Citat:
Ursprungligen postat av
Fioehlbaerth
Putin är en dead man walking.
Det behövs syndabockar nu, och inte en chans att han kommer att tillåtas njuta sitt opium som Krusse och Gorbatjov.
”Njuta sitt opium”? Menar du inte ”otium”?
Diktatorer lever i en binär värld, där de har makten bara så länge som den är absolut och obestridd. Så fort som det uppstår den minsta tvekan om huruvida diktatorn verkligen har kraften att slå ner alla missnöjesyttringar, så är skadan gjord och fallet obevekligt. Putin börjar definitivt närma sig den punkten, vilket han nog inser. Och allt är hans eget fel, han bet av ett alldeles för stort stycke där han satt i sitt elfenbenstorn och såg sig själv och den gagna militära förmågan som oövervinnerlig.
Putins misslyckande i Ukraina har uthärdats av befolkningen så länge som vardagslivet inte har utsatts för större påverkan än att folket har kunnat acceptera regimens propaganda utan att den kognitiva dissonansen har blivit för stor. Men med Ukrainas ökande attacker inne i Ryssland så har denna masspsykos börjat släppa. Och det är det första steget i att tron på Putin som en god kraft för landet ska börja naggs i kanten.
Ryssland kommer ekonomiskt och materialmässigt att kunna kriga i många år till, men de både de kortsiktiga och långsiktiga konsekvenserna kommer att vara oöverskådliga för hela samhället. Landvinster i Ukraina vid en fred är möjliga men absolut inte självklara, och kostnaden för att ta marken kommer förmodligen vara pyrrhiska. Elefanten Putin med all sin inbillade styrka blev till slut besegrad av den ukrainska myran.
Och under tiden har omvärlden rustat upp och börjat förbereda sig för en värld där Ryssland inte hålls kort av ett demokratiskt USA. Att attackera Europa skulle bli extremt dyrköpt även i ett scenario där amerikansk trupp hålls utanför konflikten av en korrupt president. Europeiska Nato är på väg att bli en militär kraft att räkna med, och med erfarenheterna från Ukraina (och nu Iran) kommer de bara att bli bättre med tid på att slåss mot en numeriskt överlägsen fiende.
Ryssland kan förstås bygga upp sin krigsmakt igen, men nu vet alla omkringliggande länder hur ryssarna för krig, och hur man besegrar dem. Ingen är längre särskilt rädd för den ”ryska björnens” krigförande förmåga, men ingen vill förstås vara föremål för ryssarnas obevekliga massförstörelse av den yta som de slåss på/om. Men med Rysslands infrastruktur inom räckhåll för alla europeiska länders långdistansvapen så skulle den ryska ekonomin och det ryska folkets vardag pulvriseras inom några dagar om ryssarna attackerade igen.
Vi får se vad som händer, men Putin skulle nog gärna frysa gränserna där de står. Men förutom att Putin äger Trump, vars maktbas också vacklar, så sitter han knappast med trumf på handen. Ukraina vill garanterat ha slut på kriget, men som det går just nu så är det tveksamt om de tycker att det är motiverat att frånträda några markområden för det.