Citat:
Ursprungligen postat av
Kapitalistkalle
När en hund attackerar en människa så avlivas den.
Man bör inte få mänskliga rättigheter om man själv inte deltar i överenskommelsen.
Istället för avlivning får han chansen att leva i sitt hemland. Det är humant.
Håller du inte med så lider du av någon form av självskadebeteende och sätter dina vänner och släktingars hälsa och välbefinnande i andra hand framför en individ som inte förtjänar din omsorg.
Det är lätt att hitta på att man är homosexuell eller har fel religion om man riskerar att utvisas. Det gör att allt slödder blir kvar här. Det är inte en väg vi har råd att fortsätta på. Oavsett om han skäl är på riktigt eller ej.
Vi måste välja vem som ska skyddas. Gärningsman eller offer.
Vi gör samma val inom vården med helt oskyldiga människor, där vi sätter en begränsning för vilka behandlingar en människa har rätt till. Men där tycker man det är helt ok att folk dör.
Och det är absolut jämförbart. Så påstå inte att det inte är det om du inte kan greppa det. Även om det inte blir lika tydligt när en människa dör av en behandling de inte fick som när någon dödats i sitt hemland efter utvisning.
Men det är väl så det funkar med politik. Det är lätt att bli ifrågasatt när en utvisad blir dödad. En patient kunde ju dött ändå.
Du behöver inte hålla med mig, men du får ursäkta att jag tycker du är helt oempatisk om du tänker annorlunda. Det är jag som står för den humana aspekten den här frågan, även om du intalar dig att det är du.
"När en hund attackerar en människa så avlivas den" - Men nu hör man ju på namnet "
mänskliga rättigheter" att man inte kan likställa eller jämföra detta med hundar. Så vi kan stanna där!
"Man bör inte få mänskliga rättigheter om man själv inte deltar i överenskommelsen" - Hur menar du?
"Istället för avlivning får han chansen att leva i sitt hemland. Det är humant" - Men om personen riskerar att torteras och/eller dödas i sitt hemland så har han ju inte fått chansen att leva?
"Håller du inte med så lider du av någon form av självskadebeteende och sätter dina vänner och släktingars hälsa och välbefinnande i andra hand framför en individ som inte förtjänar din omsorg" - Absolut inte! Först och främst bygger ju ditt narrativ på att denna personen kommer fortsätta begå brott, vilket vi inte vet ett dugg om. Att jag tycker att ingen människa skall behöva dödas eller utsättas för tortyr, eller annan omänsklig behandling, betyder inte alls att jag har ett självskadebeteende eller inte ser till andras välbefinnande. Hur kan du säga så?
"Det är lätt att hitta på att man är homosexuell om man riskerar att utvisas. Det gör att allt slödder blir kvar här" - Visst är det så, men därmed inte sagt att det hörsammas. Först och främst så skall det ju finnas en reell risk, och det är ju knappast alla länder som dödar eller torterar homosexuella medborgare!? Tar man asyl/migrationsmål så är det ju i regel den asylsökande som har bevisbördan och då måste ju vederbörande kunde påvisa att den antingen lever ihop med en man, eller tidigare gjort det, eller på annat sätt styrka sin läggning t ex genom vittnesmål eller att man kan påvisa att man varit aktiv i olika HBTQI-sammanhang. I brottmål är det ju däremot åklagaren som har bevisbördan. Men i detta fallet torde det nog varit ostridigt att vederbörande var homosexuell, eftersom det var just en man han försökte våldta.
"Vi måste välja vem som ska skyddas. Gärningsman eller offer" - Så hade man kanske kunnat säga om skyddsskäl betydde att man var straffimmun, men så är det ju inte. Vederbörande döms ju fortfarande till ett (fängelse)straff och då skyddas ju offer. Jag kan återigen notera ditt narrativ kring att personen kommer att göra om sina brott - och det vet man som sagt ingenting om.
"Du behöver inte hålla med mig, men du får ursäkta att jag tycker du är helt oempatisk om du tänker annorlunda..." - Tack för dina fina ord! Att jag dock tycker att INGEN människa (inte du, inte jag, inte någon annan) skall behöva utsättas för dödsstraff, tortyr eller annan omänsklig behandling är väl essensen av ordet "empatisk". Man skall också tänka på att
rätten till liv och
förbud mot tortyr eller annan omänsklig behandling är någonting som skyddar oss alla (även dig) varje dag och varje sekund. Så att önska en annan ordning hade ju varit att bita sig själv i svansen, samt även sina släktingar och vänner...som du ju värnar om så mycket!?