Var det en tabbe att åka in på svenskt vatten eller medvetet?
Citat:
Filmerna visar hur Kustbevakningen och polisens nationella insatsstyrka bordar fartyget Caffa på fredagseftermiddagen. Insatsen, som gick under namnet operation ”Svart kaffe”, skedde på svenskt territorialvatten.
Citat:
– När det stod klart att hon skulle åka in i våra territorialvatten bestämde vi oss för att slå till, säger Daniel Stenling, biträdande operativ chef på Kustbevakningen.
Det aktuella fartyget går under guineansk flagg, men enligt Kustbevakningen är det falskflaggat. Fartyget, som hade en övervägande rysk besättning, var lastat med spannmål.
– Vi har uppgifter om att fartyget finns på en ukrainsk sanktionslista där det finns uppgifter om att det har transporterat spannmål som är stulet från Ukraina, säger Daniel Stenling.
Men alltså: antingen står vi upp för navigeringsfriheten, inte bara i Sydkinesiska sjön, utan överallt, i alla sammanhang och utan undantag. Ryssland kan därför inte vara ett undantag. I annat fall är vi bara hycklare.
Det är ett jävla fraktfartyg med spannmål. Ryskt spannmål. Från ryska Krim. Att Ukraina tycker att Krim är ukrainskt gör det inte till "stöld". Jävla dumheter.
Ja men sett från ryssens perspektiv
Men du är kanske inne på nåt, om ryssen tvingar oss förminska navigeringsfriheten kan deras buddy Kina legitimera sin "fiske"flotta och havsverksamhet på andra sidan jorden
Jo vad kul de måste haft! Liten lärdom om nu ryssen vill bråka. Sverige har mängder av dessa som bara önskar att det skulle vara allvar och de fick leka fritt.