Citat:
Ursprungligen postat av
Alexosigge
Jag kopierar rakt av från cornucopia:
https://cornucopia.se/2026/05/borsmanaden-inleds-upp-i-japan-och-australien-rekordkvartal-for-church-of-st-jobs-rusning-i-google-r as-i-facebook-rantehojningar-vantas-i-eu-da-hogre-rantekostnader-ska-losa-energikrisen/
Jag håller med till 100%. Om oljan ligger kvar på nuvarande nivåer förstår vem som helst att det mesta kommer att bli dyrare.
På vilket sätt löser höjd ränta detta? Inte alls naturligtvis. Hela idén bygger på det helt absurda antagandet att om vi bara handlar mindre kommer priserna att minska. Helt vansinnigt.
Om vi tar det generella först. Mycket förenklat.
En förändring av ränta leder till förändrade kapitalkostnader för låntagare. Och förändrade ränteinkomster för långivare.
En högre ränta innebär:
* att företag backar på investeringar pga den högre räntan. Vilket leder till minskad efterfrågan.
* att hushåll blir mer villiga att amortera eller avvakta med konsumtion för att dom får högre sparränta. Vilket leder till minskad efterfrågan.
En minskad efterfrågan innebär:
* att kapacitetsutnyttjandet i näringslivet minskar och producentpriser faller, eller stiger mindre.
* att efterfrågan på råvaror inkl energi minskar, och priser faller eller stiger mindre.
Oljeproducenter sitter med långa kontrakt. De förändras inte av nuvarande situation. Det är spotpriser som nämns i media. Och det är en liten del av volymerna. Skulle dagens situation bestå kommer även längre kontrakt så småningom öka i pris.
Men minskar efterfrågan så kommer spotmarknadspriserna att falla. Oljeproducenterna klarar lägre priser, för det hade dom tills nyligen. Men lägre efterfrågan innebär att någon av dom måste minska produktionen, och alla är beredda att sänka pris för att slippa lägre produktion (som garanterat ger lägre inkomster). Man är minst beredd att gå tillbaka till den gamla prisnivån.