Citat:
Ursprungligen postat av
HejaFinland
Om viljan fanns och om det inte vore så att detta är ett invandrarproblem som ingen velat lösa så skulle det inte behövas. Skattemyndigheten som ser folks inkomster och folkbokföring, med hjälp av skolor och socialtjänst skulle lätt kunna sovra ut de som behöver granskas närmare. Inte mantalsskriven i Sverige? Saknar inkomst? Skriven på en adress där flera andra är skrivna? Ungarna går inte i skola i Sverige? Finns massa indikationer man kan gå på. Och i dagens digitala samhälle lämnar man en massa spår efter sig varje dag om man faktiskt bor i Sverige. Antagligen är det ungefär det som börjar implementeras.
Något som var ganska vanligt vid början av den här mandatperioden var att olika myndigheter satt inne på information som de inte delade med sig av till andra myndigheter. Det kallas ibland för en
informationssilo. Det kan dels finnas rent tekniska hinder, till exempel olika sorters programvara eller databassystem som inte är så himla enkla att plugga ihop med varandra hursomhelst. Dels kan det finnas barriärer i form av sekretess och andra slags juridiska hinder mot att dela information. När myndigheterna inte samkör sina register med varandra blir det förstås mycket enklare att mygla och fiffla.
Något regeringen har jobbat mycket på den här mandatperioden är att få myndigheterna att, så att säga, börja ”tjalla” för varandra. Dels har man infört en skyldighet att dela information (
Prop. 2023/24:85), dels har man infört en ny sekretessbrytande bestämmelse som underlättar sådan informationsdelning (
Prop. 2024/25:180). Man har också startat en ny myndighet,
Utbetalningsmyndigheten, vars uppdrag är att genomlysa alla slags utbetalningar av skattemedel som görs till folk för att upptäcka fusk och fel av olika slag. Nu i sommar får de även befogenheter att granska kommunernas utbetalningar (
Prop. 2025/26:161).
Såvida det inte blir regeringsskifte efter valet i september kan man utgå ifrån att det här viktiga arbetet kommer fortsätta.