Citat:
Ursprungligen postat av
Kortisol
Iran har droppat klusterbomber över Tel Aviv för några timmar sen.
Israeliska medier (Channel 12) och vittnen på marken bekräftar att en ny våg av iranska missiler träffade centrala Israel sent i går kväll och tidigt i morse.
Målet: "Hjärtat av Tel Aviv". IRGC (Revolutionsgardet) gick ut med ett officiellt uttalande om en kombinerad attack med både drönare och missiler.
Förödelsen: Klustermissiler rapporteras ha spridit dussintals småbomber över staden. Bränder och omfattande materiella skador har bekräftats på minst tre platser, bland annat nära bostadshus i centrala Tel Aviv och i förorten Azor.
Du påminner mig väldigt mycket om den där figuren Krösamaja ur Emil i Lönnebergaböckerna.
Det här är vad som hände: efter en period på närmare 12 timmar utan några som helst iranska robotangrepp fick Revolutionsgardet iväg en volley på tre till fyra robotar, vid niotiden i morse, varvid flyglarmet drog igång i Tel Aviv. Hotet avvärjdes av David's Sling som plockade ned robotarna. En del fragment från de israeliska "interceptorerna" ramlade ned från skyn, men inga nedslag ägde rum i bebodda trkter och inga skador på människor eller djur har rapporterats.
Några av dina påståenden:
"Iran har droppat klusterbomber" –> Ingen kan veta om det är klusterbomber eftersom robotarna är tillintetgjorda.
"Våg av missiler" –> Ett par stycken robotar.
"Kombinerad attack av drönare och missiler" –> Iran har slutat att skicka drönare i kombination med robotar mot Israel.
"Dussintals småbomber" –> Dussintals plåtbitar från David's Sling.
"Omfattande materiella skador på tre platser" –> Tre hustak måste lagas så att det inte regnar in.