Citat:
Ursprungligen postat av
enonil
Jag menar folk med svenskt personnr eller som har rösträtt i Sverige, så att de kan föra en verifierad talan på t.ex. en webbplats för ett svenskt parti.
Det ena implicerar inte det andra, och dessutom så kan man väl föra talan för ett svenskt parti utan endera, eller ens något av dessa?
Hur som helst så skulle det vara tekniskt möjligt, ja, i den mån BankID sitter på informationen (jag vet inte i vilken utsträckning de känner till ditt medborgarskap, och tvivlar starkt på att de vet exakt vilken rösträtt du har). Det skulle gå att från BankID:s sida ge ett ZKP-svar till, säg, Flashback rörande de diverse saker de vet om dig. Flashback skulle sedan, rent tekniskt kunna visa den informationen i anslutning till ditt inlägg - inte din användare, eftersom allt BankID vet om dig är icke-permanent information som bara kan anses gälla i frågeögonblicket.
Då har vi ju flyttat tillitsfrågan till Flashback... vilket kanske är en förbättring?
Det stora problemet är nog att det verkar vara få utöver du som förstår varför detta är viktigt eller ens önskvärt. Du får nog börja med att arbeta på att övertyga din omgivning om varför det skulle vara det (något som f.ö. inte är en IT-säkerhetsfråga).
För att vara supertydlig så är min övertygelse att Flashback skulle vara fullständigt ointresserade av att införa något sådant.