Citat:
Ursprungligen postat av
LadyCinderbottom
De passar perfekt ihop då de är lika korttänkta båda två.
"Det jag ville få fram är att jag tycker det är väldigt olyckligt när man börjar förbjuda gamla traditioner som avslutning i kyrkor, nationalsången, luciatåg och pepparkaksgubbar till förmån för några få individer. Snart får vi väl inte fira midsommar eller valborgsmässoafton. Det är inte bara synd det är farligt också”, skriver han."
Tror de verkligen att högtiderna försvinner om det inte syns på Carolinas Insta?
Det blir ju precis tvärtom, på grund av "Karen och Kevin" kan skolorna välja att ta bort traditionen för att vissa människor inte respekterar skolans regler att inte filma.
Istället laddar han upp ett klipp till så att ännu fler barn syns.
Hur sjuk i huvudet är man då?
De borde skämmas.
Tycker synd om deras barn, de föräldrar som inte vill att barnen ska bli fotade/filmade och exponerade i sociala medier kommer inte våga bjuda hem deras barn.
Det förstnämnda hänger ihop med att Sverige blev ett officiellt sekulariserat land för en tjugo år sedan. Det vill säga att kyrkan och staten skildes åt. Att man slutade sjunga psalmer i skolan berodde inte på att några muslimer blev kränkta. Det berodde på att majoriteten av svenskarna inte ville tro på Gud längre. Så varför skulle man sjunga psalmer då? Det är också en myt att storebror skulle ha förbjudit skolor att ha avslutning i kyrkor. Många skolor har fortfarande det. Det är egentligen samma fråga som ovan, de flesta tror inte på Gud eller känner sig obekväma i kyrkor.
Dock firar vi fortfarande jul och påsk och det kan ju tycka är lite märkligt. Jesus har ju gett oss fler helgdagar än facket... men ingen ateist i Sverige skulle väl vilja byta ut de helgerna mot... att jobba som vanligt?
Lucia kom ursprungligen från Italien. Ska man vara petnoga så var det en bortgift kvinna som stal pengar från sin make för att ge till de fattiga, i smyg. Tills hon blev påkommen. Då skickade han henne till ett horhus där hon fick jobba av pengarna hon stulit. För att inte bli våldtagen varje dag stack hon ut sina ögon. Då ville ingen ha henne. Då blev hon en nunna istället och sedemera ett helgon. Få fjortisar känner till den historien. Men man kom väl på att Lucia inte nödvändigtvis måste vara blond. (Våra Lussebullar ska förresen symbolisera Lucias lockar och russien hennes ögon.) Så det kanske är lite pk, men det är väl ok med mörkhåriga Lucior? Pepparkaksgubbar har väl inte försvunnit? Jag har närstående som varit det på förskolan. Men det kanske inte är lika hett att vara pepparkaksgubbe när man är fjorton?
Nationalsången är inte heller förbjuden. Tvärtom. Däremot väljer många bort att sjunga de sista två verserna eftersom de är lite väl våldsförhärligande.
Midsommar finns ingen anledning att förbjuda. Varför skulle den det? För att asatron är utdöd? Eller för att stången är en fallos? Det är vi däremot stolta över. Min enda fråga är varför vi inte har något som heter Midsommarmust?
Valborg är ingen svensk högtid. Det är en katolsk högtid där man firar att våren är här genom att bränna vinterhäxan på bål. I Sverige har vi lite dåligt samvete kring det där med att bränna häxor, så vi bränner mest gammalt ris och fjolårets Ikeamöbler. Det är sedan länge också en helt egen tradition som inte har något alls med kyrka att göra. Den kommer leva kvar. Det enda woke med det är väl att man inte får dra av några smällare längre. För att hundarna mår dåligt. Men det kan man leva med.