2026-03-22, 16:29
  #563101
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Piggekott
Man bör betänka att mobilt internet har saknats under större delen av mänsklighetens historia. Det kan inte vara särskilt avgörande. Tvärtom betonar ryssarna hur enkelt det är att klara sig utan internet. Något för svenskar att fundera på?
Du ligger i okunskap på Moretexnivå och ni presterar trådens mest lågbegåvade inlägg där lögner, okunskap och propaganda är ert rättesnöre.

Ryssland är välutvecklat då det gäller elektroniska tjänster och diktaturregimens mål att det ska förbli så.
Däremot så släcks allting ner som inte är sanktionerat av diktaturregimen. Därför går allting mot den FSB-övervakade Max-appen där regimen får 100% koll på varje enskild medborgare, till och med mikrofon och kamera är öppna för FSB. Nu vågar de inte ens viska krig under ett toalettbesök utan risk för bestraffning.

Det är bara i rysk stats-TV som det påstås att det är enkelt att klara sig utan Internet, medborgarna är av annan uppfattning!

Dumskallar!
Citera
2026-03-22, 16:47
  #563102
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Antistalk
On Topic. Från bloggen cornucopia.se

"12:55 Två ryska tunga Buk-luftvärnspjäser har slagits ut uppger Ukrainas generalstab, samt logistik, ledningsplatser, en ledningsplats för drönare och truppkoncentrationer i ockuperade Donetskregionen, Zaporizjzjiaregionen samt i ryska Bilhorod Oblast."

"13:12 Mobilt Internet har nu klippts helt i Sankt Petersburg."
https://bsky.app/profile/wartranslated.bsky.social/post/3mhnj7y42ys2o
Mycket mer att läsa och se på bloggen
https://cornucopia.se/2026/03/uppdateras-slovakiens-putinist-fico-overvager-att-blockera-eu-lan-till-ukraina/
Uppdateras allteftersom.
Tillägg
"15:55 Mobila dataförbudet i Sankt Petersburg verkar inte hjälpa, och flera ukrainska drönarrobotar har skjutits ner i Leningrad Oblast, som regionen fortfarande heter."
https://bsky.app/profile/wartranslated.bsky.social/post/3mhns4tpks22o
Mer att läsa i länken till bloggen:
https://cornucopia.se/2026/03/uppdateras-slovakiens-putinist-fico-overvager-att-blockera-eu-lan-till-ukraina/
Spännande utveckling i realtid nu.
__________________
Senast redigerad av Antistalk 2026-03-22 kl. 16:54.
Citera
2026-03-22, 17:52
  #563103
Medlem
glimmandes avatar
Konflikten har verkligen hamnat i mediaskuggan. Samtidigt så dör det runt 5000 på varje sida per månad enligt https://ukrainewarlosses.org/

Det går så långsamt framåt att man lätt förlorar intresset. Ukraina lyckas göra motstånd rätt så OK och hoppas på att EU ska skicka soldater. Ryssland tror att de vinner och fortsätter kötta på. Men tror Ryssland får skynda sig om de ska ta Odessa det här decenniet. Inte ens Kramatorsk verkar tas i närtid. Faktiskt helt sjukt att Ryssland ännu inte tagit över hela Donetsk Oblast. Inte heller verkar Zaporizhia tas i närtid.
Citera
2026-03-22, 18:07
  #563104
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av psychicsailor
Det där är något jag skulle vilja grotta vidare i. Putin verkar besatt av tanken att det finns "autentiska länder", som Kiev-Rus (Ryssland i sin senaste inkarnation), USA, Sverige, England, osv. Och så finns det "allt annat". Jag tror inte det är rasism, utan någon slags socialdarwinism på statsnivå. Och det ligger något i det. Vissa stater har resilens och en kärna som inte disintegrerar. Andra saknar detta (Syrien). Ibland tar det tid innan stater hittar sin form och sina gränser. Ukrainakriget är ett exempel på detta tror jag.

Autentiska stater? I grunden är ju alla stater artificiella konstruktioner. Så det handlar absolut om att Putin är en imperialist som betraktar Ukraina - och andra områden - som tillhöriga Ryssland. Du kan kalla det "socialdarwinism" om du vill, men det är en imperialism som är av den arten att den med nödvändighet leder till konflikter och motsättningar. Man kan i längden inte kuva folk med våld eller hot om våld utan att det får konsekvenser. Detta krig har skapat enorma motsättningar mellan ryssar och ukrainare som det kommer att ta mycket lång tid att lösa. Och Putins vilja att kontrollera Ukraina kommer inte att göra något lättare.

Och Sverige går ju knappast att betrakta som mer autentiskt än Ukraina. Sverige är äldre som självständig stat, men språkligt och kulturellt är Sverige, Norge och Danmark minst lika närstående varandra som Ryssland och Ukraina. Så finns motiv till att Sverige skulle vara mer "autentiskt" än Ukraina så är det bara på grund av att vi blev självständiga för så länge sedan med Ukraina blev självständigt ganska nyligen. Ett fullständigt absurt resonemang. Dessutom kan man fråga sig hur autentiskt USA är. Landet består ju av britter och andra europeer som tog död på lokalbefolkningen och som har byggt upp ett land med England som en sorts bas, som sedan blandats ut med andra influenser. USA är ett enda hopkok av diverse europeiska kulturer, så att det skulle vara mer "autentiskt" än Ukraina är fullständigt befängt. Med ditt resonemang borde USA vara en europeisk koloni, inte en självständig stat.
Citera
2026-03-22, 18:12
  #563105
Medlem
Snyggast.i.Speedos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av psychicsailor
Är du med på konceptet i att man kan försöka förstå någon utan att hålla med dem?

Nu kryper du ut ur ditt råtthål för att vifta med din smutsiga ryska flagga igen.

Lika undermålig som alltid, käre mytoman och desinformatör. Du måste vara riktigt desperat i din ryska förlorar-misär när du återvinner "vi måste förstå massmördaren KGB-Putin" som du spammade tråden 2022 - direkt ur ryska desinformationsmanualen på tiden. På den tiden låtsades du vara pacifist som bara ville förstå massmördaren Putin och bedriva handel med massmördaren för annars skulle västvärlden gå under - direkt ur ryska desinformations-manualen.

Jag frågar dig igen käre desinformatör och mytoman som medvetet saboterar denna tråd med rysk trådförstörande desinformation. Vad är "rest-ukraina" för något? Vad är "kriga till sista ukrainaren"?

Det är verkligen undermåligt psykopat-beteende att låtsas vara svensk när du använder ryska begrepp och ryska narrativ direkt ur ryska desinformationsmanualen.
Citera
2026-03-22, 18:15
  #563106
Medlem
Vodkasomsnuss avatar
Ja, och?
Århundradets största katastrof. Vem sa det och syftade på…?

Fakta och fantasi
Nato är ett hot mot Ryssland. Fantasi!
2014 gjorde Nato något militärt mot Ryssland. Hot eller faktisk handling?
Svar Nej.

Vi ser Europa rusta för fullt. Bevis för Nato styrka, att vara rädd för?
Svar Nej. Nato var inte starkt 2014 och inte heller 2022.

Så, i vilken del av hjärnkontoret har Putin hört röster om hotet från väst?
Hotet är mot Putins ego och syn på Rysslands dominans av Europa.
Kan man diagnostisera detta? Ja, det är jag övertygad om.

Monroe? Varför inte Primakovs doktrin. Mera modern och passande till ämnet för tråden.

För inte vill du börja peka på USA igen? Inte ämnet för tråden.
Fyi. Jag avskyr trumpnissarna. Så släpp det hjärnspöket.

Citat:
Ursprungligen postat av psychicsailor
Om Putin bokstavligen skulle försöka upprätta Warszawapakten 2.0 vore han onekligen en dåre, och han skulle eliminera sitt älskade Ryssland längs vägen. Det bästa han kan hoppas på är att få en situation som liknar den som USA har i västra hemisfären, där de sätter dit ledare efter behag och krigar lite som de vill mot de som inte har förstått Monroe-doktrinens innebörd. Det betyder inte att alla i den sfären är som Vitryssland, snarare som Finland under Kalla Kriget. Det är hans realistiska blue sky scenario, och sen är frågan vad han nöjer sig med på vägen mot det; det vet inte jag.
Citera
2026-03-22, 18:20
  #563107
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Moretex
Nu är ju varken Finland eller Svergie stategiskt lika viktiga som Ukraina för ryssarna och återigen lär er HISTORIA!!! NATO är en av orsakerna till kriget, Ukrainas svek en annan. Vad Ryssland nu tar tillbaka är sina gamla territorium. NATO ser mycket försvagat ut i och med Trump och USA:s aggresiva bombningar runt om i världen som EU inte gärna vill ställa upp på, internationell rätt du vet. Sen är NATO:s europeiska del i stort sett tömd på vapen och pengar trots så fina siffror i BNP om nu någon förstår vad det är. Vad förhandlingar senare leder till får vi se vad det gäller NATO, neutala länder mellan öst och väst är rimligast och ger alla säkerhet.

Ukraina strategiskt viktigt? Tveksamt. Ett land vars enda kust är mot ett innanhav vars enda utlopp kontrolleras av Nato....

Den strategiska vikten är därmed inte särskilt stor om Ryssland har fredliga avsikter. Ryssland är i praktiken omöjligt att anfalla från den europeiska kontinenten. Ingen enskild europeisk stat har kraft eller möjlighet att ge sig på Ryssland, givet de vapen som finns numera och skulle man kraftsamla för ett enat anfall skulle vår demokrati och oenigheten mellan staterna göra att Ryssland skulle ha eoner av tid på sig att förbereda sig på anfallet som ska genomföras om x antal år. Realiteten är att Ukraina blir strategiskt viktigt för Ryssland i bara en enda situation: nämligen situationen där Ryssland vill anfalla något land i Europa, då blir ett oberoende Ukraina ett stort hinder på vägen.
Citera
2026-03-22, 18:40
  #563108
Medlem
Vodkasomsnuss avatar
Bra fråga.
Vi försöker igen. Vilken gång i ordningen?

(FB) Den stora samlingstråden om Maidan 2014

Citat:
Ursprungligen postat av Moretex
….

Begriper du något av detta?
Citera
2026-03-22, 18:45
  #563109
Medlem
Vodkasomsnuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CanisMinor
Din position är kortfattat att offret ska acceptera konsekvenserna och angriparen ska få resultat. Varför kan du inte bara säga det rakt ut istället för att älta om detta i tråden?

Det har han gjort.
”Mindre nationer som inte förstår sitt eget bästa” typ i inlägg igår. Eller *

Men det betyder att mindre länder måste organisera sig. Det vill man inte erkänna.
För då blir Nato helt plötsligt viktigt och legetimt.

Ja, Ukraina och andra länder i öst, flyr från Ryssland. Läs Primakovs doktrin.

*Edit. Fanns nära till hands.
Jag tror där finns en underliggande värdering i detta. Ordning och reda. Där är många små folk och de är oansvariga, och vet inte sitt eget bästa. De behöver en stark makt som håller ordning. Utan ordning blir det kaos, och kaos innebär risk för det fina Ryssland. Och Ryssland är där det finns många ryssar.
__________________
Senast redigerad av Vodkasomsnus 2026-03-22 kl. 18:50.
Citera
2026-03-22, 18:46
  #563110
Medlem
Snyggast.i.Speedos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av psychicsailor
Befolkningen i rest-Ukraina

rest-ukraina igen. Ryskt narrativ direkt ur ryska desinformations-manualen.

Pinsamt och undermåligt, käre mytoman och desinformatör.

Du och dina mytoman-polare i desinfomationgänget verkar helt desperata. Har ni ingenting att komma med förutom gammal undermålig skåpmat? Din polare Peskov har redan erkänt att ryska desinformationen är undermålig och att ryssland förlorat propagandakriget. För att inbilla dig att vara "överintelligent" är det synnerligen obegåvat av en psykopat som dig att fortsätta skämma ut dig som en den evige förloraren i ett svensk forum?

Hur går det för dig med raff-bingot egentligen? Som den undermålige mytoman du är blåljög du om att det var så tyst med raff-bingot.

Dina ryssapor försöker fortfarande släcka elden efter nederlaget vid raffinaderiet i Saratov.

Har du kryssat i raffinaderiet i Saratov, käre mytoman?

Ap-djuren på ryska ambassaden i Stockholm borde kunna dela ut en hemodlad gurka eller en banan som pris om du får bingo på brickan.


Russia is still trying to contain the fire at the Saratov oil refinery for a second day, Militarnyi reports. NASA satellites continue to register high temperatures near the tank area.

https://bsky.app/profile/wartranslated.bsky.social/post/3mhned5ka3224
__________________
Senast redigerad av Snyggast.i.Speedo 2026-03-22 kl. 18:49.
Citera
2026-03-22, 19:04
  #563111
Medlem
Snyggast.i.Speedos avatar
Rysk kvinna klagar över att internet och appar ligger nere i ryska kloak-regionerna.

Tydligen fick hon tillgång till internet när hon körde in i det av ryssdjuren ockuperade georgiska Abchazien.

A Russian woman is complaining that no normal messenger or social media works anymore, leaving her with only one perfectly fine option – the FSB-controlled MAX.

https://bsky.app/profile/wartranslated.bsky.social/post/3mhl7xj54h22v
Citera
2026-03-22, 19:14
  #563112
Medlem
Snyggast.i.Speedos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Moretex
Folken på Krim, Donbas och övriga i tidigare ryska territorium förlorade sin valda president i en statskupp 2014. Det autonoma Krim lämnade fredligt och blev ryskt igen, i Odessa brändes demonstranter ihjäl av ukrainska råskinn och i Donbas utbröt inbördeskrig efter att Kiev anföll. Allt detta är grundat i historia så läs på om Krim och Katarina den stora och vem Ryssland befriade territoriet ifrån då ... historia är ett helvete för er så bli galna nu återigen över den sanningen.

Ryssland blandade sig i 2022 efter att ha varnat många årtionden över NATO och att Minskavtalet runnit ut i sanden eftersom Kiev inte brydde sig om det utan rustade istället och det här har Merkel, Hollande och Porosjenko tydligt erkänt.

Ryssland försvarar sin rätt till säkerhet vid sina gränser (NATO) och folken i östra och södra Ukraina (deras tidigare territorium). Man invaderade inte ett svagt land utan Ukraina hade hela västs politiska och militära elit med NATO med sig och man jublade över kriget och gladde sig över alla sanktioner dom kunde sätta som inte hjälpte. Vad du pratar om är Venezuela och Iran, dessa oljerika länder som USA bombar och tvingar på sin vilja.

Begriper du något av detta?

Käre mytoman och psykopat. Du har redan postat off topic lögnerna tusen gånger i denna tråd. Dina lögner är fortfarande off topic.

Vad är det in din psykopat-hjärna som inte kan förstå texten nedan?


Citat:
I denna tråden följer vi i huvudsak vad som händer i kriget. För att diskutera orsak och bakgrund till kriget hänvisas till andra trådar.

/Mod
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in