2026-04-15, 16:29
  #5245
Medlem
MeggieClearys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Arcabo
När jag läser om hans personlighet så verkar han vara undergiven person, låter som någon annan dragit i trådarna och han bara följt med.
Det finns många mördare som har den personligheten.
De har oftast diagnoser och problem av olika slag.
Citera
2026-04-15, 16:41
  #5246
Medlem
ursprungligens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av T34Panzer
Ja nåt skaver. Det är lite för mycket dålig polishantering - och då utgår jag från såväl både journalistens podd och TV4 dokumentären och GWs uttalanden. Sundsvallspolisens hantering av fallet, och andra kända fall, är ju minst sagt både märkligt och även skrämmande.

Skulle det visa sig att det finns en polistråd här så hade jag inte blivit förvånad

I podd och dokumentär framkommer det klart och tydligt att Gerd hade på sig ”träningsoverallsbyxor, strumpbyxor och ballerinaskor”. Och att inget av det som täckte Tor någonsin analyserats, utan bedöms av polis plats inte vara av värde… Och det hittades ju en yxa och det hittades även andra verk. Något annat nåt verktyg i en brunn. Förslaget om att försöka dragga i den närliggande sjön efter eventuellt mordvapen, typ yxan, bedömdes av polisen inte vara intressant. Och att skoavtrycket kom den större skon kom från en REEBOK i storlek 43 (inte 44)!

Ja det är mycket märkligheter i detta fall. Det är mycket viktigt bevismaterial som bara har avfärdats som inte intressant av utredande poliser….hmm

Båda dessa sammanfattande poddavsnitt rekommenderar jag andra att lyssna/se på :

Avsnitt 5 ”I brottets spår 5: Att jaga en mördare – en kriminalpodd om Brattåsmorden
https://poddtoppen.se/podcast/1012855314/i-brottets-spar/5-att-jaga-en-mordare-en-kriminalpodd-om-brattasmorden
och
Specialavsnitt: Brattåsmorden dök först upp på I brottets spår.
https://poddtoppen.se/podcast/1012855314/i-brottets-spar/specialavsnitt-brattasmorden

Och även dokumentären på Tv4 (helt gratis att titta på)
Svenska fall för FBI” - Avsnitt 7, Säsong 2 - TV4 Play
Bo Åström och Mark Safarik beger sig till Brattås för att granska fallet på nytt och får upp ett nytt spår i utredningen.
https://www.tv4play.se/video/f09e17793e762c92739a/avsnitt-7
Historiskt har väl polisen i Sundsvall klantat till det med Olle Högboms försvinnande och Johan Asplunds försvinnande, så det finns en lång tradition av inkompetens hos polisen i Sundsvall.

Brattåsmorden har väl lösts av andra krafter inom polisen än de i Sundsvall?

Jag är faktiskt inne på att det egentligen inte finns något "polisspår" utan att Polisen faktiskt var oförmögna att genomföra en habil utredning. Inkompetensen satt liksom i väggarna hos Sundsvallspolisen.

I vanliga fall är Härnösand administrativ huvudstad i Västernorrland, men inom polisen var Sundsvall huvudorten. Det är väl bara avundsjuka från poliserna i Sundsvall mot residensstaden Härnösand som spökade igen?

När det gällde Olle Högboms försvinnande bodde också hans föräldrar i Härnösand, så anledningen till att det försvinnandet aldrig löstes kan ha liknande orsaker. Två ganska oansenliga norrländska städer som slåss om "makten" i Västernorrland.

Man har även skrivit om Mitthögskolan i tråden och där har Sundsvall kannibaliserat på Härnösand, så nog förekommer det en dragkamp mellan Sundsvall och Härnösand alltid.
__________________
Senast redigerad av ursprungligen 2026-04-15 kl. 17:06.
Citera
2026-04-15, 16:42
  #5247
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av honn
Tycker det är konstigt att man tog med sig just pärmen med dokument och lagfarter, förutom handväskan. Vad ger det för ledtrådar?

Letade man efter kod till bankomatkortet och tog en pärm med mycket papper?
Citera
2026-04-15, 16:46
  #5248
Medlem
Seriöst, hur många människor tror att bankomatkorts koder finns präntade i dokument i pärmar? Några enstaka pensionärer har som mest koden handskriven på lapp i plånboken.
Citera
2026-04-15, 16:47
  #5249
Medlem
Duke-Of-Wellingtons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Jan-A
Fast hur riskfyllt är det egentligen?
Det kan ju vara så att mördaren är ensam vid mordet.
Kommer på efter några timmar att "bevis" behöver städas undan.
Anar en viss risk och vill ha med sig en medhjälpare för att spana och varna om någon kommer.
Sökandet efter grejer kan ha skett allt från en timme efter mordet till dagen efter.
Låter långsökt. Bilen står där 14-16.

Hade de inte varit stressfyllda över risken så hade de inte bara täckt huvudet på Gerd, men gömt undan även henne på det sätt man gjorde med Tor.
Citera
2026-04-15, 16:47
  #5250
Medlem
Det var postaren Fredrik som skrev om den röda bilen som skulle ha iakttagits på Frösön. Sedan spårade han fullständigt ur och spammade tråden tills alla andra gav upp.
Citat:
Ursprungligen postat av sopstationen

Frösön har diskuterats i tråden tidigare om att bilarna ska ha varit synliga där direkt efter mordet möjligen dagen efter.

Men märkligt att flytta dit 18 år senare då, för bara en månad, direkt efter vistelsen i Hede.

En tanke är väl att han köpt och sålt lägenheter som inkomstkälla.


Citat:
Ursprungligen postat av Fredrik
Nej, det finns inget regnummer på bilen. Så det är ju ingen superstark koppling men dock en indicie, det är enda iaktagelsen av den röda volvon som jag vet blivit offentlig. Tipset om den röda 745an på frösön kom in till efterlyst när de körde ett avsnitt om fallet. En skum nedmattad 745a som setts under ett par dagars tid på frösön precis efter mordet. Eftersom inringaren reagerade på den så kan man iallafall dra slutsatsen att det inte är en bil som vanligtvis hör hemma i området.
Citera
2026-04-15, 16:48
  #5251
Medlem
Man får bara hoppas att den gamla polis-mamman var mer på hugget för 50 år sedan.
Med tanke på allt som mamman INTE vet om sin son, så betyder hennes förvåning över gripandet inte speciellt mycket. Hon vet inte ens vad sonens huvudproblem är:

"Hon beskriver honom som försynt, kanske lite rädd. Eller kanske var det snarare en oro, eller social fobi."

Citat:
Ursprungligen postat av inam
Nä det verkar lite osäkert mycket från moderns sida. Han har inte haft nån bil vad hon känner till, och vet inte skostorlek, men vet att det inte är 38 eller 45. Om man ses två gånger i månaden bör man väl veta om sonen äger en bil?
Verkar vara ytterligare ett exempel på personer med låg social kontakt med omvärlden som begår grova brott.
Citera
2026-04-15, 16:50
  #5252
Medlem
Mexens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ursprungligen
Historiskt har väl polisen i Sundsvall klantat till det med Olle Höglunds försvinnande och Johan Asplunds försvinnande, så det finns en lång tradition av inkompetens hos polisen i Sundsvall.

Brattåsmorden har väl lösts av andra krafter inom polisen än de i Sundsvall?

Jag är faktiskt inne på att det egentligen inte finns något "polisspår" utan att Polisen faktiskt var oförmögna att genomföra en habil utredning. Inkompetensen satt liksom i väggarna hos Sundsvallspolisen.

I vanliga fall är Härnösand administrativ huvudstad i Västernorrland, men inom polisen var Sundsvall huvudorten. Det är väl bara avundsjuka från poliserna i Sundsvall mot residensstaden Härnösand som spökade igen?

När det gällde Olle Högbergs försvinnande bodde också hans föräldrar i Härnösand, så anledningen till att det försvinnandet aldrig löstes kan ha liknande orsaker. Två ganska oansenliga norrländska städer som slåss om "makten" i Västernorrland.

Man har även skrivit om Mitthögskolan i tråden och där har Sundsvall kannibaliserat på Härnösand, så nog förekommer det en dragkamp mellan Sundsvall och Härnösand alltid.

Olle hette Högbom i efternamn.
Citera
2026-04-15, 16:55
  #5253
Medlem
https://imgur.com/a/fchzYpm

Nån som känner igen filuren?
Citera
2026-04-15, 16:57
  #5254
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av hallongrottan
Är det inte konstigt att först säger dottern att hon bara såg massa röd ”färg” när hon kom in ladan, men på tv 4 dokumentären sa hon att det första hon såg var Gerd med klädesplagg över sig? Två olika versioner

Ja hon är skum. Jag fick direkt en konstig känsla när hon berättade om att hon skulle på älgjakt då hon blev inkallad på förhör. Och inga känslor alls än leende.

Tor verkar ha varit en girig typ, gick bakom ryggen på sina syskon då han fick köpa gården för 40.000 av fadern på sjuttiotalet. Och vägrade att ens köpa ut syskonen med 10.000 var...
Dottern flyttar in på gården efter att pappan blivit mördad. Förnekar att hon skulle ha känt till testamentet han skrev ett halvår tidigare, där hon ärver gården... Men jag tror mer på det här brevet som den anonyme brevskrivaren skickade till kvinnan med podden I brottets spår. Vad sålde Tor och till vem, som gav honom delbetalning på 10.000? Var JJ mördare eller medhjälpare?
__________________
Senast redigerad av honn 2026-04-15 kl. 17:03.
Citera
2026-04-15, 16:59
  #5255
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av AsAc
Letade man efter kod till bankomatkortet och tog en pärm med mycket papper?

Tror mer att det var ett avtal man letade efter och som kunde ge ledtrådar till mordet.
Citera
2026-04-15, 17:08
  #5256
Medlem
ursprungligens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mexen
Olle hette Högbom i efternamn.
My bad.

Poängen var att det finns en ömsesidig misstro mellan Sundsvall och Härnösand.




Edit: Detta går långt bak i tiden och verkar spelat in i utredningen i Brattåsmorden.
__________________
Senast redigerad av ursprungligen 2026-04-15 kl. 17:16.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in