Citat:
Ursprungligen postat av
Lebrownjames
Detta är vad Ai säger när jag frågar dem (vet att det såklart inte altid går att lita på):
Delgivningslagen (24 §) säger att förenklad delgivning får användas om den misstänkte har underrättats om metoden. Justitieombudsmannen (JO) har i flera beslut (bland annat JO 2014/15 s. 63) slagit fast att "underrättas" betyder att personen ska ha fått en fullgod och begriplig förklaring av vad metoden innebär och vilka skyldigheter man har.
Att en polis bara säger: ”Förenklad delgivning kommer att användas, du får två brev” uppfyller inte lagens krav på en fullgod underrättelse. Det saknas information om att du måste tömma brevlådan, att du måste meddela adressändring, och vad som händer om du reser bort.
I mitt fall sa polisen ”en förenklad delgivning kan användas” jag fick ingen info om att hålla koll på min brevlåda, papper eller något informationsblad. Även min advokat säger att polisen inte gjorde det på rätt sätt.
Detta i kombination att det skriftliga datumet när jag blev informerad är mer än 7 månader sedan betyder väl att dem inte kommer kunna använda sig av förenklad delgivning?
Om min advokat skulle strida det finns det ju inget inspelat eller något som tyder på att polisen sagt något alls. Han sa det ”off record” efter att han avslutade inspelningen.
De gjorde det inte på rätt sätt enligt JO. JOs beslut har dock ingen rättsverkan, ingen myndighet behöver följa vad JO säger.
Polisen har dock följt kraven enligt lagen, som enbart stipulerar att du måste informeras, inget mer.
Det räcker för en domstol, vilket är det som spelar roll, inte JOs åsikt.
Har polisen dokument på att du blivit informerad så räcker det i princip alltid för domstolen.
De behöver inte visa upp inspelning, det räcker med att polisen har det noterat i sina protokoll kombinerat med att polisen i fråga intygar att han har informerat.
Det som KAN vara din räddning är att det verkar som att de enligt sina dokument bara informerat dig i oktober.
Är det så kan förenklad delgivning inte användas.
Men har polisen/åklagaren protokoll från ditt förhör i April där det står att du blivit informerad om att det kan användas förenklad delgivning, då kommer det accepteras av tingsrätten.