2026-07-03, 17:05
  #61
Medlem
busy-signals avatar
Nej nya strumpor är osköna, och man får mera fotsvett jämfört med såna som har tvättats nån gång.

Så för mig skulle det vara extremt ovärt att alltid ha nya strumpor på mig.
Citera
2026-07-03, 17:11
  #62
Medlem
sucuks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av hippili
Ja det är logiskt när man tänker på det, borde vara behandlat med en del grejor för att klara långa transporter och man vet aldrig vad det är behandlat med för något men hälsosamt är det troligen inte och ger ett ypperligt tillfälle att göra sig av med "giftigt avfall" och inte bry sig om andra länder bara pengar rullar in och att folk blir sjuka från och med nu är det stopp att beställa billiga grejor från dessa sidor 👍

Det är tyvärr samma över hela linjen, arbetare står i kemikaliebad för att behandla textilier som om det var 1926, inte 2026 i länder som pakistan och indien. Svårt att komma tillrätta med då dessa företag säljer till de stora jättarna som H&M, Zara etc.

Temu, ali mfl är helt okontrollerat, men det handlar bara om grader i helvetet när det kommer till kläderna du hittar i affärerna i stan, samma skit om än möjligen något lägre nivåer.
Citera
2026-07-03, 17:38
  #63
Medlem
Under Armour performance tech strumporna är klart de bästa jag ägt, sitter som de ska på foten,
bra ventilering och stöd, köper inget annat och jag har provat det mesta i strumpväg.
Citera
2026-07-03, 17:43
  #64
Medlem
Jag tvättar mina strumpor innan jag ens använder dem. Undrar hur dina strumpor luktar efter en månad på dina fötter?
Citera
2026-07-03, 17:50
  #65
Medlem
Minimuchers avatar
Detta strunt Kaos.
Jag slängde alla strumpor.
Hittade mig svarta bambu strumpor av din fin kvalitet, köpte jättemånga av samma färg. Aldrig mer omaka par.

Varför funkar inte din idé för mig?
Bommulstrumpar är perfekt för snuskig bakterie odling. Billiga sådana ännu värre.
Så kör på dyra istället för att ta hand om fötterna.

Så nu kör jag och frugan på samma.
Vita ankel på sommaren & svarta långa på vintern.
Citera
2026-07-03, 17:51
  #66
Medlem
Beckahestens avatar
Det är inte särskilt dyrt att tvätta heller. Har haft koll på det i flera år nu då jag bor med timpris på elen. 30-graderstvättar kan man köra hur mycket man vill i princip.

Så köpa kvalitetsstrumpor som inte sladdrar av foten, och köra dem ofta i låga temperaturer med flytande tvättmedel är den bästa ekonomin. Pulver funkar inte så bra i låga temperaturer, löser inte upp sig. Man kan kosta på sig att byta flera gånger om dagen och bara köra dem i 30 grader hela tiden. Sen kan man lyxa till det och köra dem i 60 grader om de är extra smutsiga någon gång.

Lovar, man har råd att tvätta dem före användning också och på så sätt slippa gnugga in kinesgifter i foten.
Citera
2026-07-03, 19:12
  #67
Medlem
Mailmanss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Varmlandskorven
Borde vara mer lönsamt köpa nytt flerpack varje vecka/månad så kan man ha rena nya fräscha strumpor varje dag.

Mer lönsamt? Hur kom du fram till det?
Den ekvationen får du gärna stapla upp

Och samma strumpor i en vecka till en månad? Kommer lukta helvete
Citera
2026-07-03, 19:17
  #68
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av halaltarzan
Bara en undran, varför behöver du byta strumpor varje dag?
Det står på anslagstavlan hos fotvården att man ska.
Citera
2026-07-03, 20:50
  #69
Medlem
Herregud vilka psykologiska och fysiska problem ni har. Blir strumporna skitiga efter en dag borde ni börja träna så slipper ni bli så varma att ni får fotsvett.

Ni är säkert också såna som måste duscha efter att ha bajsat
Citera
2026-07-03, 21:37
  #70
Medlem
Sameshs avatar
Jag slänger mina strumpor efter användning, jag tycker att strumpor är ett sorgset kapitel av tvättningen för strumpor är och känns som bäst när nya och tappar all sin "fresh" känsla efter tvätt i motsats till andra klädesplagg. Jag har snustorra fötter och går inte med skor på hela dagen så jag använder mina strumpor tills de känns ofräscha och de kasseras.
Citera
2026-07-03, 22:07
  #71
Medlem
Harald.Guldhatts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av halaltarzan
Bara en undran, varför behöver du byta strumpor varje dag?
Vem byter inte strumpor minst en gång om dagen?
Citera
2026-07-03, 23:20
  #72
Medlem
Arneweisskorrvs avatar
Låter helt bisarrt.
Som att ta en ny tandborste varje gång man borstar tänderna. typ.

Jag använder mina strumpor tills det blir stora jävla hål på hälarna, sedan vrider jag strumpan så jag har hälen uppåt.
Är jag riktigt snål så blir det fyra häl-hål på strumpan i slutet, då ser den ut som stringtrosa.

Sen, går den som trasa när jag grejar med bilen.
Miljö vettu..
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in