2026-05-30, 01:58
  #26437
Medlem
Har Trump kommit ut ur Situationsrummet ännu? Något beslut?

Eller är han i Hilbertrummet nu?
Citera
2026-05-30, 04:05
  #26438
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Graavarg
Ovanstående är rena rama bullshitten.
Iran har aldrig ställt några sådana krav och aldrig sagt ens nåt åt det hållet.

Det är samma typ av totalkorkade och felaktiga orsakssammanhang och slutsats som att Iran håller på att bygga kärnvapen eftersom de anrikat uran till 60%. Det hindrar förstås inte propagandakanaler från att pumpa ut idiotin...

Iran har utlyst nåt de explicit kallar "regulatory control" över ett område som inkluderar territorialvatten från både Oman och UAE. Det innebär att Iran också hotar den sjöfart som går på omanskt (och emiratens) territorialvatten om de inte ber om lov för att passera Hormuz av Iran. Det är förstås fel principiellt, och det skulle Oman mycket väl kunna reagera mot.


Det iranska draget är förstås en förutsättning för att Iran ska kunna blockera Hormuz, om de blockerar bara sitt eget territorialvatten så kör ju alla bara förbi på den omanska sidan. Det är liksom inte mycket till "blockad" det...

Men Iran har aldrig med ett ord sagt något om att stjäla omanskt vatten, det är rena rama fantasierna.

Och nu försöker jag inte "försvara Iran", bara mota ett uppdiktat sidospår i grind...

Nek, men nu har du fått loppor i turbanen igen där !!
Det är precis vad Iran skriver att de gör anspråk på hela sundet. Vilken slags rättspraxis som de använder sig av det framgår inte.
Iran skriver inte att de har stulit Omans vatten. Nej, de har vunnit det rättmätigt genom krig.
Läs tex de iranska sajterna och vad som står på Persiska Gulfens webbsida.

Det är ingen myt eller misstolkning. Det är så Iran resonerar faktiskt.

Givetvis är det genomruttet och korkat av Iran.

Iranska medier skriver också att Iran nu diskuterar med Oman om transitavgifter.
Men läser man omanska medier så är det inte alls aktuellt med att hoppa på Irans förslag.
Internationell sjörätt tillåter inte det skriver de.

Du skriver ju också själv så här :
Det innebär att Iran också hotar den sjöfart som går på omanskt (och emiratens) territorialvatten om de inte ber om lov för att passera Hormuz av Iran. Det är förstås fel principiellt, och det skulle Oman mycket väl kunna reagera mot.

Du använder ordet "hotar", så antingen tycker du att det är ett helt normalt beteende eller
så tycker du att det är typiskt sandnegernas beteende ?
Dvs du är en sådan där äcklig "RASIST", som tex DN/SVT/TV4 hela tiden varnar för ?
Kanske till och med en SD-are ?

Oman skriver också lite överraskande att Omans ekonomi och intäkter har ökat med hela 7 % för det första kvartalet på året jämfört med förra årets första kvartal år 2025.

Alltså ett rejält lyft i Omans ekonomi måste man ändå tillstå. Oman har ju kunnat exportera olja och oljeprodukter relativt fritt eftersom deras hamnar ligger inte direkt i skottlinjen från Iran.

Citat:
Ursprungligen postat av Ljungbybon
Skulle på mycket goda grunder tro att just Turkiet blir det första landet att lämna NATO, av flera anledningar.
1. Turkiets extremt hatiska retorik och fientliga inställning mot Israel.
2. Turkiet mycket goda relationer med Ryssland, och som enda NATO-land inte ha några sanktioner mot ryssen.
3. Turkiets diskussion att närma sig den USA-fientliga organisationen BRICS.
4. Turkiet har ju ambition hävda sina egna relativa stormaktsambitioner bland andra "turkfolk" i Kaukasus, Ryssland, Iran, Centralasien, och Xinjiang i Kina.
För att lyckas med detta förutsätts goda relationer till länder som Kina, Ryssland och Iran, vilket står helt i strid med både USAs och EUs intressen.

Det verkar som att Erdogan har dragit ner på sin eld. och svavel-retorik sedan en tid tillbaka,. Åtminstone just nu för stunden.
Han har större problem på hemmaplan visst, tex med oppositionspartiet CHP.
För att bara ta ett exempel. Dessutom är Erdogan gammal och trött, 73 år alltså nu.
Citera
2026-05-30, 05:25
  #26439
Medlem
Kido-ns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Petronius
Israel intar plats 30 i globalt demokratiindex, före både USA och ett flertal EU-länder. Vad du i din judehatande hjärna tycker spelar därför mindre roll i en jämförelse: Israel är en demokrati.

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Economist_Democracy_Index

Israel är inget krigsälskande land. Det är något du har fått för dig i en judehatande hjärna helt befriad från historisk kunskap och kännedom om det israeliska samhället. Likt andra jagsvaga individer i palestruntrörelsen suger du åt dig den propaganda du serveras som en svamp.

Exiliranier i Sverige älskar Israel och det israeliska folket. De vet nämligen att Israel är det enda landet som sedan 1979 gjort något för att hjälpa det frihetstörstande iranska folket. Israel och Iran var allierade innan mulhororna tog makten och kan bli det igen med bombernas hjälp.
Iran har länge utkämpat ett proxy krig mot Israel och USA.
Israel har all rätt att bomba IRGC.
Citera
2026-05-30, 05:53
  #26440
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kido-n
Iran har länge utkämpat ett proxy krig mot Israel och USA.
Israel har all rätt att bomba IRGC.

Ja det tycker jag också.

Tror Iran bara kan få spö på ett enda sätt och det är att Israel + USA precisionsbombar ledarna i Iran.

Det lär finnas gott om "tjallare" i Iran som kan skvallra var ledarna uppehåller sig.

Sedan är det bara att fortsätta bomba ledarna tills ingen j-vel vågar styra i Iran, Nackdelen är att det kan ta ett tag, men det ska nog f-n funka.

Tror det kommer sluta så.
Citera
2026-05-30, 06:56
  #26441
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Snauzzer
Med samma idiotiska synsätt så har då Ryssland rätt att bomba skiten ur Sverige och länder som förser Ukraina med vapen och pengar till för att döda ryssar..proxykrig som proxykrig.

Nej! Ryssland har ingenting i Ukraina att göra.
Citera
2026-05-30, 08:25
  #26442
Medlem
.nattramn.s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av EngelbertEggfjert
Det går absolut att tillskriva ansvaret för regimens stärkta ställning internt till USA och Israel. Det är inte USAs fel att regimen beter signsom rövhål, men det är USAs fel att regimen nu har mer makt att bete sig som rövhål, både mot sin egen befolkning och i Gulfen via tullar med mera.



Piska och morot. Det är inte dumt att prova morot ibland, även mot douchebags. Aningen naivt just i detta fallet kanske, men ändå ett hedervärt försök.
Innan kriget dödade regimen obeväpnade demonstranter i helt horribla antal.

De går inte att lasta USA för att Irans regim i 47 år förtryckt sitt folk. Ansvaret för regimens handlingar är regimens eget.

Det iranska folket är ett unikt folk. De har en rik historia och kultur, men de lever under en islamistisk ockupation. Till de länder som det folket kommit till utgör de en tillgång. Så även i Sverige. Vilket är ovanligt speciellt i jämförelse med andra folkgrupper från Mellanöstern.

Blir Iran fritt är den enda nackdelen att vi kommer förlora många svensk iranier, som har varit en tillgång för oss.

Nej det är konstigt att FN belönar vissa länder och straffar andra.

Iran belönades med ordflrande posten för mänskliga rättigheters sociala forum: 2023.

Ett givet väl eller hur?

Iran har varit ordflrande för FN:s nedrustningskonferens två gånger 20013 och 2024.

Passar ju utmärkt.

Iran har flera tillfällen lett den asiatiska gruppen och G77-gruppen i FN.

Detta ordförandeskap och nedrustning konferensen bör nämnas är roterande.

Iran har också belönats av FN med vice ordförande poster. Som exempelvis för FN:s specialkommitté för FN-stadgan där de hanterade internationell fred och säkerhet.

Även detta ett givet val, eller hur?

Det är ju uppenbart att FN ger Iran inflytande och viktiga uppdrag rörande mänskliga rättigheter, nedrustning, internationell fred och säkerhet.

Morot skriver du och hedervärt, den åsikten får stå för dig. Jag håller snarare med de som kritiserar detta.

Det var i maj 2023 som FN utsåg Iran till ordförande för FN:s råd för mänskliga rättigheters sociala forum i Genève.

Detta gjorde FN efter att iranska regimen dödade fredliga demonstrationer under kvinnan, liv, frihet. Som följde på Mahsa Jina Aminis död.

Hur fräscht var det av FN att göra så. Vilken signal gav det till förtryckta kvinnor?

Att du bara kan med att kalla det hedervärt är ju helt otroligt.
__________________
Senast redigerad av .nattramn. 2026-05-30 kl. 09:01.
Citera
2026-05-30, 09:02
  #26443
Medlem
EngelbertEggfjerts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av .nattramn.
Innan kriget dödade regimen obeväpnade demonstranter i helt horribla antal.

De går inte att lasta USA för att Irans regim i 47 år förtryckt sitt folk. Ansvaret för regimens handlingar är regimens eget.

Exakt. Regimens handlingar får stå för regimen, att regimen nu har en starkare ställning att genomföra sina handlingar än innan kriget får stå för USA och Israel.


Citat:
Det iranska folket är ett unikt folk. De har en rik historia och kultur, men de lever under en islamistisk ockupation. Till de länder som det folket kommit till utgör de en tillgång. Så även i Sverige. Vilket är ovanligt speciellt i jämförelse med andra folkgrupper från Mellanöstern.

Blir Iran fritt är den enda nackdelen att vi kommer förlora många svensk iranier, som har varit en tillgång för oss.

Nej det är konstigt att FN belönar vissa länder och straffar andra.

Iran belönades med ordflrande posten för mänskliga rättigheters sociala forum: 2023.

Ett givet väl eller hur?

Iran har varit ordflrande för FN:s nedrustningskonferens två gånger 20013 och 2024.

Passar ju utmärkt.

Iran har flera tillfällen lett den asiatiska gruppen och G77-gruppen i FN.

Detta ordförandeskap och nedrustning konferensen bör nämnas är roterande.

Iran har också belönats av FN med vice ordförande poster. Som exempelvis för FN:s specialkommitté för FN-stadgan där de hanterade internationell fred och säkerhet.

Även detta ett givet val, eller hur?

Det är ju uppenbart att FN ger Iran inflytande och viktiga uppdrag rörande mänskliga rättigheter, nedrustning, internationell fred och säkerhet.

Morot skriver du och hedervärt, den åsikten får stå för dig. Jag håller snarare med de som kritiserar detta.

Det var i maj 2023 som FN utsåg Iran till ordförande för FN:s råd för mänskliga rättigheters sociala forum i Genève.

Detta gjorde FN direkt efter att iranska regimen dödade fredliga demonstrationer under kvinnan, liv, frihet. Som följde på Mahsa Jina Aminis död.

Hur fräscht var det av FN att göra så. Vilken signal gav det till förtryckta kvinnor?

Att du bara kan med att kalla det hedervärt är ju helt otroligt.

Försöket är hedervärt. Man har som sagt stångats med den här regimen i 47 år, och att som FN då prova en annan väg genom att bjuda in Iran tycker jag är mer hedervärt än att lönnmörda iranier och spränga flickskolor. Men vi är alla olika.

Nu flög inte riktigt FNs försök, men enda sättet att över tid få bort IRGC är att assimilera Iran in i den internationella gemenskapen.
Citera
2026-05-30, 09:17
  #26444
Medlem
.nattramn.s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av EngelbertEggfjert
Exakt. Regimens handlingar får stå för regimen, att regimen nu har en starkare ställning att genomföra sina handlingar än innan kriget får stå för USA och Israel.
Regimen är inte värre nu mot sitt folk en innan kriget. Hur kan du tycka att arresteringar mot hur man klär sig är värre en att döda oskyldiga?

Att arrestera för klädsel är något Iran har gjort sedan start. De klarade inte bara av att göra det under striderna då de höll sig gömda och lät barn patrullera gatorna istället.

Regimen har aldrig varit så svag som nu.

Citat:
Ursprungligen postat av EngelbertEggfjert
Försöket är hedervärt. Man har som sagt stångats med den här regimen i 47 år, och att som FN då prova en annan väg genom att bjuda in Iran tycker jag är mer hedervärt än att lönnmörda iranier och spränga flickskolor. Men vi är alla olika.

Nu flög inte riktigt FNs försök, men enda sättet att över tid få bort IRGC är att assimilera Iran in i den internationella gemenskapen.
Så att FN belönade Iran efter att de dödat kvinnor ska sättas i förhållande till något annat?

FN:s handling att belöna Iran efter ha dödat demonstranter under Kvinna, liv, frihet.är en handling FN måste stå för oberoende handlingar som skedde år efter.
Citera
2026-05-30, 09:18
  #26445
Medlem
eldrattans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Petronius
Tror ni IDF spurtar fram genom Libanon just nu för att hinna lägga under sig så mycket mark som möjligt inför ett eventuellt stilleståndsavtal om Trump går med på Iranavtalet? Man har korsat Litanifloden, opererar i Bekaadalen och Beirut och Irans stjärtgossar i Hizbollah befinner sig i kaosartad flykt på alla fronter. Man funderar ju på om Israel inte har fått underhandsinformation kring vad som komma skall och därför passar på att ge allt i en sista offensiv innan vapenvilan förlängs.

En kombination av världsläget i samband med att de iransponsrade babelstinerna i norr fått tag i små drönare som styrs av optiskt fiber. Det är svårt att urskilja dom på radar och de går inte störa ut. Enda som fungerar tillfredställande är fiskenät. Det positiva i dagsläget är att det är relativ liten sprängkraft och begränsad räckvidd. Operatören måste befinna sig inom ett par mil, därav vill Israel utöka säkerhetszonen.

Låter som ryssarna har ett finger med i spelet via sina bulvaner.
Citera
2026-05-30, 09:22
  #26446
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av bema56
Sverige förser inte terrororganisationer med vapen din pajas. Vi ger vapen till ett suveränt land som försöker försvara sig mot en angripare. Fattar du inte skillnaden är det synd om dig.....
När fattiga försvarar sig så är det terror, när rika krigar då kallas det försvar.
Försök inte flytta målstolparna.
Classy pajas.
Citera
2026-05-30, 09:28
  #26447
Medlem
EngelbertEggfjerts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av .nattramn.
Regimen är inte värre nu mot sitt folk en innan kriget. Hur kan du tycka att arresteringar mot hur man klär sig är värre en att döda oskyldiga?

Att arrestera för klädsel är något Iran har gjort sedan start. De klarade inte bara av att göra det under striderna då de höll sig gömda och lät barn patrullera gatorna istället.

Regimen har aldrig varit så svag som nu.

Värre nu? Nej, men dom har inte ens ett fredsavtal på plats än. Avtalet kommer snart, och IRGC kommer få ganska mycket som dom vill.

När det är klart, och lampan riktas åt andra håll igen, så kommer det givetvis övergreppen att gradvis trappas upp. Deras målbild är ett shiamuslimskt storvälde vet du, dom har inte råd med dissidenter på hemmaplan.

Citat:
Så att FN belönade Iran efter att de dödat kvinnor ska sättas i förhållande till något annat?

FN:s handling att belöna Iran efter ha dödat demonstranter under Kvinna, liv, frihet.är en handling FN måste stå för oberoende handlingar som skedde år efter.

Försök dig inte på halmgubbar när du inte kan hantera greppet. Det blir bara ravings of a mad(wo)man.
Citera
2026-05-30, 09:39
  #26448
Medlem
Overminds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HepCat-X
Har Trump kommit ut ur Situationsrummet ännu? Något beslut?

Eller är han i Hilbertrummet nu?


Verkar som att han inte kommit ut ännu, för inget besked har kommit. Jag håller tummarna att JD Vance ströp ihjäl feta gubbfan.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in