Citat:
Ursprungligen postat av
Duke-Of-Wellington
Det ger åtminstone systemkritikerna vatten på sin kvarn. Och politikerna skulle var väldigt försiktiga med att snacka om "vårt demokratiska samhälle".
Ja, men till vilken nytta? Bara för att vi systemkritiker växer så innebär inte det att vi har gränsöverskridande, gemensamma intressen. Vi kommer bara bli en större tyst minoritet, för bland "oss" så hittar du allt ifrån bögar, nazister, kommunister, nekrofiler, grovt kriminella, vanliga svennar och allt däremellan. Det finns inget som förenar oss förutom vår misstro mot rådande samhällssystem.
Politikerna, vara försiktiga? De är så vana att komma undan med allt, och att svennen ändå inte gör något, och att blatten inte bryr sig. Politiker är sannerligen vår tids adel, och som med den riktiga adeln var det egentligen ingen som tyckte om dem.