Resultat: Kommer Simona Mohamsson sitta kvar som partiledare för Liberalerna?
Ja
75,98%
155 röster
Nej
24,02%
49 röster
2026-03-14, 23:52
  #205
Avstängd
Graavargs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SecretGarden352
Tvivlar på att så många moderater röstar på ett helt nytt SD-fientligt liberalt parti när de inte röstade på ett SD-fientligt L.

Däremot så kan det väl kanske bli så att man får ett L som är mindre än 1% och ett nytt sd-fientligt L som också är mindre än 1%.

En sak liberalerna måste förstå. Det är knappt några väljare där som är intresserad av att rösta på ett parti där ingen är överens om nästan någonting. Det är helt enkelt en angelägenhet för ett allt färre antal liberaler. Ingen hade heller brytt sig om vad som händer med L om det inte varit för just spänningens skull att ett riksdagsparti ramlar ut och det politiska spelet kommer att förändras efter valet 2026.

Jag har redan länge ansett att Liberalerna är körda som parti, och det har inget direkt med deras inställning till SD att göra. De har helt enkelt ingen politisk själ.

Vad man än tycker om olika partier så finns det alltid nånting centralt som gör dem till just det partiet. Det har inte L. Och då finns det gott om liberala ideal, i själva verket är planetens politiska historia full av liberalism. Men Liberalerna i Sverige följer inga sådana ideal, eller rättare sagt: de påstår att de gör det när det passar dem.

Jag hör inte och har aldrig hört till nåt parti, och jag röstar mot partier som ljuger eller gör (i mitt tycke) dåliga beslut för Sverige. Och jag röstar på partier som har stake att säga precis som det är (och inga jävla snedvinklingar eller framslipat konsultjox) och att fatta beslut som baserat på tillgängliga underlag är bra för Sverige.

Och jag skulle ändå hävda att jag "vet" vad SD är. Jag "vet" vad M är. Jag vet vad C är, vad S är, vad MP är och t.o.m. vad V är. Men jag har ingen som helst aning vad L är. Inte nu mera.

L är inte vad de själva säger att de är. De gör inte vad de själva påstår att de ska göra, och de har inte gjort det de påstår att de gjort. De ljuger mer än nåt annat parti, och det är så "anti-liberalt" det bara kan bli.

L påstår dessutom att "liberaler" är ett borgerligt parti som i Sverige "hör hemma i Kristersson lag", men liberalismen är egentligen inte höger. Den är för frihet och emot styrning, skit samma om den styrningen kommer från "vänster" eller "höger". I länder med långvariga högerregeringen är liberalerna vanligtvis ett anti-regeringsparti, dvs. i praktiken "anti-höger". I sosse-dominerade Sverige är det självklart att ett liberalt parti är "anti-sosseri", men det gör inte liberalismen till en högerideologi. Den tanken är direkt skrattretande.

L borde självklart aldrig ha gått med i Tidö-regeringen, eftersom Tidö-regeringens politik och avtal är allt annat än "liberalt". Och deras "liberala avtryck" efter fyra år i regeringsställning är noll. L borde istället ha gjort sig själv till ett stödparti, villkorat enligt en överenskommelse. Och släppt in SD i regeringen. På så vis hade partiet faktiskt kunnat få till ett liberalt avtryck, eftersom regeringen skulle ha fallit om de inte levererade enligt den uppgjorda överenskommelsen. Men partiledningen för L var aldrig ute efter ett "liberalt avtryck", de var ute efter egen makt. Hur mycket det var fråga om ren maktlystnad och egoism och hur mycket det ebror på att de inte har några äkta liberal-ideologiska ben i kroppen må vara osagt. Men det är ett faktum är de gav fan i partiet och den liberala ideologin när de klev in och tog ministerposter i Tidö-regeringen.

Så det är inte alls konstigt att partiet nu imploderar. Det är heller inte alls konstigt att det "mest liberala" partiet i Sverige är det första att skaka tass med SD, som egentligen är deras politiska motpol. Jag har absolut inget mot ett sånt samarbete, jag anser att alla aprtier ska klarar av att samarbeta med alla andra för Sveriges bästa, och klarar de inte det ska de avskrivas. Men det här beslutet görs förstås inte heller å liberalismens vägnar, och inte heller för nåt kommande "liberalt avtryck" (hela den grejen är skrattretande, eftersom "Sverige-avtalet" är så ospecifikt att det kan tolkas hur som helst). Det här beslutet görs för att rädda partiledningens skinn. Och det ÄR den naturliga följden av att redan ha sålt ut alla liberala värderingar när man gick med i Tidö-regeringen.

I nuläget finns det inget som kan rädda L, inte ens stödröster och att komma över 4% i valet i september. Det finns inget kvar att rädda, L har bokstavligen sålt smöret och tappat pengarna. Partiets enda chans hade varit att hitta sina liberala rötter igen, och stenhårt hålla fast vid dem. Det skulle inte alls ha behövt betyda att L säger "nej" till SD i en regering, men det skulle oundvikligen ha inneburit att L själva inte hade kunnat sitta med i en Tidö 2.0-regering.
__________________
Senast redigerad av Graavarg 2026-03-14 kl. 23:55.
2026-03-14, 23:55
  #206
Medlem
Jamen heja, det gick ju så bra när L inte ville släppa fram SD. 1,4 procent vill jag minnas. Fortsätt så, avsätt Mohamsson!
2026-03-15, 00:46
  #207
Medlem
Bajjamannen87s avatar
De som klagar nu inom L kommer vara SÅ nöjda med Mohamsson när de ser i nästa opinionsundersökning att L närmar sig riksdagsspärren på 4%.
2026-03-15, 00:56
  #208
Medlem
HejaFinlands avatar
Har alla liberaler sagt att de kan komma den dagen? De får ju vara lite flexibla för de är ju så få som om någon är förkyld eller vabbar så blir det ju lite väl få för att fatta beslut? De kan ju ha något viktigare för sig också; kanske någon har bokat tid i tvättstugan t.ex.? Tänk om inte ens 10 personer kan/vill kommer? Kanske Henrik Vinge kan hoppa in som avbytare för någon?
2026-03-15, 00:59
  #209
Medlem
DeValeras avatar
Ponera att Mohamson avsätts och det blir en ny partiledare. På vilket sätt skulle detta förbätta L:s position inför valet?

Varifrån ska L kunna få tillbaks tillräckligt med väljare för att klara riksdagsspärren? Knappast från M eller KD, deras väljare har redan vant sig vid ett nära samarbetet med SD. Centern, nej detta parti har för få väljare, det är ett parti som inte ligger så långt från spärren själva vilket innebär att inga större mängder väljare kan rädda L därifrån. Det som finns är f.d borgerliga kvinnor i storstäderna som i förra valet röstade på S. Men varför skulle de välja L, framför S, Mp eller C, då deras röst riskerar att bli en bortkastad röst.

Det som kan rädda L är stödröster från M och SD. I nuläget är Tidö-gänget beroende av L för att kunna bilda en regering efter valet. Därför behövs L i nästa valet för dem. Tyvärr kommer detta beslutet lite sent.

Det lite lustiga i detta är att Bengt Westerbergs parti blir det första partiet som öppet bjuder in SD till regeringssamarbete. Och SD, ett parti som till delar bestod av skinheads i bomberjackor och kängor på Westerbergs tid kan bli det parti som räddar kvar L i riksdagen och i slutändan räddar det partiets existens.
2026-03-15, 01:02
  #210
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kedox
Lite det jag var rädd för. Känns som att både Liberalerna och Sverigedemokraterna har fått kompromissa en hel del för att slutligen skaka hand.
Om dessa kompromisser kommer stå sig även om Liberalerna åker ur så kanske SD, trots ministerposter kommer vara ganska uddlösa och bakbundna och inte bidra på ett sådant sätt deras väljare hade hoppats på.

Nej åker L ur riksdagen så är ju allt de och SD diskuterat överspelat.
2026-03-15, 01:04
  #211
Medlem
zobras avatar
Dom ligger på samma nivå som PP, F! och kungen () och dom tycker att nu är ett bra tillfälle att ha ett inbördeskrig XD
2026-03-15, 01:15
  #212
Medlem
DeValeras avatar
Citat:
Ursprungligen postat av zobra
Dom ligger på samma nivå som PP, F! och kungen () och dom tycker att nu är ett bra tillfälle att ha ett inbördeskrig XD

Ja vissa i det partiet verkar helt och hållet sakna krismedvetenhet. Ungefär som Mp, C och V som vill fortsätta en politik som skadat Sverige så enormt mycket med massimmigration och nedläggning av planerbar energi.
2026-03-15, 02:45
  #213
Medlem
Det är mycket bra med inbördeskrig inom partiet. Det visar på rejäl svaghet och minskar sannolikheten ytterligare i att folk vågar rösta på dem, när de inte ens visar enad front internt. Man måste vara en idiot som högerväljare för att lita på ett enda ord från "liberalerna", som att stödja en regering där SD ingår med ministerposter. Om nu L ändå ligger på runt 1-2 procent... vem bryr sig? Dessa färre procent kan lätt bara sprida sig bland redan befintliga partier så snart det är ett rent faktum att de inte kommer att klara spärren. Folk måste vara idioter för att rösta på ett meningslöst parti på valdagen när opinionsundersökningen månaden före visade på typ 0,5 %. Då kan de lika gärna rösta på pedofilerna i C, samma skit i grunden fast snäppet dummare hur det nu kan vara möjligt. Så nej, röster kommer inte gå "förlorade" tack vare just opinionsundersökningar. Så snart detta är ett faktum så kommer Ls stöd mer eller mindre utraderas och de kommer ligga på ungefär samma nivåer som FI, AfS och MED, om inte lägre.

SD visade förresten än en gång hur idiotiskt och giftigt detta parti är. Att ens samtala med ett parti som L säger ju allt om SD. Än värre att de vill ha en EMU-omröstning. SD är landsförrädare uti fingerspetsarna vilket de visar om och om igen. Fortsatt massinvandring, försöker stoppa utvisningar, initiativtagare till NATO-medlemskap och nu initiativtagare till omröstning för att införa euro. De är kontrollerad opposition och var i praktiken kontrollerade redan före riksdagsinträdet. Enda skälet till illusionen om SD var för att etablissemanget svartmålade dem konstant och vägrade ta i dem med tång. Men nu när etablissemanget på allvar accepterar deras närvaro så börjar äntligen denna illusion att spricka och SD framstår som KD 2.0 fast mycket större.
__________________
Senast redigerad av Patch1 2026-03-15 kl. 02:50.
2026-03-15, 04:35
  #214
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DeValera
Ponera att Mohamson avsätts och det blir en ny partiledare. På vilket sätt skulle detta förbätta L:s position inför valet?

Varifrån ska L kunna få tillbaks tillräckligt med väljare för att klara riksdagsspärren? Knappast från M eller KD, deras väljare har redan vant sig vid ett nära samarbetet med SD. Centern, nej detta parti har för få väljare, det är ett parti som inte ligger så långt från spärren själva vilket innebär att inga större mängder väljare kan rädda L därifrån. Det som finns är f.d borgerliga kvinnor i storstäderna som i förra valet röstade på S. Men varför skulle de välja L, framför S, Mp eller C, då deras röst riskerar att bli en bortkastad röst.

Det som kan rädda L är stödröster från M och SD. I nuläget är Tidö-gänget beroende av L för att kunna bilda en regering efter valet. Därför behövs L i nästa valet för dem. Tyvärr kommer detta beslutet lite sent.

Det lite lustiga i detta är att Bengt Westerbergs parti blir det första partiet som öppet bjuder in SD till regeringssamarbete. Och SD, ett parti som till delar bestod av skinheads i bomberjackor och kängor på Westerbergs tid kan bli det parti som räddar kvar L i riksdagen och i slutändan räddar det partiets existens.

Kanske en om man helt byter fot och inleder en valteknisk samverkan med C. Då behöver man inte ha egna väljare heller.

Men det lär inte C-politikerna vilja.
2026-03-15, 06:09
  #215
Medlem
DeValeras avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 1ulvius9
Kanske en om man helt byter fot och inleder en valteknisk samverkan med C. Då behöver man inte ha egna väljare heller.

Men det lär inte C-politikerna vilja.

Ja ett valtekniskt samarbete skulle garantera att L blir kvar. Men jag tror också att det inte är något som C vill, för tillfället. Det skulle innebära att det blev färre centerpartister vid köttgrytorna. Men på sikt tror jag att det skulle gynna båda partierna, då dessa har en ganska snarlik politik.
2026-03-15, 06:18
  #216
Medlem
DeValeras avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Patch1
Det är mycket bra med inbördeskrig inom partiet. Det visar på rejäl svaghet och minskar sannolikheten ytterligare i att folk vågar rösta på dem, när de inte ens visar enad front internt. Man måste vara en idiot som högerväljare för att lita på ett enda ord från "liberalerna", som att stödja en regering där SD ingår med ministerposter. Om nu L ändå ligger på runt 1-2 procent... vem bryr sig? Dessa färre procent kan lätt bara sprida sig bland redan befintliga partier så snart det är ett rent faktum att de inte kommer att klara spärren. Folk måste vara idioter för att rösta på ett meningslöst parti på valdagen när opinionsundersökningen månaden före visade på typ 0,5 %. Då kan de lika gärna rösta på pedofilerna i C, samma skit i grunden fast snäppet dummare hur det nu kan vara möjligt. Så nej, röster kommer inte gå "förlorade" tack vare just opinionsundersökningar. Så snart detta är ett faktum så kommer Ls stöd mer eller mindre utraderas och de kommer ligga på ungefär samma nivåer som FI, AfS och MED, om inte lägre.

SD visade förresten än en gång hur idiotiskt och giftigt detta parti är. Att ens samtala med ett parti som L säger ju allt om SD. Än värre att de vill ha en EMU-omröstning. SD är landsförrädare uti fingerspetsarna vilket de visar om och om igen. Fortsatt massinvandring, försöker stoppa utvisningar, initiativtagare till NATO-medlemskap och nu initiativtagare till omröstning för att införa euro. De är kontrollerad opposition och var i praktiken kontrollerade redan före riksdagsinträdet. Enda skälet till illusionen om SD var för att etablissemanget svartmålade dem konstant och vägrade ta i dem med tång. Men nu när etablissemanget på allvar accepterar deras närvaro så börjar äntligen denna illusion att spricka och SD framstår som KD 2.0 fast mycket större.

Jag håller inte med dig att det inte gör något att förlora L, för tillfället. Det kan bli så pass jämt i valen mellan blocken att det kan handla om något 10.000-tal röster.

SD och L sitter i samma regeringssamarbete. SD har dessutom ambition på bli ett regeringsparti. För att uppnå detta och därmed öka sitt inflytande krävs att partier förhandlar med andra partier.

Visst har SD gjort avkall på viktiga frågor, många kan vara besvikna, men så är det i en koalition, ingen blir helt nöjd. En EMU-omröstning är en lätt sak - då majoriteten av befolkningen motsätter sig en sådan. Ett större svek hade varit att SD kommer gå med på att införa Euro utan en föregående folkomröstning.

NATO-medlemskap skedde kanske lite för fort och utan en föregående folkomröstning, vilket borde ha skett. Men jag tror att det var en av de viktigaste frågorna för att öppna upp samarbetet med moderaterna.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in