2026-04-03, 12:08
  #2521
Medlem
kurt-sunes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Uglo469
Men du menar alltså att du inte förstår att det finns goda skäl att skydda barn från bristfälliga föräldrar? För det är ju det som blir konsekvensen av det du skriver här nedan?
Jo men vem är en socionom att avgöra vilken förälder som ör good enough och vem som är "bristfällig". Det inte lätt att vara domare i sådana här lägen och jag menar att en socionomutbildning inte räcker till detta. Ej heller det extremt bristfälliga systemet med att utreda barn som kallas för BBIC, som ger slumpvisa slutbedömningar beroende på vilken handläggare som jobbat i ärendet.

Citat:
Ursprungligen postat av Uglo469
Det är klart att föräldrarna får reda på vad som läggs dem till last! Varför påstår du något annat?
De får inte se hela underlaget som socialtjänsten använt sig av. De kan hävda sekretess på det, eller så kräver de höga belopp av föräldrarna för att få ta de av det. Ofta i pappersform, vilket gör det svårt att göra informationen sökbar med digitala verktyg.

Citat:
Ursprungligen postat av Uglo469
Höga kostnader antar jag att du menar kopieringstaxa? Likabehandlingsprincipen gör att man antingen tar betalt av alla eller ingen. Att det allmänna ska stå för att någon vill ha ut handlingar tycker jag verkar orättvist.
Ja och om du tittar på hur det faktiskt fungerar så är det olika regler för detta beroende på i vilken kommun du bor i. Alltså verkar inte likabehandlingsprincipen gälla överhuvudtaget. Dessutom är det ur ett demokratiskt perspektiv ett fullständigt vansinne att vi har en myndighet som inte behöver lägga alla kort på bordet och tala om var de fått allt de påstår ifrån, så föräldrarna svart på vitt kan se och förstå det. Det är därför bland annat Adams pappa i fallet Adam inte kunde se alla motbevis för att Adam skulle fortsatt tvångsvård. Det ledde till att han tvångsvårdades felaktigt under över sju års tid, dvs halva hans barndom. Hade pappan fått se detta från början så hade LVU kunnat avbrytas långt tidigare och kanske bara pågått i några veckor istället.

Citat:
Ursprungligen postat av Uglo469
Du får så klart tycka att vem som helst (för kammarrätten och förvaltningen är nämligen en enskild politiker vem som helst) ska få ut alla handlingar om en individ. Jag tycker att det är ett rimligt skydd av integriteten att han inte får ut handlingar.
Problemet med dig är du pratar rent hypotetiskt om hur processen SKA gå till. Verkligheten är en helt annan. Nämnden sitter inte och faktagranskar uppgifterna, utan de håller i princip alltid med socialltjänsten oavsett vad. Det var därför som en nämndledamot ville se uppgifterna om fallet Elsa i efterhand, men fick nej från kammarrätten. Det säger allt vi behöver veta om vad som är fel i LVU-processen att systemet har gigantiska brister när det kommer till att faktagranska socialtjänstens uppgifter de lagt fram till domstol och nämnd.

Problemet med dig och ditt resonemang är att bara läser instruktionsboken rakt upp och ner utan att förstå hur processen faktiskt fungerar i den verkliga världen. Det är två helt olika saker.

Citat:
Ursprungligen postat av Uglo469
Hade en nämnd genom majoritetsbeslut begärt att få ut handlingar i ett ärende blir det en annan sak. Men nämnden såg, får man väl anta, inget skäl att få se hela underlaget.
Och det är precis där det går snett, när de ALLTID litar på att soc uppgifter är korrekta. Det är de inte alltid.

Citat:
Ursprungligen postat av Uglo469
Det verkar som att en del, inte du dock efter som fritidspolitiker i socialnämnden är de enda som är sämre på sitt jobb än socionomer, tror att socialnämnden har en granskande funktion. Så är det givetvis inte.
Precis. Och just därför borde politiker helt kopplas bort från sådana här ärenden och ersättas av en oberoende instans som faktiskt granskar soc uppgifter.

Citat:
Ursprungligen postat av Uglo469
Socialnämndens (och andra nämnders) beslutanderätt kommer sig av regler i kommunallagen där hela den kommunala kompetensen (beslutanderätten) ligger hos fullmäktige. Sedan brukar fullmäktige genom reglementen dela ut frågor (ansvarsområden) till nämnder och i vissa fall är dessa nämnder också obligatoriska.
ja du pratar om hur det officiellt går till och jag pratar om hur det går till i den verkliga världen.

Citat:
Ursprungligen postat av Uglo469
Nämnderna har vanligen en förvaltning knuten till sig men det kan se ut på lite olika sätt organisatoriskt. Nämnden kan välja att fatta alla beslut själva och egentligen att inte ha någon förvaltning heller, men eftersom vi har just fritidspolitiker så blir det svårt att klara detta på ett tillräckligt bra sätt.
Problemet är att vi har politiker inblandade i sådana här komplicerade ärenden. De har inget där att göra. Där har du systemfelet.

Citat:
Ursprungligen postat av Uglo469
Man anställer därför tjänstepersoner som jobbar i förvaltningen vars jobb är att sakligt och objektivt utreda och ta fram beslutsunderlag åt politiken. Sen finns dessutom en möjlighet att i vissa frågor delegera beslutanderätten till del av nämnd eller till en tjänsteperson.
Precis det socionomer inte klarar av, eftersom de precis som du tror att rättssäkerhet bara gäller deras egna tankar och fantasier och att föräldrar inte har rätt till rättssäkra utredningar. Det är förstås inte sant i demokratiska länder.

Citat:
Ursprungligen postat av Uglo469
Formellt sett det dock alltid nämndens beslut och beslutet ska anmälas till nämnden varefter överklagande tiden börjar löpa när protokollet där beslutet anmälts anslås på kommunen (nuförtiden digitala) anslagstavla. I viss speciallagstiftning finns dessutom begränsningar om vilka frågor som får delegeras dels till tjänsteperson men också till del av nämnd.
ja så ser det ut "officiellt", men hur är det i den faktiska världen och verkligheten? Det är inte riktigt samma sak.

Citat:
Ursprungligen postat av Uglo469
Ett biståndsbeslut fattas av handläggare på delegation men det är ändå nämndens beslut.
Ja vad har det med saken att göra?

Citat:
Ursprungligen postat av Uglo469
Varför skriver jag allt det här? För det verkar som ingen av er förstår beslutsgången och ansvarsfördelningen.
Jo vi förstår beslutsgången, men problemet är att DU inte förstår att hur LVU-processen ser ut på pappret och hur den går till i den verkliga världen är inte samma sak.

Citat:
Ursprungligen postat av Uglo469
Socialtjänsten är de som har kompetensen (även om ni tre i denna tråd tycker annat) att utreda och föreslå beslut. Nämnden kan gå emot förslaget till beslut men väljer nog inom socialtjänstens område att vanligen lita på sin förvaltning.
Nej det har de inte. De har extremt bristfällig kompetens, liksom nämnden, vilket skapar en felkedja som skadar istället för skyddar barn som det är tänkt.

Citat:
Ursprungligen postat av Uglo469
För hur skulle det bli annars? Någon har lagt flera månader på att utreda och lära känna en situation kring ett barn och sen kommer några politiker in och läser en massa handlingar (de har ju rätt att se allt) och kommer till en helt annan slutsats. Till slut skulle ju förvaltningens roll tagits över av politikerna igen. Så vill nog ingen ha det.
Men vad vet en socialsekreterare som sitter på ett kontor om en familjs liv och allt som sker i familjens hem. Dessutom så sitter socialsekreterare och mixtrar med inkommande information om familjen. Det som står i deras underlag och det som hamnar i utredning är ofta två helt olika saker. Det är just detta du inte förstår. Du förstår heller inte dynamiken mellan att för soc del slippa ansvar genom placering och privata bolags intresse att placera barn. De möts nämligen i sådana här ärenden och det leder till att barn kan placeras helt i onödan, felaktigt och olagligt.

Citat:
Ursprungligen postat av Uglo469
Min tolkning av det som framkommit i media är att det finns saker som inte framkommit i media. Vad det är och hur det påverkar ärendet har jag ingen som helst aning om och vill inte spekulera i.
ja det är klart att det finns annan dokumentation, men vad som är mest skrämmande i vårt land är att det är soc som sitter på HELA dokumentationen. Föräldrarna får ofta bara ut bråkdelar av densamma. De journalister som vill granska soc blir hela tiden hänvisade till sekretess och soc svarar aldrig på frågor om deras arbete. Det gör att de kan smussla och gömma undan bevis bakom sekretess och göra som de vill, med extrem makt utan ansvar. Jag kan lova dig att du aldrig skulle acceptera detta om det rörde sig om ditt eget barn och du försökte få ut dokumentationen för att granska densamma, för att upptäcka att du inte kommer att få ut någonting och att du dessutom måste betala åtskilliga tusenlappar för värdelös information som är överstrykt i svart.

Citat:
Ursprungligen postat av Uglo469
Hade jag varit tjänsteperson eller politiker i Örebro hade jag agerat precis som de gör just nu. Låt någon extern granska handläggningen för att se om det skett några fel och lär av detta. I övrigt får man inte låta ett partiskt media- och SoMedrev påverka besluten i och handläggningen av ärendet. När omständigheterna som föranledde vården på ett varaktigt sätt har förändrats ska vården upphöra. Inte på grund av hat och hot och osakliga resonemang i media och på Internetz.

Det borde fler kommuner göra och granska alla gamla avslutade LVU för det är sannolikt så att många LVU kan vara både felaktiga och olagliga. Ingen tjänar på detta. Inte barnen och inte samhället.
Citera
2026-04-03, 12:19
  #2522
Medlem
kurt-sunes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Totius
Du missförstår alltihop. Barnen ska givetvis få det skydd som behövs – därför är objektiva och rättssäkra utredningar enligt lagkraven nödvändiga. Det är vad diskursen handlar om.

Det finns inga motsatsförhållanden mellan att barn ska få skydd och att föräldrar ska ha rätt till rättssäkra och objektiva utredningar. Denna debattör har redan gjort klart för oss i tråden att rättssäkerhet bara gäller åt ett håll, dvs statens och därmed har vederbörande inte demokratiska åsikter, utan tenderar att vara en riktigt obehaglig fascist.
Citera
2026-04-03, 12:30
  #2523
Medlem
Totiuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kurt-sune
Det finns inga motsatsförhållanden mellan att barn ska få skydd och att föräldrar ska ha rätt till rättssäkra och objektiva utredningar. Denna debattör har redan gjort klart för oss i tråden att rättssäkerhet bara gäller åt ett håll, dvs statens och därmed har vederbörande inte demokratiska åsikter, utan tenderar att vara en riktigt obehaglig fascist.
Precis. Debattören visar bara att denne inte förstår sakfrågan utan bara klipper in en massa text som inte har med saken att göra. Ignorera denne eller påminn bara helt kort om vad sakfrågan handlar om. Annars tar det här fokus från trådens ämne som är fallet Elsa.
Citera
2026-04-03, 12:35
  #2524
Medlem
Och det ger, med några få undantag, nuvarande system. Det finns inget av det som framkommit hittills i detta ärende som tyder på något annat.

Citat:
Ursprungligen postat av Totius
Du missförstår alltihop. Barnen ska givetvis få det skydd som behövs – därför är objektiva och rättssäkra utredningar enligt lagkraven nödvändiga. Det är vad diskursen handlar om.
Citera
2026-04-03, 12:37
  #2525
Medlem
kurt-sunes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Totius
Precis. Debattören visar bara att denne inte förstår sakfrågan utan bara klipper in en massa text som inte har med saken att göra. Ignorera denne eller påminn bara helt kort om vad sakfrågan handlar om. Annars tar det här fokus från trådens ämne som är fallet Elsa.

Han verkar fastnat i nån loop att bara för att det finns lagar och regler så fungerar allt perfekt. Alla utredningar är perfekt skrivna. Inget slarv förekommer. Inga vinklingar, inga manipulerade texter, ingen tredje och fjärdehandsinformation, inga rykten och alltid originalcitat.


Men verkligeten? Ja du ... hör vad socialsekreterarena säger själva: "Vi är överbelastade med jobb." så hur kan man då på allvar tro att allt är 100% korrekt bara för att tjänstemän är anställda av staten och kommunen. Då är man ju inte så lite naiv i sitt tankesätt.
Citera
2026-04-03, 12:37
  #2526
Medlem
Ajogens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Uglo469
Och det ger, med några få undantag, nuvarande system. Det finns inget av det som framkommit hittills i detta ärende som tyder på något annat.
Och du kan visa det då. Att systemet ger det skyddet.
Citera
2026-04-03, 12:39
  #2527
Medlem
Totiuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kurt-sune
Han verkar fastnat i nån loop att bara för att det finns lagar och regler så fungerar allt perfekt. Alla utredningar är perfekt skrivna. Inget slarv förekommer. Inga vinklingar, inga manipulerade texter, ingen tredje och fjärdehandsinformation, inga rykten och alltid originalcitat.


Men verkligeten? Ja du ... hör vad socialsekreterarena säger själva: "Vi är överbelastade med jobb." så hur kan man då på allvar tro att allt är 100% korrekt bara för att tjänstemän är anställda av staten och kommunen. Då är man ju inte så lite naiv i sitt tankesätt.
Citat:
Ursprungligen postat av Ajogen
Och du kan visa det då. Att systemet ger det skyddet.
Släpp trollet. Tråden handlar om fallet Elsa och där är felen uppenbara. Inget behöver ”bevisas”.
Citera
2026-04-03, 13:29
  #2528
Medlem
Jo vi har förstått att du hatar socionomer för att deras utbildning är kass. Du behöver inte skriva det fler gånger nu. Sen har du kommit med ett helt värdelöst förslag där jurister som helt saknar utbildning i utredningsarbete och socialrätt och psykologer som det finns alldeles för få av redan ska utgöra någon slags expertpanel. Och poliser. Oklart vem som ska betala för dessa. Det finns som du kanske vet, ett förslag om att rätten ska kunna anlita sakkunniga framöver. Det tror jag kommer bli en ok kompromiss även om tillämpningen nog inte kommer kunna tillfredsställa de allra mest rabiata soc-hatarna.

BBiC har säkert sina brister men det är såvitt jag förstår ändå den systematik som de flesta väljer att använda, kanske beroende på att det inte finns något som är bättre? Tror inte det skulle bli bättre rättssäkerhet om utredningarna istället skrivs efter eget huvud. Inte minst skulle det bli svårtolkat för domstolarna.

Du känner inte till att vi har kommunalt självstyre i landet heller? Oh, the ignorance… varje kommun gör hur den vill inom sin kompetens, givetvis med hänsyn tagen till lagar och regler. Likabehandling gäller alltså inom kommunen, för liknande frågor. Tycker du att det är rimligt att en rättshaverist ska kunna begära ut berg av handlingar som du, om du nu betalar skatt, ska få stå för kostnaden för? Om man är part i ett ärende tror jag det vanligaste är att man får ut handlingarna i sitt ärende en gång, sen får man betala för sig. Rimligt tycker jag.

Men du förstår alltså inte heller att det finns ärenden där barnet är i behov av skydd från föräldrarna? Jag läser i andra inlägg att du påstår det men sen när det gäller tillämpningen visar du på motsatsen. Det finns tyvärr situationer där uppgifterna som kommer fram i utredningen skulle kunna utgöra konkret livsfara för barnet om dessa uppgifter kommer till förälderns kännedom. Eller förstöra en förundersökning.
Det finns också situationer där barnet börjar bli så pass gammalt att utredningen kan innehålla uppgifter som bedöms som integritetskänsliga även gentemot föräldrarna.

Sekretessreglerna kan givetvis inte vara så konkreta att varje situation tas upp utan det blir ytterst ett fråga för rättstillämpningen att avgöra var gränserna går. Därför gör myndigheten en bedömning och fattar ett överklagningsbart beslut när det gäller frågan om vilka uppgifter som kan och ska lämnas ut. Beläggs för mycket uppgifter med sekretess kan kammarrätten återvisa ärendet till myndigheten för ny handläggning. Jag kan i ärlighetens namn inte se eller förstå hur en annan ordning kring detta skulle kunna vara mer rättssäkert eller bättre för samhället objektivt sett?

Du kommer nog aldrig acceptera att nuvarande ordning faktiskt fungerar väl och att de ärenden som blir fel nog kunnat vara lite färre men att det troligen är på marginalen. Du kommer säkert inte heller förstå att ingen annan profession är bättre lämpad att bedriva utredningsarbete.

Detta sagt så pratar vi om svåra ärenden och så länge man inte ser med egna ögon vad som händer i en familj så vet varken du, jag eller en psykolog riktigt vad som är sant och inte. Och inte ens psykologen som är på plats kan med 100 % säkerhet tolka vad som händer och hur det påverkar varje barn. Jag påstår alltså att det absolut finns brister i nuvarande system som successivt förändras men att problemen inte alls är så stora och allvarliga som du vill påskina. Rättssäkerheten är rimligt väl tillgodosedd och integriteten skyddad på ett bra sätt.

Du verkar inte förstå det intrikata nät av intresseavvägningar som socialrätten i stort utgör men där också sekretesslagstiftningen, regler om tvångsvård och en rad andra intressen ska vägas samman. Och det är ok, men det blir lite barnsligt när du hela tiden fastnar i frågan om socionomers utbildning och föräldrars rätt till handlingar. Det finns brister men du har inte varit i närheten av någon av dem i dina inlägg.

Citat:
Ursprungligen postat av kurt-sune
Jo men vem är en socionom att avgöra vilken förälder som ör good enough och vem som är "bristfällig". Det inte lätt att vara domare i sådana här lägen och jag menar att en socionomutbildning inte räcker till detta. Ej heller det extremt bristfälliga systemet med att utreda barn som kallas för BBIC, som ger slumpvisa slutbedömningar beroende på vilken handläggare som jobbat i ärendet.

De får inte se hela underlaget som socialtjänsten använt sig av. De kan hävda sekretess på det, eller så kräver de höga belopp av föräldrarna för att få ta de av det. Ofta i pappersform, vilket gör det svårt att göra informationen sökbar med digitala verktyg.

Ja och om du tittar på hur det faktiskt fungerar så är det olika regler för detta beroende på i vilken kommun du bor i. Alltså verkar inte likabehandlingsprincipen gälla överhuvudtaget. Dessutom är det ur ett demokratiskt perspektiv ett fullständigt vansinne att vi har en myndighet som inte behöver lägga alla kort på bordet och tala om var de fått allt de påstår ifrån, så föräldrarna svart på vitt kan se och förstå det. Det är därför bland annat Adams pappa i fallet Adam inte kunde se alla motbevis för att Adam skulle fortsatt tvångsvård. Det ledde till att han tvångsvårdades felaktigt under över sju års tid, dvs halva hans barndom. Hade pappan fått se detta från början så hade LVU kunnat avbrytas långt tidigare och kanske bara pågått i några veckor istället.

Problemet med dig är du pratar rent hypotetiskt om hur processen SKA gå till. Verkligheten är en helt annan. Nämnden sitter inte och faktagranskar uppgifterna, utan de håller i princip alltid med socialltjänsten oavsett vad. Det var därför som en nämndledamot ville se uppgifterna om fallet Elsa i efterhand, men fick nej från kammarrätten. Det säger allt vi behöver veta om vad som är fel i LVU-processen att systemet har gigantiska brister när det kommer till att faktagranska socialtjänstens uppgifter de lagt fram till domstol och nämnd.

Problemet med dig och ditt resonemang är att bara läser instruktionsboken rakt upp och ner utan att förstå hur processen faktiskt fungerar i den verkliga världen. Det är två helt olika saker.

Och det är precis där det går snett, när de ALLTID litar på att soc uppgifter är korrekta. Det är de inte alltid.

Precis. Och just därför borde politiker helt kopplas bort från sådana här ärenden och ersättas av en oberoende instans som faktiskt granskar soc uppgifter.

ja du pratar om hur det officiellt går till och jag pratar om hur det går till i den verkliga världen.

Problemet är att vi har politiker inblandade i sådana här komplicerade ärenden. De har inget där att göra. Där har du systemfelet.

Precis det socionomer inte klarar av, eftersom de precis som du tror att rättssäkerhet bara gäller deras egna tankar och fantasier och att föräldrar inte har rätt till rättssäkra utredningar. Det är förstås inte sant i demokratiska länder.

ja så ser det ut "officiellt", men hur är det i den faktiska världen och verkligheten? Det är inte riktigt samma sak.

Ja vad har det med saken att göra?

Jo vi förstår beslutsgången, men problemet är att DU inte förstår att hur LVU-processen ser ut på pappret och hur den går till i den verkliga världen är inte samma sak.

Nej det har de inte. De har extremt bristfällig kompetens, liksom nämnden, vilket skapar en felkedja som skadar istället för skyddar barn som det är tänkt.

Men vad vet en socialsekreterare som sitter på ett kontor om en familjs liv och allt som sker i familjens hem. Dessutom så sitter socialsekreterare och mixtrar med inkommande information om familjen. Det som står i deras underlag och det som hamnar i utredning är ofta två helt olika saker. Det är just detta du inte förstår. Du förstår heller inte dynamiken mellan att för soc del slippa ansvar genom placering och privata bolags intresse att placera barn. De möts nämligen i sådana här ärenden och det leder till att barn kan placeras helt i onödan, felaktigt och olagligt.

ja det är klart att det finns annan dokumentation, men vad som är mest skrämmande i vårt land är att det är soc som sitter på HELA dokumentationen. Föräldrarna får ofta bara ut bråkdelar av densamma. De journalister som vill granska soc blir hela tiden hänvisade till sekretess och soc svarar aldrig på frågor om deras arbete. Det gör att de kan smussla och gömma undan bevis bakom sekretess och göra som de vill, med extrem makt utan ansvar. Jag kan lova dig att du aldrig skulle acceptera detta om det rörde sig om ditt eget barn och du försökte få ut dokumentationen för att granska densamma, för att upptäcka att du inte kommer att få ut någonting och att du dessutom måste betala åtskilliga tusenlappar för värdelös information som är överstrykt i svart.



Det borde fler kommuner göra och granska alla gamla avslutade LVU för det är sannolikt så att många LVU kan vara både felaktiga och olagliga. Ingen tjänar på detta. Inte barnen och inte samhället.
Citera
2026-04-03, 13:38
  #2529
Medlem
Finns bara umgängesbegränsning gentemot mamma och möjligtvis bonuspappa. Övriga i familj/släkt får hon träffa hur mycket hon vill.



Citat:
Ursprungligen postat av kurt-sune
Nej det här visar att du inte läst lagtexten tillräckligt noga. Risk toleraras nämligen. Annat vore konstigt, eftersom det inte finns något riskfritt hem någonstans, inte ens i de mest välfungerande barnfamiljerna.

Vad som däremot inte tolereras är en PÅTAGLIG risk. Och det är något helt annat.

Om vi har att göra med socialsekreterare som sitter och mixtrar med innehållet i sin utredning och ändrar informationen i utredningen till något värre än vad som står i hennes originaldokumentation så kan hon manipulera fram en "påtaglig risk" för vilket svenskt barn som helst egentligen som hon fått instruktioner om att omhänderta.

Det kan handla om att soc vill få kontroll på en situation där de inte är säkra på vad som händer och "för säkerhets skull" så överdriver de i utredningen för att kunna få igenom ett snabbt LVU, och sedan lämna tillbaka barnet om det blev fel. Problemet med detta är att det är extremt skadligt för barn när de har fel. Som tvångsomhändertaganden går till orsakar det barnet som utsätts för den behandlingen för ett mycket svårt trauma. Således borde sådan skruvning inte vara tillåten och man borde från domstolens sida alltid dubbelkolla att uppgifterna inte är manipulerade, ändrade eller rent av påhittade. Men det gör man inte. Om en socialsekreterare skulle bli påkommen med att fabricera uppgifter, så räknas det inte som ett brott, utan som ett förvaltningsrättsligt fel. Det betyder att de kan bryta mot alla lagar och regler och ändå gå fria. Därför tar de också ofta lagen i egna händer, eftersom deras personliga risk är större om de inte ingriper, än om de ingriper felakigt = noll risk i princip.

Det är just här det gått snett och det behöver rättas till, för socialtjänsten ska bara skydda barn, de ska inte skada dem. Och det gör de dess värre idag eftersom LVU-processen är så bristfälligt utformad och bygger på att soc gör rätt. Verkligheten är en helt annan

Ett tips. Lär känna en drabbad familj. Läs utredningen och jämför med originalhandlingarna och chockas. Då ser du precis vad som är felet i många fall.

Det gör det inte alls. Det kan handla om en trovärdig orosanmäla eller en partner som man är i konflikt med som hittat på saker om en. Hur ska du försvara dig mot en myndighet som inte behöver några riktiga bevis tänkte du?

Du glömmer bort de många "frivilliga placeringarna" så får du gångra det med tio. Många under hot om LVU. Går föräldrarna inte med på placering längre så ansöker socialnämnden bara om ett akut LVU istället.

Det är inte så här enkelt som du beskriver. Verkligheten är en helt annan. Det kan handla om föräldrar som behöver hjälp X men socialtjänsten ger dem hjälp Y och vägrar att lyssna. Föräldrarna tröttnar och slutar prata med soc. Soc ansöker om LVU och sedan är det kört.

socialtjänsten har ett egenintresse i att inte ingripa för lite. Om de gör det så får de kritik. Men ingriper de för mycket så kan de gömma sina fadäser bakom sekretess och säga att "vi kan inte uttala oss pga sekretess i enskilda fall", eller "det är för barnets bästa" eller andra klassiker de konsekvent kör med. De barn som hamnar i detta sjuka system far mycket illa och blir trasiga för livet. Det handlar inte om barnskydd. Det handlar om tjänstemän som använder barn som verktyg för att skydda sig själva och privata bolag som tjänar miljarder på att fler barn kommer in i systemet och placeras.

Åter igen. Det låter bra på pappret, men när du har ett visst problem med ditt barn och du berättar om ditt problem så är soc ofta väldigt statiska. De lyssnar inte. De bestämmer hjälpen över huvudet på familjen som kan vara i fullständig kris och där uppstår konflikten som senare leder till placering. I många fall helt i onödan.

Det låter som det handlar om prestige i vanlig ordning från båda håll: Ingen vill backa, för backar man så erkänner man grova brott mot familjen.

Soc kan hålla kvar LVU hur länge som helst i princip. De behöver inga bevis och det är just det som är så farligt med LVU. De kan bara forma om berättelsen och tolka in möten med barnet som om att barnet måste vara fortsatt placerat. Totalt moment 22 för de familjer som drabbas av detta. Det är faktiskt helt sjukt.

bedöms och bedöms. Vem är en socionom att bedöma något sådant? Och varför kan inte Elsa få träffa sina egna syskon. Bara det är ju totalt vansinne från början till slut.



Jag ser en helt normal familj. Båda föräldrarna verkar vara helt normala och är inga soc-fall. De har en dotter som har en ovanlig sjukdom och de har fått fel information från vården om detta dropp som hon skulle ha. Det finns tusen betydligt bättre och mildare sätt att läsa detta problem. Man måste inte elda upp hela byn för att rädda den så att säga.
Citera
2026-04-03, 13:47
  #2530
Medlem
Antingen har du ingen aning vad du pratar om eller också ljuger du. Varför blandar du ihop journalföring med utredningar?

I journalen kan man ändra genom att stryka över om det blivit fel men originalanteckningen finns alltid kvar. Du kan begära att tillägg görs till din journal om du anser att en uppgift är fel eller saknas. Det framgår då att du har begärt detta och när det skedde. Reglerna är likadana inom vården.

Jag tror du missförstår hela syftet med en utredning. Vad tror du den är till för?

Citat:
Ursprungligen postat av kurt-sune
Man ska inte ens jämföra vården och socialtjänsten. Vårdens system fungerar därför att det faktiskt finns ett personligt ansvar och ett fungerande kvalitetssystem när fel och brister uppstår.

För socialtjänstens del finns det förvisso ett system när brister uppdagas: Lex Sarah. Men det handlar i princip bara om organisatoriska fel och pekar aldrig ut en enskild socialsekreterare. Och det är ofta de enskilda socialsekreterarna som sitter och manipulerar utredningarna på olika sätt som leder till att barn placeras felaktigt och olagiigt. Hade vården gjort likadant så hade ni blivit av med legitimationen.

Socionomer har ingen legitimation och socialsekreterare kan i princip aldrig bli av med jobbet, vad de än ställer till med. De börjar bara i grannkommunen om de mot förmodan skulle bli utköpta.

Skulle läkare manipulera journaler på samma sätt som socialsekreterare gör hade det lett till sparken. För socialsekreterare anses det ok enligt deras kultur att göra så, eftersom de anses vara barnens beskyddare. Problemet är bara att om de har fel så kommer de att skada barn för livet mentalt.

MBP är ett riktigt long shot, en extremt ovanlig diagnos, men vanlig inom socialtjänsten att anklaga föräldrar för. Det är mycket mycket märkligt att de utan några konkreta analyser från riktiga professionella får anklaga föräldrar för något sådant.
Citera
2026-04-03, 14:14
  #2531
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ajogen
Både mamman och advokaten svara ja på att hon får fullt dropp när hon kommer till jourfamiljen. Ifall det är en missuppfattning och båda hörde varandra fel kan jag inte svara på.
De brukar ha som en för intervju inför sånt här så det kunde lika gärna vara info som programledaren satt på.

Och de visar även att de fört journal fel och anmält på fel grunder.
Att väldigt omgående öka sitt matintag och att öka näringsdroppet till 100% är två motstridiga ordinationer, de görs inte samtidigt. Eftersom mamman säger det första och vi inte någon annanstans har uppgifter om det senare så är det rimligt att anta att reportern missförstått, likt andra användare i tråden gjort. Inte så konstigt egentligen, om mamman menar att vårdern ordinerat för lite dropp så är den första tanken att man efter omhändertagandet höjt det, men så är det ju inte, man har gjort helt tvärtom. Reportern pratar också om att man ökat ”energin”, att prata så vagt tyder också på att hon inte riktigt fattat.
Citera
2026-04-03, 14:19
  #2532
Medlem
Totiuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ReadyUserOne
Att väldigt omgående öka sitt matintag och att öka näringsdroppet till 100% är två motstridiga ordinationer, de görs inte samtidigt. Eftersom mamman säger det första och vi inte någon annanstans har uppgifter om det senare så är det rimligt att anta att reportern missförstått, likt andra användare i tråden gjort. Inte så konstigt egentligen, om mamman menar att vårdern ordinerat för lite dropp så är den första tanken att man efter omhändertagandet höjt det, men så är det ju inte, man har gjort helt tvärtom. Reportern pratar också om att man ökat ”energin”, att prata så vagt tyder också på att hon inte riktigt fattat.
Vad menar du att detta har för betydelse?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in