Citat:
Ursprungligen postat av
polemarchos
Rätt säker på att det finns andra läkare och professorer som är mer kvalificerade än Wold.
Men dom söker sällan rampljuset som Wold utan jobbar på i sitt gebit.
Finns det säkert. Men majoriteten är lika kritiska som Wold, och inte riktigt skapade för rampljuset.
Läkaretablissmanget har fått backa efter att vetenskapliga underlag har med åren kommit fram som berättar att hormonbehandlingar och stora invasiva ingrepp hos många varit totalt onödiga, det har hela tiden legat ett psykiatriskt tillstånd under den egentliga diagnosen könsdysfori - autism, adhd och andra neuropsykiatriska tillstånd är relativ vanliga som komorbiditet .
Det är en framgång ( naturligtvis) att hindra ej fördigvuxna tonåringar i sitt beslut och vänta några år till, då de flesta har vuxit ifrån sitt tillstånd.
Wold tycker jag gör en välgärning, speciellt när man tittar i backspegeln och ser hur högt ansedda experter hela tiden haft fel