Citat:
Ursprungligen postat av
ExtremaMitten
Det beror på röster i valet och förhandlingar. Jag är ute i landet och vi finns allt ännu starka. Du ställer en bra fråga, även om du spetsar till den. Ingen seriös centerpartist kan gå med på en klimatpolitik där människor på landsbygden, i småorter eller i bilberoende förorter får bära hela notan medan andra klappar sig själva på axeln från tunnelbanan. Det vore ju inte grön politik. Det vore bara dålig klassförståelse med miljöstämpel.
Men det är lika oseriöst att låtsas att sänkt bensinpris är en långsiktig landsbygdspolitik. Det hjälper för stunden, absolut, men det bygger inte en enda laddstolpe, räddar inte en enda mack på landsbygden, förbättrar inte kollektivtrafiken, stärker inte lantbruket och gör inte Sverige mindre beroende av olja från skurkstater.
Centerlinjen är att stoppa prischocker, men fortsätt omställningen. Satsa på laddinfrastruktur även utanför storstäderna. Stärk biogas, biodrivmedel och elvägar där de gör nytta. Ge lantbrukare, åkerier och småföretag rimliga villkor att ställa om. Bygg ut elnätet snabbare. Se till att mackar på landsbygden kan överleva som energistationer med drivmedel, laddning och service. Och låt människor som behöver bilen få bättre alternativ innan politiken höjer kostnaderna.
Det är där både MP:s moraliserande och SD:s bensinromantik blir för enkla. Den ena sidan verkar ibland tro att folk på landet kan cykla till jobbet i februari. Den andra låtsas att billigare fossilbränsle är en framtidsstrategi. Båda missar verkligheten.😉
Du som bor utanför innerstadens bekväma räls behöver inte symbolpolitik. Du behöver fungerande vägar, rimliga drivmedelskostnader, laddning där du bor, lokal service, företag som kan anställa och en klimatpolitik som inte gör vardagen omöjlig.
Det är därför mitten behövs. Inte för att säga ja till allt MP vill. Inte för att låtsas som att utsläppen kan fortsätta som förr. Utan för att hålla ihop två saker samtidigt, vanligt folks vardag och barnens framtid.
Vi i Sverige skulle kunna tanka oss glada med fossildrivna bilar i all oändlighet utan att det skulle påverka det globala klimatet alls. Du, likaså MP, verkar tro att det klimatarbete vi gör i Sverige spelar någon som helst roll. Det gör det inte. Landsbygden behöver bränsle, de som pendlar långa sträckor, likaså bönderna. Förstår du hur dyrt det skulle bli för en bonde om MP började införa krav på elektrifiering inom lantbruket?
Därför menar jag att ni i C måste hålla MP hårt, och inte låta de "gå lös" på något sätt. Då är landsbygden rökt.
PS. Sluta låta som en politiker, en lång harang som inte säger något alls. Jag tror att du sitter i Centerpartiets lokaler och skriver dessa haranger.