Citat:
Ursprungligen postat av
Tom.Of.Finland
2. Ja. Ukraina ska få ryska pengar av EU. Alltså beslaget.
2. Ungern har inte haft någon del i sådana beslut. Så du verkar leva på massmedial lustgas. Massmediala altster om att typ Liberale Ryske biljonärs Juden X ska få alla sina pengar tagna i beslag är just fantasi produkter för lågutbildade.
3. Tankegången: Liberalen, under Jeltsin lade rabarber på biljarder Ryska pengar och flyttade dem till EU och UK m.fl. länder för att undgå Ryska beslag och skatter samt investera dem i tillgångar med stor sannolikhet till köpare.
4. Efter att ha förstått 2-3 så kanske du förstår varför många länder i EU protesterar och varför Putin m.fl. antagligen skrattar arschlet av sig åt förslagsgivarna eller tom. stödjer dessa i det fördolda.
5. Det skulle vara slutet för EU som säker hamn för investerade medel samt antagligen vara ett lyckogörande drag för många vänsterextrema inriktningar med Sovjet som slutprodukt.