Citat:
Ursprungligen postat av
LennyMacKenzie
Nja hen kanske bara vill lära sig programmera så smått rent allmänt utan några tankar om vidare äventyr med detta. Hade hen tänkt något speciellt med detta hade hen säkert skrivit så. Såna tankar kommer ju oftast först senare. Fast visst jag vet ju inte. Nåväl nu var inte detta någon kritik just mot dig utan bara en tanke att om alla diskussioner läggs på en hög nivå så kan det avskräcka mer än det lockar. Typ "fan vad komplicerat allt verkar". Men men alla menar säkert väl, ha en bra kväll.
Nä nu är vi på Flashback och här jobbar utgår vi inte ifrån att folk är curlade (även om det är väldigt vanligt idag). Vi (jag) har uttömt olika vägar in och ställt frågan vad TS vill programmera. En fråga som är mycket relevant. Om TS nu inte har någon koll på det så svarar hen att hen inte har koll på det och då tar vi det därifrån.
Det finns inget att avskräcka med programmering. Alla språk är lätta. Det enda som skiljer är att vissa språk måste man lära sig mer för att göra samma sak, typ.
Om du tycker att det blir svårt med programmering så är det sannolikt en av två möjligheter:
1: Du ägnar inte den tid som behövs och så antar du att det är svårt för att du inte lär dig.
2: Du försöker göra något svårt med någon matematisk algoritm (eller liknande) och antar att det är språket som är svårt när du egentligen är dålig på matematik.