Citat:
Ursprungligen postat av
Follows
Och han hade varit bortglömd igen om han inte hade ringt sitt gråt-samtal. Det enda roliga med konfrontationen var Sara i baksätet
Han har garanterat spenderat mycket tid åt att tänka på sina konstiga böjelser och bygga upp mentala försvar för det och varför det skulle ingå i en tanke om "fri kärlek". Att man är tråkig och har moralpanik om man ifrågasätter det. Felet ligger hos andra.
746.
Gäddorna är lustiga på det sättet. I och med att de är vuxna kan de resonera sig fram till varför det är okej och rentav är bra för barnet att ha sex med vuxna och gubbar, och vara involverade i sexuella sammanhang. Men att den andra parten, barnet då, inte har detta resonerande utvecklat än och därmed inte alls är på samma nivå eller förstår riktigt vad det är som sker och de olika kroppsliga konsekvenser av det, verkar inte bekymra dem.
Så allting i det handlar enbart om dem själva även om de önskar att barnet också "njuter".
Det är just det som skiljer ett barn och en vuxen åt. Och då faller allt ansvar och "orättvisa" på den vuxne som just utnyttjat sina fördelar för att få sin vilja igenom.