2026-05-07, 19:12
  #49
Moderator
Tystnads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kammadaj
Såg det där UG avsnittet och tycker det är rent för djävligt i hur snåla staten kan vara i vissa fall.
Man har inget som helst problem att fylla upp landet med 100 000 nyanlända varje år som man ger mat och boende på skattebetalarnas bekostnad och man har heller inget problem att riktigt slösa på belysning i storstäderna.
I storstäderna är det ju faktiskt så illa så man talar om ljusförorening som stör fåglarnas orientering och gör dem nattaktiva, samt det påverkar nattaktiva djur negativt.
Sedan snålar man in på några lampor ute i byarna för lokalbefolkningen.
Jag hoppas verkligen att de sätter stopp för detta med att ta bort belysningen.

väl talat !

Håller med att det är väldigt små snålt spara in på detta man såg ju att armaturerna var nya LED till och med, dock såg jag att det var trästolpar och hängkabel (Alus) troligen från 1970-80 talet , så stolparna har ruttnat i jordbandet och är farliga då dom kan ramla , samt kablarna är nu så gamla att dom troligen inte klarar ett stolpbyte utan att spricka och måste då bytas, nu hade dom ju fuskat å det grövsta med besiktningen men fattar att det kan bli dyrt underhålla och byta till vanliga belysning stolpar och nedgrävda kablar.

Förr fanns det något som elbolagen kallade för farmare belysning, det funkade så att abonnenten på ett hus i glesbygden vid sitt hus kunde beställa att elbolaget satte upp en belysningsarmatur i någon stolpe vid huset som redan fanns för matningen av el till huset och då betalade man bara en fast avgift varje månad för denna armatur inklusive el, nu är väl merparten nergrävt och man sålt ut sina gatubelysnings avdelningar till privata aktörer
Citera
2026-05-07, 19:20
  #50
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sharkkman
För att det inte är ekonomiskt motiverat på platser där mycket få människor rör sig.

Ju fler människor- desto lägre kostnad för belysning per capita.

Det är dock ekonomiskt motiverat att ha gatubelysning överallt där folk bor.
Räcker med att en person blir påkörd för att kalkylen skall falla. Så oerhört ekonomiskt att ha belysning även i glesbygd. Belysning är ganska lite att kräva då dom inte får mycket annat av vad man ger till dom i tätort.
Citera
2026-05-07, 19:57
  #51
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tranquility Bas
Finns ingen anledning att skattebetalarna ska betala för vägbelysning på varenda byaväg, starta en vägförening och ta över ansvaret.
Du tror inte att skattebetalarna står för mycket av det du själv nyttjar varje dag jävla idiot. Du använder inte några vägar, sjukvård? Skattebetalarna står väl för ditt bidrag så att du överlever
Citera
2026-05-07, 20:01
  #52
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av lont
Så länge cancersjuka inte får vård i tid för att ha en bra chans att överleva så röstar jag för att samhällets resurser omprioriteras till att korta cancerköerna. Belysningen i byarna får prioriteras ned.

Vårdköerna i Sverige är långa främst för att inflödet av patienter är högre än produktionstakten, kombinerat med stor resursbrist. Över 200 000 personer väntar längre än den lagstadgade vårdgarantin (90 dagar). Grundorsaker inkluderar ekonomiska underskott i regioner och en åldrande befolkning med större vårdbehov.
Finns det inte annat som kan sparas in på? Varför inte belysning mitt inne i städerna där är det ändå så mycket ljusföroreningar ändå. Sen går inte kostnaden för belysningen på samma budgetpost som sjukvården. Trafikverket är en statlig myndighet. Hur kan du ens blanda ihop dessa poster? Sjukvården är regionernas ansvar. Vore det inte bättre för evolutionen att cancersjuka dör, då riskerar vi inte att dom förökar sig och försvagar populationen?
Citera
2026-05-07, 20:19
  #53
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Leif-o-billy
Finns det inte annat som kan sparas in på? Varför inte belysning mitt inne i städerna där är det ändå så mycket ljusföroreningar ändå. Sen går inte kostnaden för belysningen på samma budgetpost som sjukvården. Trafikverket är en statlig myndighet. Hur kan du ens blanda ihop dessa poster? Sjukvården är regionernas ansvar. Vore det inte bättre för evolutionen att cancersjuka dör, då riskerar vi inte att dom förökar sig och försvagar populationen?

Problemet är att Trafikverket växer med inkompetenta medarbetare värre än en amöba med metastaser. Eftersom en byråkrati i fritt fall växer med exponentiell hastighet måste de så klart spara in på själva verksamheten - så de kan fortsätta anställa allt fler idioter och idioters barn och brorsbarn, flickvänner, sambos etc etc.
Citera
2026-05-07, 20:28
  #54
Medlem
Oh-be-wans avatar
Onekligen har det börjat bli mörkt i Sverige. Jämför gärna med 80-talet. Fanns fin belysning i varje by i hela Sverige och de allra flesta vägar var tillräckligt belysta.

Sverige monteras ner bit för bit. Plattskallarna bestämmer. Sisten släcker lyset.
Citera
2026-05-07, 21:24
  #55
Medlem
GoggeGogeliuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av elbel
Lever inte dom på statliga bidrag?
Vad kostar ett årligt medlemskap i en vanlig förening nuförtiden?

Så är det. Varenda liten filatelistklubb och fiol-förening (WTF!? "fiolförening"! ) får statsbidrag.

Väl rutet btw!
Citera
2026-05-07, 21:58
  #56
Medlem
Taufatts avatar
Väghållaren ska också stå för eventuell belysning. Problemet är att Trafikverket ställer så stora krav på belysnings anläggningen att det koster för mycket. Stolar ska vara eftergivliga, kort avstånd mellan stolpar så det blir komplett ljusbild, alla ström måste mätas så att hänga armaturer i elstolpar och betala elverken en schablon summa går inte längre. Kraven som ställs är för höga så det blir för dyrt att upprätthålla belysningen. Nollvision av trafikdöda och miljökrav med mättning av el ställer till detta, helt enkelt skrivbordsprodukter som säkert är bra teoretiskt men i praktiken släcker landet.
Citera
2026-05-07, 22:22
  #57
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tranquility Bas
Finns ingen anledning att skattebetalarna ska betala för vägbelysning på varenda byaväg, starta en vägförening och ta över ansvaret.

Finns det mer anledning för skattebetalarna att betala för gatubelysning i Stockholm?
Citera
2026-05-07, 22:24
  #58
Medlem
Ballcancers avatar
Finns bra solcellslampor man kan köpa på tex jula. Lyser bättre än inget!
Citera
2026-05-07, 22:31
  #59
Medlem
MagisterBisters avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sharkkman
För att det inte är ekonomiskt motiverat på platser där mycket få människor rör sig.

Ju fler människor- desto lägre kostnad för belysning per capita.
Så en glesbygdsbo får inget skattefinansierat gatlyse eftersom de är för få personer per lampa. (Däremot får han via skattsedeln vara med och betala för storstadsbornas gatlysen.) Vill han ha något gatlyse får han slå sig ihop med sina fåtaliga grannar och själv bekosta lamporna.

Storstadsborna däremot, de får skattefinansierade gatlysen eftersom de är många per lampa.

Detta är fullständigt ologiskt. Det vore rimligare att storstadsborna själva fick finansiera sina lampor. Det hade blivit ganska billigt för dem, eftersom de är många som delar på kostnaden. För glesbygdsborna blir det däremot väldigt dyrt. De hade behövt stödet.
Citera
2026-05-07, 22:35
  #60
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sharkkman
För att det inte är ekonomiskt motiverat på platser där mycket få människor rör sig.

Ju fler människor- desto lägre kostnad för belysning per capita.
Ska vi räkna intäkter per capita så kommer Norrland att utklassa övriga landet. Otroligt märkligt att folk på flashback inte begriper hur det fungerar. Övriga Sverige behöver Norrland, Norrland behöver övriga Sverige. Det handlar om att leva i symbios. Utan Norrlands gruvor och skogsbruk skulle Stockholm inte vara en tillväxtregion. Regionen som byarna i programmet handlar om har stora skogsfastigheter och även vattenkraft. För att övriga Sverige ska fungera måste landsbygden kunna leva. Blir jobbigt om vi ska flytta alla korna från landsbygden in till centrala Stockholm, för att inte prata om att vi måste riva i princip alla lägenheter i Stockholm och för övrigt andra storstäder också för att kunna odla på marken.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in