Citat:
Ursprungligen postat av
EnoughisEnough
Har varit en jävla massa gnäll om att det är förbjudet att filma och sprida information om kriget i Israel..
Detta gäller ju ett brott i flera länder såklart.
Verkar även som att admin för telegramkontot Middle East Spectator greps igår, det regimvänliga kontot finns dock kvar än så länge, men uppdateras inte.
Just detta kontot har stor spridning och har väl varit något av en nagel i ögat på både Israel och USA efter att det läckt säkerhetsklassad information häromåret.
I detta fallet kan det nog handla om liknande anklagelser som Qatar nämner iofs, oklart än så länge.
Han greps i Jordanien.
Folk fattar inte. På den gamla goda tiden, innan internet och kameror, så innebar fotandet i krigstid - dödsstraff i flera länder om man på något sätt gjorde bilderna synliga för fienden. Men man kan inte avrätta folk längre för det. Då alla har kameror och internet finns.
Att visa bilder hjälper fienden med BDA. I Sverige får man inte fota vissa byggnader mm. Och det är i fredstid. (Frågat AI) I krigstid kan det bli detta: Avsiktligt hjälpa fienden - Landsförräderi upp till livstid. Samarbeta med fienden- Trolöshet mot staten upp till ca 10 år. Lämna hemligheter Spioneri upp till livstid. Slarv som hjälper fienden Oaktsamhet med hemlig uppgift upp till 2 år. Så svenskar som skulle fota sprängda svenska byggnader eller till och med icke sprängda byggnader och visa upp dem på nätet ska nog minst kunna räkna med upp till 2 års fängelse.
Så reglerna i Israel är helt normala. Det är krig. Det konstiga är faktiskt att iranierna inte agerar hårdare. Kanske försöker de det genom stänga av internet.
I Sverige under WWII dömdes en polack till flera års fängelse för spioneri(?). Han hade tagit svenska telefonkataloger från hela landet. Det fanns kartor i dem. Klistrat och tejpat ihop dem. Givit delar till de allierade. Han dömdes även när materialet i grunden var offentligt. Det var sammanställningen han åkte på. Så i krigstid ändras reglerna. Yttrandefrihet mm åker i papperskorgen.
PS När jag åkte till Indonesien innan internet. Då riskerade man att bli arresterad för spioneri om man fotade flygplatser. Ofta slutade med att de endast tog filmen och kanske kameran. Men var de arga så riskerade man att bli arresterad för spioneri. Min vän åkte transsibiriska på 1980.talet och då mörkade sovjeterna fönstren flera gånger. Min vän tog dock bilder på sovjetiska militära förband och gav till svenska försvaret när han kom hem. Då kunde det användas och jmf med satellitbilder och annan intel för att se om sovjetiska förband var där man trodde de var eller deras andra intel var fel.