Och hoppas att sonen inte ges fler tillfällen att attackera sin familj. Jag menar, ifall han döms till ett par års ungdomsfängelse och sedan släpps ut.
Fyfan vilken tragik. Arma familj..
Tänk att först blivit tvingad att fly sitt eget hemland, för att sedan nästan bli mördad av sitt eget barn.
Önskar man kunde hjälpa till på något sätt
Kommer Fup vara tillgänglig för detta ärendet? tänker han är 17 år är det inte en slags sekretess? Men ändå dagens rättsystem e ett skämt ändå så han kommer väl få 20 timmars samhällstjänst och indraget csn i en månad eller något🤣
denna kille riskerar nog psykvård med särskild utskrivning
Man kan möjligen kalla det familjedrama, pga att det är inom familjen, men det är sonen som gett sig på föräldrarna. Den svenska familjen som bor ovanför har inget med detta att göra. Familjen från Ukraina har bott där under några år, men äldsta sonen fick bo hos fosterfamilj pga olika orsaker som jag inte går in på.
Snarare familjetragedi än drama.
Ah förstår, tack.
Citat:
Ursprungligen postat av nobodybeatsthebeat
19 är han lillebrorsan är 17
Så lever båda föräldrarna? Trodde nån skrev igår kväll att en var död?
Så lever båda föräldrarna? Trodde nån skrev igår kväll att en var död?
Vem larmade, den svenska familjen?
Jag vet inte om föräldrarna lever. Inte heller vem som larmade. Däremot är det två barn i familjen, varav den äldsta är gm. Den yngre är mycket yngre än så. Har för mig att han är kring 8 år eller något.
Är det 17 åringen eller 19 åringen från Kärra som varit involverad i detta?
Eftersom det är barnfridsbrott är det i så fall 19-åringen.
”Barnfridsbrott är ett svenskt brott som innebär att det är straffbart att utsätta ett barn (under 18 år) för att bevittna vålds- eller sexualbrott mellan närstående”
__________________
Senast redigerad av Riley.B 2026-06-01 kl. 09:40.