Citat:
Ursprungligen postat av
ruskinarms
Ok, I så fall har regimen använt barnen som mänskliga sköldar. De är då indirekt mördade av regimen. Den tycks inte ha nåt emot att mörda sin egen befolkning.
Det tror jag inte. Rev gardet har haft en sjukstuga och mm där. Skolan är avskärmad från basen. Men låg intill. Tidigare, om jag förstått rätt, var hela området en bas 2015? Men senare blev en del en skola. Så antingen hade USA gamla uppgifter eller så träffade man helt enkelt fel. Det kan tyvärr hända i krig. Men jag tror inte Rev gardet använde skolan som skydd. Då am missiler normalt kan träffa rätt fönster på en byggnad. Rev gardet hade inte soldater i skolan, men de låg "vägg i vägg". Hade rev gardet velat haft riktigt skydd av skolan, så hade man blandat användningen av byggnaden Bas/skola eller haft basen under skolan.
Det händer faktiskt att USA bombar fel av misstag. Det mest kända är den kinesiska ambassaden i Serbien. Amerikanerna bombade massor med mål första dygnet och när människor och eller AI är inblandade så kan det i bland gå fel.
Självklart ville inte USA bomba en skola. De vill att iranska folket ska resa sig. Folket Iran lär inte resa sig om USA bombar skolor. Skulle det dyka upp riktiga vittnesmål om att man bombade skolan med vilja så finns möjligheten att USA riskerar att förlora kriget på det.