Citat:
Ursprungligen postat av
Lloyd.Christmas
Jag antar att det är det dom kallar postkontroll du menar. Undra hur länge de kontrollerar post en sån gång. Har själv aldrig råkat ut för det tack och lov (vad jag vet i alla fall)
Polisen hade en pdf uppe nånstans med detaljer om det där. I teorin ska det ske nån månad under en ev förundersökning. Det kan också förlängas vid behov. Som polisens övriga sk "hemliga tvångsmedel".
Jag har upplevt efter att fått några försändelser tagna att min adress var "het" i alla fall nåt år efter några beslag på raken. Även lagliga naturgrejer skickades på analys efter nästan ett år t ex. Jag frågade polisen hur kom det sig att nån misstänkte innehållet i just det brevet? Men det svarade hon undvikande på. Var med om att privatbrev från bekanta "försvann" en extra vecka innan de delades ut. Ibland hoptejpade.
Har en teori om detta som jag skrev i förra inlägget. Dvs att man kan ha otur beroende på var man bor och vilka som jobbar där, så att man även efter ev postkontroll kan ha extra koll på sin post under en tid.. Men om jag har rätt eller ej i just det vet jag inte.
PS. Det är säkert inte jättevanligt att man råkar ut för sånt. Men jag tycker inte man ska avfärda de som är med om sånt att det skulle vara en myt eller nåt. Polisen har ju sett till att ändra lagarna och fokuserat hårt mot droger via post runtom i landet. Kanske extra mycket norrut. Idag skulle jag nog välja deaddrop hellre än post i alla fall..