2026-03-20, 22:54
  #5161
Medlem
bakelsernassmaks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Solivagus
Ateism betyder avsaknad av tro på gudar, inte att man påstår att universum uppstod från ingenting.

Det är ju heller ingen som tror att universum uppstod ur ingenting. Förutom ni religiösa då, som tror att universum trollades fram.
Det beror ju på vad man definerar som gudar, kristna tror inte på gudar heller, de tror på Gud, vilket är någonting helt annat även om det låter liknande. Någonting måste ligga till grund för verkligheten, det måste även ateister erkänna men skillnaden är att kristna tror att den grunden har ett medvetande.

Det är det mest filosofiskt sammanhållande, om man antar att den grunden till allt, oavsett hur det fungerar, inte har ett medvetande så får verkligheten en underlig och svårförklarlig struktur.

Det finns bara två alternativ, antingen så är det en slump att någonting finns, eller så är det på grund av vilja att någonting finns, och slump passar inte bra och verkar väldigt suspekt här, men jag har svårt att sätta i ord varför riktigt.
__________________
Senast redigerad av bakelsernassmak 2026-03-20 kl. 23:01.
Citera
2026-03-20, 22:58
  #5162
Medlem
bakelsernassmaks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Solivagus
Det finns andra saker än påstådda gudar att grunda moral på.
Hur kan du skriva detta utan att ge exempel? Du måste kunna gissa vad svaret på detta kommer bli?
Citat:
Ursprungligen postat av Solivagus
Och hur kan någon veta vilken moral det är gud förespråkar? Det finns ungefär lika många uppfattningar om det som det finns troende.
Är det i bibeln vi får reda på Guds moral? Slaveri, stening, folkmord, massmord, förtryck av kvinnor och homosexuella?
Men jag har såklart ingen grund för att påstå att det är fel att äga andra människor som egendom, om jag inte påstår att det är en magisk entitet som tycker så?
Precis, så är det. Är du inne eller ute? Vi skulle behöva fler stenplockare.
Citera
2026-03-21, 00:08
  #5163
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av bakelsernassmak
https://www.barnesandnoble.com/w/the-marian-apparitions-at-zeitoun-travis-dumsday/1146230652
"The author argues that, so far, these attempts have failed, and thus the Marian apparitions at Zeitoun constitute powerful evidence for the reality of the supernatural."

https://newthinkingallowed.org/the-marian-apparitions-at-zeitoun-wiuth-travis-dumsday/
"he describes a series of intermittent apparitions associated with a Coptic church in a suburb of Cairo, Egypt, between 1968 and 1971, that were witnessed by over a million people. He evaluates a number of conventional explanations for the phenomena and finds them all incapable of explaining the reported observations."

Här har du ett exempel om du inte litar på egyptens regerings dåtida utredning. Han skrev en hel bok om det!

Dina länkar går inte att ta på allvar, vet du ens vad källkritik är för något?
Citera
2026-03-21, 00:36
  #5164
Medlem
bakelsernassmaks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av allvetande21
Dina länkar går inte att ta på allvar, vet du ens vad källkritik är för något?
Varför inte?
Citera
2026-03-21, 09:19
  #5165
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Solivagus
Ateism betyder avsaknad av tro på gudar, inte att man påstår att universum uppstod från ingenting.

Det är ju heller ingen som tror att universum uppstod ur ingenting. Förutom ni religiösa då, som tror att universum trollades fram.
Vetenskapen har bevisat att universum uppstod ur ingenting.

Med logik kan vi föra i bevis att någonting kan inte uppstå ur ingenting utan en vilja/en kraft (utanför universum - något övernaturligt).

Så för att vara ateist måste man ignorera det vetenskapliga fakta vi har om hur gammalt universum är. För att vara ateist måste man "tro" att universums ålder är oändlig - helt i strid med forskningen. Som ateist måste man förneka Big bang teorin.
Citera
2026-03-21, 09:38
  #5166
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Smeso
Bra att veta att du definitivt håller med om och godkänner gamla testamentets Gud och hans regler.

Synd för dig att det inte längre är tillåtet att köpa slavar, annars så skulle du tydligen redan ha gjort det.

Att du var tokig visste jag redan eftersom du är helt insnöad i tanken att Bibeln är någon sorts Liftarens guide till galaxen, eller vad man ska kalla dina idiotier om Mars, Jupiter och olika konstellationers inverkan och dina magiska siffror och andra dumheter. Nu vet jag också att du helt saknar humanistiska känslor och empati eftersom du tydligt skrivit att du föredrar Bibelns gamla regler i GT och inte tål att de kritiseras eftersom det tydligen är Satans verk.

Betänk då vad Jesus påstås ha sagt om hur man ska känna igen någon som talar för Satan eller inte. Se på vilka frukter det ger. Att argumentera för steningar och de andra reglerna om slaveri i GT ger inte ett samhälle värt att leva i. Jämför istället med ett samhälle utan steningar och utan slaveri och du får bättre frukter. Om du kan se det.

Det du skriver angående "reglerna om slaveri i GT" ger en väldigt orättvis, onyanserad och okunnig bild av hur det verkligen förhöll sig. Inte bara i detta inlägg, utan även i ett flertal av dina andra inlägg. Om detta är ett medvetet manipulerande från din sida eller om det är ren okunnighet, vet du bäst själv.

Jag vill iallafall försöka ge en mer rättvis och nyanserad bild av hur situationen var:

Till att börja med var slaveriet på GT:s tid inte något som gud hittat på. Istället var detta en etablerad institution som människor själva skapat, inte bara i Israel utan även omkringliggande länder. Varför gud inte gick in och "städade rent" och förbjöd allt slaveri på den tiden är en djupare fråga som jag inte tänker gå in på här.

Det slaveri som gud tillät förekomma i Israel skilde sig från andra länder på den tiden. Gud reglerade befintligt slaveri och försökte mildra det, istället för att instifta det. Gud gav lagar om hur slavar skulle behandlas, som var anpassade efter den rådande kulturen på den tiden. Inte som ett ideal. Exempel på detta var att fysisk misshandel inte fick förekomma, sexuellt utnyttjande skulle begränsas och slavarna skulle också ha rätt att bli fria efter 7 år (jubelåret).

Vissa detaljer från "slaveriet" kan också betraktas som rena fördelar. Människor som hamnat i fattigdom (ibland för att de misskött sig) eller blivit kraftigt skuldsatta fick möjlighet till en andra chans i livet och ta sig ur dessa problem. Det löste också problemet med arbetslöshet i och med att alla fick möjlighet till en sysselsättning.

Idag höjs fler och fler röster här i Sverige, där många tycker att vi varit alldeles för släpphänta och låtit människor få bidrag år efter år, utan att behöva arbeta. Politiker får mycket kritik, som inte har lyckats skapa sysselsättning till det stora antalet långtidsarbetslösa.

Vilket var bäst, "slaveriet" på israeliternas tid då alla fick möjlighet till sysselsättning eller dagens förhållningssätt? Kanske någonstans mittemellan? Där är nog upp till var och en att avgöra.

Ofta när det gäller sådant som man kan anse vara "vansinnigt" från guds sida, så kan man få bättre förståelse genom att gräva lite djupare i ämnet. Sen finns det dock givetvis ändå saker som är svåra att begripa, t.ex hur utländska slavar skulle behandlas och även krigsfångar.
Citera
2026-03-21, 10:14
  #5167
Medlem
TwoThousands avatar
Spöke och demon galet hur vi ignorerar det.

Innan går och lägger mig på kvällen samtalar med den döde människan.
Ibland väcker upp folk på natten och vill ställa några irrelevanta frågor.

Sjönk ner på knä och be bön, mer saker har hänt i världen genom bön än någonting annat.
Citera
2026-03-21, 10:35
  #5168
Medlem
TwoThousands avatar
Även ifall ateist kommer att hamna på domedagen där Kristus dömer rättvist och barmhärtigt.
Citera
2026-03-21, 13:54
  #5169
Medlem
Julskinkatos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DRAatHv
Vetenskapen har bevisat att universum uppstod ur ingenting.

Med logik kan vi föra i bevis att någonting kan inte uppstå ur ingenting utan en vilja/en kraft (utanför universum - något övernaturligt).

Så för att vara ateist måste man ignorera det vetenskapliga fakta vi har om hur gammalt universum är. För att vara ateist måste man "tro" att universums ålder är oändlig - helt i strid med forskningen. Som ateist måste man förneka Big bang teorin.

Du är helt outbildad. Ingen har bevisat hur universum uppstod. Man vet vad som troligen hände precis efter big bang men varken under eller innan. Men man jobbar på det. Universum som vi kan betrakta är inte "oändligt gammalt" utan 13 miljarder år ca enligt konsensus i all seriös fysik.

Jag tycker att religiösa gör bort sig när dom tänker att en gud skulle ha skapat hela det ofattbart stora universum och samtidigt bry sig om vad en liten människa hittar på på jorden. Det finns ingen proportionalitet i det.
Vidare har människan bara funnits i 300000 år kanske jmf med jordens 4-5 miljarder. Ganska segt jobbat av "gud" då.

Slutsatsen är att en moralisk gud som tex den kristna är något som uppstått i människors psyke, som en bild för en sammanställning av olika levnadsregler och förhållningssätt till existentiella frågor/problem.
Och det är ok!
Men att hävda en religions fysiska objektiva sanning som att den mänskliga guden har skapat hela universum el ens en atom, blir löjligt. Inskränkt helt enkelt.
Jag menar naturligtvis inte att judeguden el islam är bättre alltså.
Citera
2026-03-21, 14:48
  #5170
Medlem
AlexiSexis avatar
Alltså jag är ateist och har inget emot folk som är troende, jag skulle aldrig försöka få någon att tro på det jag tror på då jag inte är intresserad av att värva folk till att bli ateister. Däremot när troende försöker övertala mig om att gud finns så blir jag arg då det är respektlöst att försöka få mig att ändra en vem jag är och vad jag tror på.

Jag är ateist då jag tror på fakta och saker som går att bevisa, man har ännu efter alla dessa år kunnat bevisa guds existens. Människor har utvecklats extremt mycket från när alla ”händelser” i bibeln skedde. Bibeln skrevs långt efter ”händelserna” och har med största sannolikhet ändrats från ena personen som sa något till den andra som sedan berättat vidare, det fanns liksom inga konkreta bevis eller dokument från tiden då allt skedde. Att människan skapades av gud när han först skapade Adam och sedan Eva, ja alltså går som sagt inte att bevisa men det som går att bevisa är ju evolutionen. Att människan har utvecklats från apan, det är ganska uppenbart och logiskt och vetenskapligt bevisat. Sedan åldern på människor i bibeln, också sjukt orimligt🤷‍♀️
Citera
2026-03-21, 15:25
  #5171
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av bakelsernassmak
Det beror ju på vad man definerar som gudar, kristna tror inte på gudar heller, de tror på Gud, vilket är någonting helt annat även om det låter liknande.
Kristna tror på en påstådd gud utav tiotusentals olika påstådda gudar. Det är inte något helt annat bara för att det är just den kristna guden man tror på.


Citat:
Någonting måste ligga till grund för verkligheten, det måste även ateister erkänna men skillnaden är att kristna tror att den grunden har ett medvetande.
Att något måste ligga till grund för verkligen säger ingenting om vad det är som ligger till grund för verkligheten.
Att hoppa därifrån till en gud kräver belägg.

Citat:
Det är det mest filosofiskt sammanhållande, om man antar att den grunden till allt, oavsett hur det fungerar, inte har ett medvetande så får verkligheten en underlig och svårförklarlig struktur.
Men en allsmäktig entitet med magiska krafter som existerar utan orsak, är inte underligt och svårförklarligt?
Att universums existens är ett stort mysterium, vare sig det har en orsak eller inte, kan nog de allra flesta hålla med om.
Men hur fasen blir den frågan något annat än oändligt mycket svårare att förklara, om orsaken är ett magiskt väsen som själv existerar utan orsak?


Citat:
Det finns bara två alternativ, antingen så är det en slump att någonting finns, eller så är det på grund av vilja att någonting finns, och slump passar inte bra och verkar väldigt suspekt här, men jag har svårt att sätta i ord varför riktigt.
Falsk dikotomi.
Citera
2026-03-21, 15:28
  #5172
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av bakelsernassmak
Hur kan du skriva detta utan att ge exempel? Du måste kunna gissa vad svaret på detta kommer bli?
Hur kan du skriva att Gud krävs för moral, när du inte att kan förklara hur man överhuvudtaget ska kunna veta vad för moral som Gud förespråkar?

Citat:
Precis, så är det. Är du inne eller ute? Vi skulle behöva fler stenplockare.
Det är inte i bibeln man får reda på Guds moral alltså? Är inte Bibeln guds ord?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in