Citat:
Ursprungligen postat av
malle2026
Tycker Jewels skulle kunna visa upp på ig story vad hon köper med sina swish pengar. Swish går nog till helt fel saker och att de nog har pengar över så att det räcker till mat iaf när de inte äter någo "dyra" produkter och Jewels verkar ju direkt inte äta något så man kan ju räkna att matkostnader blir för 1 person. Pension skall räcka till allt precis och dom bor ju sunkigt och köper aldrig kläder eller nåt, annors jävla vad dyra räkningar de har om 2 pensioner inte räcker till ett sånt sunkigt liv.
Så är det. Finns ju många familjer som lever på existensminimum men ändå över lever mer än 1-2v som i hennes fall. Hon är inte den enda i Sverige som har kronofogden efter sig.
Och i deras fall så är det 2 pensioner som de lever på med billiga omkostnader utöver kronofogden om de drar lite varje månad. Men hennes pappa kan ju inte ha direkt hög löneutmätning tex?