2026-06-02, 22:46
  #1765
Medlem
allegragellers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Al-Thar
Du fick fakta och raka argument och har inget att kontra med annat än personangrepp. Ägd!
Du levererar inte fakta, du serverar oss dina åsikter, två helt olika saker
Citera
2026-06-02, 22:50
  #1766
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Stenballe
https://dumpen.se/2023/05/24/sd-politiker-misstankt-for-barnpornografibrott/
Finns flera SD politiker som är predofiler och dömts för det. Lät att hitta
Peddopartiet
Citera
2026-06-02, 22:51
  #1767
Medlem
Arvlindmans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av triptyken
Är sjuk och uttråkad så jagade och så vitt jag sett har han aldrig sagt det.
Tack! Då vet jag det var det omvända med Nissinen eller någon annan jag blandat ihop det med.
Citera
2026-06-02, 22:53
  #1768
Medlem
semen.12s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av semen.12
Jag tror att är man någorlunda normal begåvad och gillar lika eller något annat avvikande så undviker man SD som pesten.

Nu har vi nog kramat ut allt bild partitillhörighet och familj ... nästa fråga är vad åtalet ?
Jag är lika nyfiken som alla andra är det bild eller video, kan det finnas mer?

Som alla förstår SD är chockade
Citera
2026-06-02, 22:53
  #1769
Medlem
TaxenSixtens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TrolletOchgrodan
Hur är han misstänkt för brottet?
Bara för någon utreds för ett brott så kan man vara oskyldig ändå
Vad är bevisen mot honom?
Äh klart han är skyldig. Tror du inte de har på fötterna innan de agerar?!
Citera
2026-06-02, 22:57
  #1770
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av FranzMarc
De var varnade vid två enskilda tillfällen innan bröllopet. Hände något, nej det var tydligen inget som var ett problem. Till samma bröllop var den Hells Angels förknippade thule trummisen bjuden. Säger något om normerna i ditt jävla skitparti. En av de som varnade var expo, det hade de inte behövt göra. De kunde skrivit om det efteråt, så snäll var vänstern. Men partiet såg uppenbarligen inget problem. Precis som idioter som du gapade de väl vänsterpropaganda internt istället. Skit får vad skit ska ha.
Hells Angels bra köunba jämförelse med babasklubbarna om du hellre ser det Sanningen är dock oskyldiga än så pm han vistas i samm rum som Trumisens kompisar Expo vad är det en hoper extrem komunister i AFA en del t.o.m mordmisstänkta
som kinesen t.ex
Citera
2026-06-02, 22:58
  #1771
Medlem
allegragellers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HRT
Med Tidö sveket och SDs totala kollaps med vapenförbud och strul för jägare får de inte min röst längre. Dessutom har det varit lite för mycket skit i partiet sista tiden. Dels deras sena ställningstagande för Ukraina var också avgörande. Men även om andra partier har problem med kriminalitet, pedofiler, knark,mord etc så upplever tom jag att SD har bristande moral i egna leden.
Man blir besviken gång på gång och pedofilibrott är bland de värsta som finns de borde låsas in på livstid
Heder åt dig att du tar oegentligheterna på allvar och agerar därefter!
Citera
2026-06-02, 23:01
  #1772
Medlem
develis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TrolletOchgrodan
Hur är han misstänkt för brottet?
Bara för någon utreds för ett brott så kan man vara oskyldig ändå
Vad är bevisen mot honom?
April
uppgifter inkom till svensk polis från USA via antibarnpornografiorganisationen NCMEC.

Husrannsakan är gjord och de tog flera elektroniska enheter.

Det är Särskilda åklagarkammaren som utreder brott om riksdagspolitiker är inblandade:

26 maj
Ärendet inkom till tingsrätten. Han har delgivits misstanke om brott - ”barnpornografibrott på okänd plats i Sverige” och tilldelades offentlig försvarare.

2 juni
Brev inlämnat till SDs gruppledare i riksdagen, Linda Lindberg.
”Härmed avsäger jag mig mitt uppdrag som ledamot i Sveriges riksdag” skrev Rubbestad, kort och koncist.

Initialt svarade SD "på grund av personliga skäl".

Under dagens lopp och efter massmedial uppmärksamhet har SDs pressekreterare meddelat att han är är avstängd.
https://www.tv4.se/artikel/6xQZ4CLTiQ0OZwaW7tGDL0/riksdagsledamot-utreds-foer-barnporrsbrott-avslutar-alla-uppdrag
Citera
2026-06-02, 23:02
  #1773
Medlem
Hirdmans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Slaskmedia
Rent logiskt så hade han knappast gått under jorden och avsagt sig alla uppdrag utan att ens försöka försvara sin heder, om det inte varit för att han själv förstår att det är kört och försöker minimera exponering och skadeverkningar.

Jag kan ha fel, men sannolikt har jag rätt.

Kanske inte, men alla agerar säkert olika i dessa situationer. Han har säkert fullt upp just nu med hotbilden och sin familj.

Skall bli intressant att få veta om det var NCMEC som även tipsade om MGM eller om det var svensk polis som fiskade fram detta. Kan det vara fler personer som möjligtvis är misstänkta? Är det även Särskilda åklagarkammaren som driver förundersökningen gentemot alla misstänkta, även om det bara är en misstänkt som faller under den kategori som måste utredas av dem?
Citera
2026-06-02, 23:04
  #1774
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TrolletOchgrodan
Hur är han misstänkt för brottet?
Bara för någon utreds för ett brott så kan man vara oskyldig ändå
Vad är bevisen mot honom?
Återstår att se vad han har i datorn en oskyldig titt enstaka tillfällen eller storkonsument.
Citera
2026-06-02, 23:04
  #1775
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Stenballe
https://dumpen.se/2023/05/24/sd-politiker-misstankt-for-barnpornografibrott/


Ah okej, dumpen hängde ut även Sverigedemokratiska politiker en gång i tiden!

Detta var innan Åkessons stora donation dock.
Smart ändå av Jimmie att köpa sig in där.
Folk snackar Centern, med Sverige-peddokraterna slår alla andra partier tillsammans när det kommer till sånt här.

Va jag kan se är inte Michael uthängd med namn i nån seriös media.

Hade inte Jimmie gått in och donerat dom där pengarna hade kanske både Micke och han SD-politikern som dömdes för barnporr härom månaden varit uthängda med namn och bild på dumpen.
Citera
2026-06-02, 23:05
  #1776
Medlem
FranzMarcs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GRINGO104
Hells Angels bra köunba jämförelse med babasklubbarna om du hellre ser det Sanningen är dock oskyldiga än så pm han vistas i samm rum som Trumisens kompisar Expo vad är det en hoper extrem komunister i AFA en del t.o.m mordmisstänkta
som kinesen t.ex
Det kan finnas hur mycket kriminellt slödder i AFA som helst. Det är knappast topic. Kriminella babbegäng ska bort. Kriminella Mc gäng som Hells angels ska bort. Pedofili ska motarbetas. Med Jimmys privata umgänge I åtanke vet jag inte om din partiledare delar min åsikt i de två sistnämnda fallen.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in