Citat:
Ursprungligen postat av
Hulebacken
Nu börjar jag bli trött på din idioti. Förhoppningsvis trollar du.
Om polisen inte delgav någon misstanke har de inte gjort några tester alls. Utan tester, inga bevis. Utan bevis, inget brott.
Alla lokalbor tyckte det var roligt, för de kände grabbarna. Detta var en svensexa. Allt gick bra och båten bärgades samma dag. Inget drivmedel spilldes eftersom tanken är sluten. Att du inte vet det med förarbevis är mer skrämmande än att några krökar och har kul på sin svensexa.
Dra år helvete nu
Hahaha.
Lagen om sjöfylleri gäller även för båtar kortare än 10 meter och som ej går fortare än 15 knop.
Dessutom har de sänkt en båt i Smögens hamn och kommer åka dit för detta.
Även passagerare finns krav om att ej vara berusade i den nivån eftersom polisen inte kunde förhöra dem.
Bara för de bor på orten går de inte fria för sådana här saker.
Var även föraren kraftigt berusad kan det bli fängelse.
"Påföljder: Straffet för sjöfylleri är böter eller fängelse i upp till sex månader. Vid grovt sjöfylleri är straffet fängelse i högst två år. Det kan även påverka ditt körkort för bil."
Det här gäller passagerare.
"Passagerare och mindre båtar: Även om du inte själv framför båten kan du dömas för sjöfylleri om du är ombord och har en så pass hög alkoholpåverkan att du anses utgöra en fara för sjösäkerheten (eller inte kan sköta dina eventuella uppgifter). För båtar som är kortare än 10 meter och går långsammare än 15 knop finns ingen fast promillegräns, men du kan ändå dömas till sjöfylleri om du framför båten på ett vårdslöst sätt och är märkbart berusad."