Citat:
Ursprungligen postat av
calamato
Haha Iran överlägsna? Ukraina är överlägsna på drönarfronten. Finns inget land som slår Ukraina när det kommer till drönare av olika typer och storlekar.
Det vi ser nu är inte bara ett missilkrig, utan en medveten tömning av Israels och USA:s strategiska reserver. Matematiken bakom "tandlösheten" är obeveklig:
Förbrukningschocken: Under de första 72 timmarna av mars-kriget beräknas Israel och USA ha skjutit av över 150 tunga interceptorer (THAAD, SM-3 och Arrow). Enligt källor inom detta motsvarar ca 30 % av USA:s totala globala lager av THAAD-missiler.
Produktionsgapet: USA tillverkar i genomsnitt endast 8 THAAD-missiler i månaden (96/år). Israel förbrukade alltså 18 månaders produktion på tre dagar. Även med Trumps order om att fyrdubbla takten, kommer de nya missilerna inte ut från fabriken förrän om 12–18 månader på grund av ledtider för komponenter.
Drönarfällan: Iran har hittills avfyrat över 1 600 drönare och 500 missiler (per 5 mars). Genom att tvinga fram användningen av miljonmissiler ($2.5M per Arrow) mot billiga "skräpmål" ($30k per drönare), har de lyckats sänka den israeliska försvarsnivån farligt nära det icke existerande.
Om en riktigt stor svärm/anfall kom inatt så kan alltså Davids Sling och Arrow-sytem vara helt slut. Iron Dome funkar inte mot svårare mål som tunga robotar och hypersonics. De kan rubba de på sin höjd.
Israel är med andra ord kört redan nu och Iran kommer kunna slakta landet om de vill, och därmed få en oerhört överlägsen förhandlingsposition och tex pressa bort det nuvarande styret enbart genom hot om ännu mer förstörelse.