Citat:
Fast nu talar du mot den faktiska utvecklingen som vi sett under årtionden. "Bakåt i tiden" var det inte ovanligt att nästan allting skedde genom egen produktion, exempelvis hade vi processorer som MIPS, SPARC, Power, Alpha, Motorola 68030 etc. Men som allting byttes till x86 med tiden. Samma sak med RAM, hårddiskar (minns du IBM Deathstar?), skärmar etc. Men skalfördelar har inneburit att det numera är mer lönsamt att köpa in dessa komponenter externt. Det är även därför som det bara finns typ två stora tillverkare av pekplattor, Synaptics och ALPS. Vi ser samma sak vad gäller skärmar, här finns BOE, LG, Samsung, AUO, Innolux och kanske någon till och de producerar skärmar för alla mer välkända datortillverkare som Dell, HP, Apple etc. Annat exempel kan vara kameramodulerna i våra mobiltefoner där Sony och Samsung är fullständigt dominerande. Som exempel köper Apple sina kameramoduler från Sony.
Men där har du fel, Apple tar naturligtvis ut marginaler på sina produkter, men de subventionerar också komponenter som är extremt dyra för andra tillverkare pga de just gör sådana enorma mängder av dessa.
Lenovo tex har inte egen processor tillverkning, de måste köpa av externa parter som också ska ha sina marginaler på försäljningar.
Lenovo tex har inte egen processor tillverkning, de måste köpa av externa parter som också ska ha sina marginaler på försäljningar.
Sedan ska vi ju inte ignorera att även externa leverantörer kan välja att subventionera vissa kunder för dessa haloeffekt. Som exempel kan ju nämnas Dell och dess starka koppling till Intel som Intel hade ett starkt intresse av att stödja.