2026-06-29, 17:19
  #571165
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Urbizzo
Det finns gott om ställen där man kan köpa sig ett medborgarskap, och som inte har utämningsavtal.

Har många tänkt tills lönnmördare hittat dem.
Citera
2026-06-29, 17:20
  #571166
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Antistalk
Ukraina bekräftar:
Generalstaben: Försvarsmakten attackerade tre broar, ett lager och ryska kommandoposter
Valentyna Romanenko — 29 juni, 17:11
"Generalstaben rapporterar att enheter från den ukrainska försvarsmakten den 28 juni och natten till den 29 juni attackerade ett antal fientliga militära mål."

Källa: Generalstaben för Ukrainas väpnade styrkor på sociala nätverk

"Detaljer: Ja, en vägbro i Novoazovsk-området i Donetsk-regionen träffades, liksom två järnvägsbroar i Luhansk-regionen. Fienden använder dessa anläggningar för att överföra personal, vapen, ammunition samt materiella och tekniska resurser."
"Dessutom drabbades ockupanternas depå för material och teknisk utrustning i Novosvitlivka-området i Luhanskregionen."

"Enligt generalstaben träffades även tre fientliga kontrollpunkter för drönare i områdena Hulyaipol i Zaporizjzja-regionen, Tyotkino i Kursk-regionen (Ryssland) och Bakhmut i Donetsk-regionen, samt kontrollpunkten för inkräktarnas elektroniska krigföringsenhet i området Velyka Novoselka i Donetsk-regionen."
Mer att läsa i länken:
https://www.pravda.com.ua/news/2026/06/29/8041630/
Den ökande ryska militära katastrofen fortsätter i bra tempo.
Utmärkt.
Tillägg:
Påminner om 40 dagars utökade sanktioner som President Zelenskyi tillkännagav den 25 juni. Flygande start på den som alla kan konstatera. 30 dagar, juli, kvar. Och det ryska luftförsvaret fungerar inte.
Zelenskyy approves 40-day security service operation aimed at pushing Russia to end its war | Ukrainska Pravda https://share.google/6rEXFArpq979WjeOZ
Ukraina har numera de resurser som en sådan kampanj kräver.
Utmärkt.
Tillägg 2:
Den första veckan har Ukraina slagit ut ryska militära mål för mångmiljardbelopp varje dygn. 30 dygn kvar.
__________________
Senast redigerad av Antistalk 2026-06-29 kl. 17:40.
Citera
2026-06-29, 17:29
  #571167
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HejaFinland
Har många tänkt tills lönnmördare hittat dem.

Än sen då.
Om han försvinner till något land, så är han ändå borta
Citera
2026-06-29, 17:52
  #571168
Medlem
Snyggast.i.Speedos avatar
"ALLT GÅR ENLIGT PLAN" - ryske psykopaten Vladimir Putin

Z-apan Golman ÄR TILLBAKA! Med en videorapport från ryska diktaturens bränslebrist.

Enligt egen utsago har Z-apan Golman letat efter bränsle sedan kl 04:00 i en operation som han kallar "Operation fylla upp tanken". Han köade vid tre stationer i vad han kallar "oljeproducerande landet".

Sedan börjar Golman babbla om raffinaderiet i Omsk och det är här hans videorapport blir intressant. Golman talar om ryska nederlagen i Ufa och om hur viktigt raffinaderiet i Omsk nu blivit för att "rädda oss" och säkerställa tillgången på drivmedel för ryssarna. Golman poängterar allvaret för sina följare genom att varna om bistra tider då han inte viil köra i en gammal Volga eller Zhiguli och fylla upp tanken med 76-oktanig bensin (kodord för total rysk misär och nederlag för ryska diktaturen).

Rysk media har rapporterat och skrutit om att raffinaderiet i Omsk går på full kapacitet.

Det är nästan skrivet i sten att raffinaderiet i Omsk kommer att få ett besök inom kort.

https://bsky.app/profile/antongerashchenko.bsky.social/post/3mpchpjzvcs2o
__________________
Senast redigerad av Snyggast.i.Speedo 2026-06-29 kl. 18:01.
Citera
2026-06-29, 18:20
  #571169
Medlem
Snyggast.i.Speedos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HejaFinland
Han blandar nog ihop det för att det är en flod som heter Oskil som också rinner in i Ukraina, det har varit strider nära den floden, ryssarna försöker korsa den för att ta Kupiansk.

Gör han?

Hur tänkte mytomanen Putin där egentligen i så fall? Enligt mytomanen KGB-Putin har Kupyansk redan "erövrats". Mytomanen Putin har ju till och med delat ut ryska diktaturens "hedersmedalj", den så kallade "hjälte av avloppsbassängen ryssland", till en general för "erövringen". Enligt blåljugande mytoman-generalerna har Kupyansk "erövrats" flera gånger.
Citera
2026-06-29, 18:51
  #571170
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av pettersson72
RyZZpacket har börjat med ånglok nu.

Putin’s Russia in the 21st century: The “second-best army in the world” has run out of fuel, and steam locomotives have been hauled out of the motherland’s reserves. 😂😂😂

Soon, they will likely be unpacking airships and horse-drawn carriages from the 1920s. The return to the USSR—so lauded by “patriots”—is proceeding at breakneck speed.

https://x.com/i/status/2071520320473710892

Vänta bara, snart stormar 1000 Armata ut ur Analbergen (så fort man hittar nycklarna till gömmorna)
Citera
2026-06-29, 19:09
  #571171
Medlem
Mindbusinesss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av FranzMarc
Var skulle han kunna ta vägen? Om han skulle smita känns det inte så diskret att göra det i sin egen yacht.

Han börjar kanske skeppa ut allt han kan till något land han kan fly till om det skiter sig.
Citera
2026-06-29, 19:20
  #571172
Moderator
Chantres avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Snyggast.i.Speedo
Rysk media har rapporterat och skrutit om att raffinaderiet i Omsk går på full kapacitet.

Det är nästan skrivet i sten att raffinaderiet i Omsk kommer att få ett besök inom kort.

https://bsky.app/profile/antongerashchenko.bsky.social/post/3mpchpjzvcs2o

Citat:
Oljeraffinaderier i Ryssland arbetar med maximal kapacitet för att leverera de volymer bränsle som behövs, och marknaden håller på att bli mättad med petroleumprodukter. Vice premiärminister Alexander Novak meddelade detta vid ett möte med Kaliningradregionens guvernör Alexei Besprozvannykh, noterade regeringen.
https://tass.ru/ekonomika/27868561

Låter ju som de 2-3 dagar som Putin lovade innan alla bensinstationer har välfyllda lager igen.
__________________
Senast redigerad av Chantre 2026-06-29 kl. 19:25.
Citera
2026-06-29, 19:28
  #571173
Medlem
Snapcounts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mindbusiness
Han börjar kanske skeppa ut allt han kan till något land han kan fly till om det skiter sig.

Tror att Putin bara är rädd för att Ukraina skulle skicka några droner mot hans yatch. Skulle se så pinsamt ut att ryssarna själva skulle skratta då. Misstänker att den har destination någonstans i gulfen, lär skall finnas flera ryska yatcher där..
Citera
2026-06-29, 19:48
  #571174
Medlem
Snyggast.i.Speedos avatar
DAG 1587 av massmördaren KGB-Putins fullständigt misslyckade tre dagars-operation

Nyheter från ryska diktaturen

"ALLT GÅR ENLIGT PLAN" - Välbärgarade ryssar i ryska diktaturen funderar på hur de ska casha in och göra exit ut ur psykopaten Putins diktatur och hans psykopatiska ledning mot ryskt nederlag.

"ALLT GÅR ENLIGT PLAN" - Fyllona i ryska diktaturens statsduma ger ryska folket en taktlös gåva och uppmanar undersåtarna att ställa in sig för en ny vardagsverklighet med bränslebrist - "Det kommer inte att bli som förr."

"ALLT GÅR ENLIGT PLAN" - Vart femte flygplan som tillhör ryska diktaturens största flygbolag står på marken på grund av tekniska problem. Det går bra nu.


"Alla funderar på hur de ska få ut sina pengar och lämna." Ryska eliter förbereder sig för en upptrappning av kriget efter Ukrainas attacker djupt in i Ryssland

"Det finns inte tillräckligt med luftförsvarssystem för att skydda vår infrastruktur, det är tydligt", sa en affärsman från Moskva till WaPo. "Ingen vet vad man ska göra för att öka produktionen. Detta är en allvarlig situation som Putin och hans inre krets tydligen inte förväntade sig. De var inte förberedda på ett långt krig, och de är inte redo för ett drönarkrig.

Med tanke på det "massiva underskottet" och den nästan uttömda nationella välfärdsfonden kommer regeringen att låna mer, vilket i sin tur kommer att driva på inflationen, sa en tidigare högt uppsatt finanstjänsteman

Rädslan växer bland näringslivet att staten kommer att försöka utnyttja privata besparingar för att betala för kriget


https://ru.themoscowtimes.com/2026/06/29/kazhdii-dumaet-kak-vivesti-dengi-iuehat-rossiiskie-eliti-gotovyatsya-seskalatsii-voini-posle-udarov- ukraini-vglub-rossii-a199466

Vid ingången till Murmanskregionen stängdes internet av och en total sökning av bilar infördes i jakt på sabotörer

Den 28 juni började alla fordon som färdades mot den regionala huvudstaden kontrolleras på den federala vägen R-21 "Kola" i Murmanskregionen. En av kontrollpunkterna upprättades nära Kandalaksja.

Som ett resultat bildades en 7 kilometer lång trafikstockning på motorvägen igår. En liknande kontrollpunkt upprättades nära Olenegorsk.


https://ru.themoscowtimes.com/2026/06/29/navezde-vmurmanskuyu-oblast-otklyuchili-internet-ivveli-totalnii-dosmotr-mashin-vpoiskah-diversantov -a199437

Hackare meddelade att de hade hackat sig in i Alabuga IT-system och "minerat" drönarna som satts ihop på platsen

Partier av ryska attackdrönare som monterats vid en anläggning i Alabugas specialekonomiska zon (SEZ) kommer att detonera när de avfyras, enligt representanter för Black Spark-organisationen, som beskriver sig som en underjordisk rörelse som verkar inom Ryssland.

Enligt organisationen tillbringade dess aktivister "flera månader" med att samla in data från servrar och "i hemlighet ladda ner databaser över alla inblandade i monteringen av Geranium-2- och Geranium-3-drönarna."

"Under monteringen laddade vi överraskningar från Black Spark i de senaste partierna av drönare. Dessa drönare kommer att explodera när de avfyras."


https://ru.themoscowtimes.com/2026/06/29/hakeri-zayavili-o-vzlome-it-sistemi-alabugi-i-minirovanii-sobrannih-na-ploschadke-dronov-a199415

Vart femte flygplan som tillhör Rysslands största flygbolag står på marken på grund av tekniska problem

Rysslands största flygbolag ställer nästan 20 % av sin flotta på grund av brist på reservdelar för reparationer och västerländska sanktioner som har förbjudit leverans av flygplansutrustning till landet. Enligt Kommersant står 130 av 673 flygplan på marken hos 11 flygbolag, vilket står för över 90 % av all rysk passagerartrafik.

https://ru.themoscowtimes.com/2026/06/29/kazhdii-pyatii-samolet-krupneishih-rossiiskih-aviakompanii-ne-vihodit-v-reis-iz-za-tehnicheskih-neis pravnostei-a199401


En brand bröt ut på raffinaderiets territorium i Slavyansk-on-Kuban på grund av UAV-skrotets fall den 28 juni - operativt högkvarter
https://ru.themoscowtimes.com/2026/06/29/pozhar-voznik-na-territorii-npz-v-slavyanske-na-kubani-iz-za-padeniya-oblomkov-bpla-28-iyunya-opersh tab-a199396

"Det kommer inte att bli som förr." Statsduman uppmanade ryssarna att vänja sig vid bränslerestriktioner
https://ru.themoscowtimes.com/2026/06/29/kak-ranshe-uzhe-nebudet-vgosdume-prizvali-rossiyan-privikat-kogranicheniyam-natoplivo-a199457

Putin erkände bränslebristen i Ryska federationen; ett särskilt högkvarter har skapats för att säkerställa leveranser
https://ru.themoscowtimes.com/2026/06/29/putin-priznal-defitsit-topliva-v-rf-sozdan-spetsialnyy-shtab-dlya-obespecheniya-postavok-a199398

Gazprom Neft och Lukoil började begränsa försäljningen av bensin i Moskva och Moskvaregionen
https://ru.themoscowtimes.com/2026/06/29/gazprom-neft-i-lukoil-nachali-ogranichivat-prodazhu-benzina-v-moskve-i-podmoskove-a199450

Myndigheterna i Novosibirsk-regionen meddelade att bensinförsäljningen upphör på vissa bensinstationer
https://ru.themoscowtimes.com/2026/06/29/vlasti-novosibirskoi-oblasti-zayavili-oprekraschenii-prodazhi-benzina-nachasti-azs-a199419

Polisen har börjat patrullera bensinköer i Irkutsk
https://ru.themoscowtimes.com/2026/06/29/v-irkutske-ocheredi-za-benzinom-nachala-patrulirovat-politsiya-a199428

Myndigheter i ytterligare fyra regioner införde restriktioner för bränsleförsäljning per dag
https://ru.themoscowtimes.com/2026/06/29/vlasti-esche-chetireh-regionov-za-den-vveli-ogranichenie-na-prodazhu-topliva-a199463

Bränslebrist i Ryssland drabbar godstransporter på väg
https://ru.themoscowtimes.com/2026/06/29/defitsit-topliva-v-rossii-udaril-po-gruzovim-avtoperevozkam-a199393
Citera
2026-06-29, 20:02
  #571175
Medlem
Ukraina: Krismöte i Kreml om bränslebristen – stora strömavbrott i ockuperade Krym, Cherson och Donetsk – ryska säkerhetstjänsten rekryterar svenskar till mordkuluter
skriven av Lars Wilderang 2026-06-29 10:39
"Rysslands diktator Putin ska kallat till ett krismöte om bränslebristen, men Bagdad Putin intygar att allt går enligt plan. Det ska blivit stora strömavbrott på ockuperade Krym, Chersonregionen och i den sedan 2015 ockuperade storstaden Donetsk. En för deltagande i en mordkult terrordömd svensk ska rekryterats till kulten av rysk säkerhetstjänst."
"18:38 Bagdad Putin hävdar att ryska raffinaderier producerar för full kapacitet och att det inte föreligger någon drivmedelsbrist i Ryssland även om det är köer och tomt på en del bensinstationer."

KOMMENTAR

"Säger nog en hel del om hans rådgivare och närmaste, samt vad för bild de vågar förmedla till Den Store Ledaren Farfar Putin (TM). I en diktatur flödar inte information fritt och korrekt. Besluten blir därefter."
"18:59 Putins superyacht Graceful befinner sig just nu i Kattegatt rapporterar danska DR, eskorterad av två ryska örlogsfartyg, efter att ha gömt sig i Sankt Petersburg sedan starten av det fullskaliga ockupationskriget.

Superyachten är värderad till runt en miljard svenska kronor."

"19:15 Bloggen har tidigare publicerat direktrapporter från ryska Saratov Oblast att jordbruksmaskiner står stilla på åkrarna och skörden riskeras på grund av brist på bränsle. Nu har jordbruket även på ockuperade Krym stannat. Men enligt Bagdad Putin 18:38 föreligger det ingen drivmedelsbrist, utan det är bara ekot av egots vibrationer."
Mycket mer att läsa och se på bloggen:
https://cornucopia.se/2026/06/ukraina-krismote-i-kreml-om-branslebristen-stora-stromavbrott-i-ockuperade-krym-cherson-och-donetsk- ryska-sakerhetstjansten-rekryterar-svenskar-till-mordkuluter/
Uppdateras allteftersom.
Citera
2026-06-29, 20:07
  #571176
Medlem
Bränsleförsäljning begränsad i ytterligare en rysk region
Andriy Muravsky — 29 juni, 18:42
"I Basjkortostan var försäljningen av bränsle på bensinstationer begränsad till 30 liter per bil och det var förbjudet att sälja det i dunkar: den 28 juni registrerades köer på 800 bilar på bensinstationer i Ufa."

Kommersant skriver om detta .

"Sådana åtgärder vidtogs på grund av ökad efterfrågan, förklarade vice premiärminister i den regionala regeringen Alexander Sheldyaev.

Han förklarade att restriktionerna inte kommer att påverka budgetorganisationerna, och att representanter för administrationen och den allmänna säkerhetscentralen kommer att vara involverade i arbetet med att kontrollera situationen."
Inga problem enligt en lill-Putin i regionen, Alexander Sheldyaev...
Mer att läsa i länk:
https://epravda.com.ua/biznes/prodazh-palnogo-obmezhili-shche-u-odnomu-rosiyskomu-regioni-823159/
Jo, jo.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in