Citat:
Ursprungligen postat av
NobelPrizeWinner
Det är OT om jag ska utveckla.
I korthet: Kina har ekonomiskt övertag på USA. Stryper de t.ex exporten av jordartsmetaller kommer vapenindustrin i Väst att kollapsa.
Kina och Ryssland är allierade med Iran och har fungerat som rådgivare i detta krig som håller på att bli ett militärt nederlag för USA.
De låg bakom tekniken att störa ut Starlink tidigare i år.
USA har mestadels misslyckats i krig men de är världsbäst på statskupper och "regime change" operationer. Vilket Trump hoppades på med Iran.
BS. Detta med jordartsmetaller har varit känt problem i nästan 40 år. Det började med bygget av CERN i Schweiz där många av komponenterna bygger på just sådana metaller.
Enligt rykten gick det åt tonvis om inte mycket mera där.
Således så antar jag att Väst ändå har skaffat sig mycket stora beredskapslager av dessa metaller.
Eftersom de är strategiskt viktiga så kan man mycket väl tänka sig att lagerhållningen hålls hemlig.
Behöver Väst mycket av dessa metaller så kan de börja med att smälta ner delar av CERN. Det är ju ändå ett forskningsprojekt. Och de är återvinningsbara.
Sedan vet jag inte om de skulle vara så viktiga just för vapenindustrin precis ?
De superstarka magneterna i vissa utföranden har sådana metaller i sig.
Kolfiber, Kisel, Aluminium, Stål och ingredienser till fast missilbränsle finns det typ oändliga resurser av.
Orsaken att man köper från Kina har tydligen att göra med att utvinningen är omständlig och tidsödande. Och kräver många steg. Och en mängd kemikalier. Sedan ska man inte förglömma att Miljöpartisterna förstört alla möjligheter att öppna nya gruvor.
Citat:
Ursprungligen postat av
enhalvboj
Iran kan rättfärdiga nedstängningen av sundet med att de, mitt under förhandling, blev attackerade b vcav två militärt överlägsna länder, ja.
Och eftersom sundet ligger där det ligger och används till att frakta högexplosiva och brandfarliga vätskor i extremt långsamma farkoster så ska det extremt mycket till för att kunna garantera säkerheten för dessa med militära medel.
Dina särskoleresonemang skapade problemen och de kommer definitivt inte kunna lösa de.
Iran sköt ju först. Och nu under den gångna dagen så Rysslands näst mäktigaste man, dvs utrikesministern Lavrov ställt sig bakom UAE och Dubai. Det betyder att Ryssland helt sviker Iran.
Kinas hårda uttalanden mot Iran efter attacken mot kinesfartyget, bådar inte gott precis,
Utallanden från det kinesiska befälet lyder som så att de blev attackerade helt oprovocerade, och utan direkt varning av IRGC.
Med Lavrov i ryggen så ligger därmed vägen öppen för att bilda en militär Gulf-koalition.
Att UAE förklarar krig mot Iran , vilket inte är någon omöjlighet. Under tex UAEs befäls med USAs fartyg som understöd så skulle de nog rätt lätt kunna mönstra 100 000 man att ta Irans viktigaste kuststräckor inom några veckors tid.
Och då får Iran inget att säga till om gällande Hormuz.
Enligt tidigare uppgifter så har Iran inte kvar så många gamla pjäser, såsom haubitsar, kanoner och stridsvagnar typ T70. Mycket av den materielen har inte ersatts sedan Iran-Irak-kriget.
För Iran verkar lärdomarna från det kriget orsaken till missilbyggandet, istället för kanoner. Och de flesta stora missilförråden påstås ligga nära Iraks gräns. Iran och Irak var dödsfiender redan innan kriget bröt ut.
Sunni är mycket större än Shia befolkningsmässigt, och skulle nog kunna samla ihop 100 000, 1 miljon eller rentav 2 miljoner man. Att tex ta de viktigaste hamnarna på Irans kust är ingen omöjlighet heller.
Sunni skulle nog betrakta det som en hedersak att platta till iranierna, om de fick tillfälle.