2026-06-02, 13:43
  #997
Medlem
Slaskmedias avatar
Lider verkligen med hans fru och två döttrar, och andra i hans närhet. Hoppas ingen är hjärndöd nog att dra in dem eller deras sociala medier i detta.

Nu behövs klarhet i exakt vad brottet bestått av, när det skett (under hur lång period) och hur grovt det är. Det blir ju onekligen lite Kapten Klänning-varning utifrån hur han profilerat sig.

Oerhört trist för SD också såklart, och chocken är nog äkta. Tror ingen såg detta komma.
Citera
2026-06-02, 13:44
  #998
Medlem
Taufatts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ImmortalTechnique
Enskilda rötägg, vi såg det inte komma, jag visste inte om detta. Nåväl förklarar deras gränslösa support till Sara Nilsson.
Det roliga är ju att så många igår tvärsäkert pekade ut centerpartiet och damage controllen som pågår för fullt nu.
Citera
2026-06-02, 13:44
  #999
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Chocoboco
Expressen: SD i chock.

Ingen kan väl vara chockad /förvånad över att det var en SD politiker!

Jag är!!! Var helt säker på att det var en "bondeförbundare".
Citera
2026-06-02, 13:44
  #1000
Medlem
Kan vara gammalt nyhet och redan allmänt känt så.jag ber om ursäkt i förväg.

Hörde det pratas om att en anledning till Jimmie Åkesson och Sverigedemokraten iver att betala Dumpens rättegångskostnader var för att de hoppades att inte deras medlemmar skulle hängas ur.
Citera
2026-06-02, 13:45
  #1001
Medlem
TheBusters avatar
Citat:
Ursprungligen postat av fiftyforfifty
Fast, det stämmer. Hade det varit en SDare så hade Jimmie fått stå till svars i Aktuellt, ikväll.
Offerkoftan sitter bra?
Citera
2026-06-02, 13:45
  #1002
Medlem
Syns väl ganska tydligt att snubben är åtminstone missbrukare, typiskt pundarutseende och nu pedofil. Mycket märkligt att SD hade en sån vandrande rödflagga i riksdagen.
Citera
2026-06-02, 13:45
  #1003
Medlem
Rubbestads farfar var tung centerpartistisk politiker. Det förklarar saken
Citera
2026-06-02, 13:45
  #1004
Medlem
Är han bögpedofil eller vanlig pedofil?
Citera
2026-06-02, 13:47
  #1005
Medlem
Michael Rubbestad (SD) tycker att det bör finnas fler män i förskolan samt att dom inte ska känna sig rädda för att bli betraktade som pedofiler.

Könsfördelningen bland de anställda i förskolan är fortsatt mycket ojämn – drygt 4 procent av de anställda som arbetar med barn är män. Andelen har varit i stort sett konstant under de senaste tio åren. Andelen män som arbetar i fristående förskolor är något högre än i kommunala förskolor: 6 procent respektive 4 procent. Vidare är det så att vissa år fullgör så få som 50 procent av de manliga eleverna sin förskollärarutbildning.

Flera män som intervjuats av olika forskare och reportrar beskriver baksidorna med att vara man i förskolan. De ifrågasätter varför de får rollen som vaktmästare som ska byta glödlampor när detta lika gärna kan göras av de kvinnliga förskollärarna. De upplever också att de är väldigt synliga som män i förskolan; att särbehandlas av kollegor, chefer och föräldrar kan upplevas både positivt och negativt.

Det jobbigaste som männen lyfter fram är att förhålla sig till att bli betraktad som en presumtiv pedofil och att behöva hantera den rädsla, ilska och risk som detta för med sig.

I mitten av 1990-talet svepte en våg av polisanmälningar in mot anställda män i förskolan. Tonläget var så högt att det till och med ifrågasattes ifall män borde få arbeta i förskolan. Resultatet blev att andelen män i förskolan sjönk från 3,1 procent i början av 1990-talet till som lägst 1,9 procent år 1998 enligt statistik från Skolverket.

Sedan dess har andelen män åter kommit upp till samma nivå som tidigare. Rädslan för pedofili i förskolan har hela tiden funnits där och har då och då flammat upp i debatten.

Männen i Skolverkets studier säger att de försöker att inte låta sig påverkas av pedofildebatten när det gäller relationen till barnen på sina arbetsplatser, men en av männen förklarar att oron sätter sig i bakhuvudet.

Rapporterna berättar hur många av männen bygger upp ett eget säkerhetstänkande kring hur de ska agera mot barn, föräldrar och kollegor för att undvika misstankar. En del män undviker att ha barnen i knät, att delta i barnmassage eller att ligga intill något barn vid vilan. De vill ha dörrar öppna när de ska hjälpa ett barn på toaletten eller byta blöja. En del män nekar i perioder att utföra olika arbetsuppgifter om de tror att det kan misstolkas.

Om en anmälan uppmärksammas i närheten av deras egen kommun eller i riksmedier skapar det ytterligare rädsla. Vissa män uttrycker oro över att en anmälan från en förälder, som kan vara ogrundad, riskerar att slå sönder hela deras yrkesliv och privatliv i en handvändning. För även om anmälningarna läggs ned är det svårt att rentvå sig från misstankarna. De nedlagda anmälningarna väcker sällan medialt intresse. Däremot lever hatet ofta sitt eget liv när anmälda män får sin identitet röjd på öppna forum på internet.

Med anledning av detta vill jag fråga utbildningsminister Anna Ekström:



Vilka konkreta åtgärder avser ministern att vidta för att öka andelen manlig personal i den svenska förskolans värld?
https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/interpellation/andelen-manlig-personal-i-forskolan_h810857/
Citera
2026-06-02, 13:47
  #1006
Medlem
Akacia2050s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Slaskmedia
Lider verkligen med hans fru och två döttrar, och andra i hans närhet. Hoppas ingen är hjärndöd nog att dra in dem eller deras sociala medier i detta.

Nu behövs klarhet i exakt vad brottet bestått av, när det skett (under hur lång period) och hur grovt det är. Det blir ju onekligen lite Kapten Klänning-varning utifrån hur han profilerat sig.

Oerhört trist för SD också såklart, och chocken är nog äkta. Tror ingen såg detta komma.


Jo, det fanns nog vissa konspirationsteoretiker som förstod att Sveriges riksdag också kan ha ett pedofilnäste när väl Epstein uppdagades. Men okej, inte riktigt så någon visste men några började ana. Konspirationsteorin börjar nu : Sveriges Riksdag innehåller ett pedofilnäste och SD går att koppla ihop med Epstein genom Israel.

Lycka till.
__________________
Senast redigerad av Akacia2050 2026-06-02 kl. 13:52.
Citera
2026-06-02, 13:48
  #1007
Medlem
jag hade rätt som vanligt. SD hängs ut utan fällande dom. Tänk om det varit en sosse
Citera
2026-06-02, 13:48
  #1008
Avslutad
Tror ni SDaren kommer köra Stefan Olsson försvaret? Ergo jag blev hackad
https://www.svt.se/nyheter/inrikes/kapare-la-ut-barnporr-pa-riksdagsledamots-facebook-sida
Jag tror inte Stefan Olsson ljuger men det spekulerades om honom tidigare i tråden
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in