparten av pengarna till Ukraina kom efter att Donbass och Krim ockuperats av Ryssland.
Paradoxen från putinfans är att väst stöttade Euromaidan-anhängare. Men tydligen inte tillräckligt mycket…🤣
Inte ett ljud om hur ryssarna hade sina fingrar i Ukrainas kakburk…
Ukraina var en central del av Sovjetunionen. Efter självständigheten 1991 fanns omfattande ekonomiska, politiska och säkerhetsmässiga band till Ryssland som tog lång tid att bryta. Kan tänkas att det påverkar?
Ryssland har under lång tid stött proryska politiker, medier och organisationer i Ukraina. Det har bidragit till politisk polarisering och försvårat reformer.
Återkommande handelskonflikter, gasdispyter och ekonomiska sanktioner från Ryssland har hämmat Ukrainas utveckling. Krig sedan 2014: Den ryska annekteringen av Krim och stödet till separatister i Donbas ledde till ett utdraget lågintensivt krig redan före den fullskaliga invasionen 2022. Det avskräckte investeringar och band stora statliga resurser till försvaret. Fullskaliga invasionen 2022.
Kan man misstänka att detta har orsakat enorma förluster i form av förstörd infrastruktur, minskad BNP, miljontals flyktingar och stora demografiska problem?
Ett land i krig har mycket svårare att genomföra ekonomiska och institutionella reformer.
Men trots detta gör man väl ifrån sig.👍
Bara ryska 🐽 håller sig borta, kommer Ukraina bli hur bra som helst.
Citat:
Ursprungligen postat av
psychicsailor
Dina baltstater är dock ett exempel på att du är antingen propagandistisk eller resistent mot ny kunskap. Jag har förklarat för dig i annan tråd att du får sjukt olika resultat om du jämför ekonomisk utveckling med baltstaterna, eller Moldavien, Bulgarien, etc som resultat. Baltstaterna är bäst i klassen, på grund av att de är små och kapitalinjektioner ger stor effekt på statsnivå, strategiskt viktiga (nära st. Petersburg), har sitt språk att skydda, har katastrofala erfarenheter av stalinism, och har en helt annan kultur än slaverna.
Det finns ingenting, absolut ingenting, som tyder på att det ukrainska samhället skulle prestera så väl som balterna.