Citat:
Ursprungligen postat av
rostochlok
Jo jo det kan man såklart tycka om saken i sig, men det ändrar inte att han jobbar rätt hårt och producerar material åt sin publik i en rasande takt.
Jobbar hårt kanske han gör. Men vetenskaplig kvalitet baserar sig ju inte enbart på produktivitet. Den enda publikation av Hübinette som jag är något vidare bekant med är hans nazistkatalog från 2002,
Den svenska nationalsocialismen - medlemmar och sympatisörer 1931-45 och den har påtagliga kvalitetsbrister. Dels är den fullständigt deskriptiv utan minsta inslag av teoriutveckling, och dels finns det en hel del slarvfel i identifikationerna av nazister, vilket är särskilt allvarligt när det gäller så känslig materia som vilka som var nazister och inte.
Vad gäller själva åtalet har Hübinette tidigare blivit fälld för betydligt grövre brottslighet än den han åtalats för här, tuan att det har lett några besvärande professionella konsekvenser. Det allvarliga för honom nu är inte så mycket brottsrubriceringen som det obalanserade intryck han ger med sina egna ord.