Citat:
Ursprungligen postat av
Karman
Ja, i början av karriären skriver man givetvis det. Att ha gjort militärtjänst är meriterande, särskilt om du haft någon form av befälsposition eller har specialistkunskaper som du fått i det militära.
Om man inte varit någon specialare i försvaret kan jag inte förstå det meriterande.
Personligen gjorde jag aldrig lumpen. Men av alla människor i alla år man varit ute och arbetat och träffat på folk som gjort lumpen så imponerar inte de överhuvudtaget på mig. (ej befäl eller specialare)
Min erfarenhet av lumpenfolk, speciellt de födda innan 80-tal.
1. Skryter om sin tid i lumpen
2. Jobbar otroligt sakta
3. Tar väldigt mycket snackepauser
4. Myglar så mycket de kan under alla timmar
5. Tror de står över alla andra.
Inga företag bryr sig heller om folk har gjort lumpen. De kollar på personlighet och hur arbetsvillig du är.
Så hade jag varit chef och anställt så hade punkten "Gjort lumpen" inte varit av värde alls. Utan referenser, personlighet och inställning hade vägt över en krigspitt =)
Kanske de som gjort det relativt nyligen är bättre, men det är svårt och säg då jag ej arbetat med sådana personer.
Men de gamla gemet är inget jag hade hängt i granen alls, i med jag tycker många är lata och ofta tror de står över andra och förstör ofta stämningen på arbetsplatsen då de inte ger sig och gör ett sämre jobb.