2026-03-04, 12:54
  #8449
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Pommel
Turkey's Defense Ministry said a ballistic missile was fired from Iran and headed into Turkish airspace, but was destroyed by NATO air defenses in the eastern Mediterranean. The ministry said there were no casualties or injuries in the incident, adding that "Turkey reserves the right to respond to any hostile actions against it."
Den flög alltså uppenbarligen långt över Turkiet om den sköts ned över Medelhavet, dvs det var inte en attack mot Turkiet. Brittiska basen i Cypern?
Citera
2026-03-04, 12:55
  #8450
Medlem
Ken Drydens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sobrilbil
De kunde ju förinta USA för några dagar sedan.



Och allt färre.

Iran fick iväg 800 drönare första dagen. Igår var det bara 150. Första dagen lyckades Iran få iväg 350 ballistiska robotar. Igår var det nere i 50 stycken.

Ett jävla tapp, alltså.
Citera
2026-03-04, 12:55
  #8451
Medlem
Rodrigos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sobrilbil
De kunde ju förinta USA för några dagar sedan.



Förmodligen överdriven propaganda som alla andra u-länder kör med.. det kritiska är inte vad de har kapacitet eller möjlighet att göra just nu, det kritiska kommer när man märker att landet inte kommer vika ner sig och det inte räcker med att säsongs-bomba och sakta men säkert börjar tillverka vapen igen och förstöra gulfen
Citera
2026-03-04, 12:56
  #8452
Medlem
Mindbusinesss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Xenonen
Den flög alltså uppenbarligen långt över Turkiet om den sköts ned över Medelhavet, dvs det var inte en attack mot Turkiet. Brittiska basen i Cypern?

Turkiet uppger att Natos försvar har upptäckt och avvärjt en ballistisk missil som avfyrades från Iran innan den gick in i turkiskt luftrum, rapporterar Reuters.
Enligt Turkiets försvarsminister Yaşar Güler har inga personer dödats eller skadats i händelsen.
– Turkiet förbehåller sig rätten att reagera på alla fientliga handlingar mot landet, säger han.
https://www.svt.se/nyheter/utrikes/senaste-nytt-om-iran-och-konflikten-med-usa-och-israel?inlagg=b0793ec7c3e7424ff8b7778082b6c1d5
Citera
2026-03-04, 12:57
  #8453
Medlem
esprit21s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HomoDeus
Skillnaden är att Iran är en religiöst fundamentalistisk terrorstat som har ett folkmord som nationell målsättning. En målsättning man under långt tid arbetat för genom att finansiera terrorgrupper. Irans agerande de senaste dagarna (hur man ger sig på allt och alla) visar varför de är så farliga.

Anledningen till att du inte förstår är för att Sverige inte är mål för en sådan stat, och att du inte lever under hotet. Så för dig blir allt en teoretisk tankelek. Lite som fotbollstaktik.

Den avgörande skillnaden är också att Iran är en teokrati som aldrig någonsin med nuvarande styrelseskick kommer närma sig västvärlden eller nån transatlantisk allians öht.

Pakistan har kärnvapen, och de har en del galna islamister där också, men är också en viktig partner för USA och väst, MNNA major non-NATO kallas det. Andra muslimska länder som står oss nära militärt är Turkiet, Saudiarabien, Egypten, Qatar och UAE, sedan finns andra viktiga handelspartners och diplomatiska allianser. Därför utgör de formellt inget hot mot oss, även om olika fraktioner inne i landet kan göra det, men inte styret i sig.

I Iran är det precis tvärtom. Styret - teokratin - är ett direkt hot mot oss och hela västvärlden. Hotet sitter alltså på makten och militären - inte befolkningen eller ens olika fraktioner i sig. Detta är en kritisk detalj rent säkerhetsmässigt, och därför kan Iran aldrig tillåtas utveckla kärnvapen som potentiellt sett kan användas mot väst.

Bara för att förstå USAs sits och hur varje beslut påverkar riktningen i olika frågor. Något som är självklart för oss är inte självklart för andra, så USA kommer alltid få överväga svåra beslut och stå fast vid det som är bäst för stunden. Det är alltid nån som blir irriterad oavsett vad USA gör.

Pakistan ville tex inte ens att USA skulle lämna Afghanistan. De har fått mycket problem med terrorister, flyktingar och andra konflikter vid gränsen som blossat upp sen dess, tex med T.T.P. Numera försöker Pakistan närma sig Kina på grund av att man inte längre har samma förbindelser med USA post Sovjet post Afghanistan även om man fortfarande har ett nära samarbete.

Att vara kritisk till krig är en sak, men folk som ställer sig bakom diktaturen i Iran och mullorna bara för att de hatar USA och Israel, som vänstern och feministerna? Där har vi en dråplig tillställning man måste skratta åt. Iranierna är i alla fall glada över att Khamenei är död och hoppfulla inför en möjlig framtid utan islamismen.
Citera
2026-03-04, 12:59
  #8454
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ken Dryden
Och allt färre.

Iran fick iväg 800 drönare första dagen. Igår var det bara 150. Första dagen lyckades Iran få iväg 350 ballistiska robotar. Igår var det nere i 50 stycken.

Ett jävla tapp, alltså.

Tydligen inga robotar alls mot UAE sedan igår, över 100 drönare dock men det är ju betydligt färre än för ett par dagar sedan med.
Citera
2026-03-04, 12:59
  #8455
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Xenonen
Den flög alltså uppenbarligen långt över Turkiet om den sköts ned över Medelhavet, dvs det var inte en attack mot Turkiet. Brittiska basen i Cypern?

Om den hade kommit in i Turkiets luftrtum kan det betraktas som fientlig handling av Turkiet / NATO och trigga Artikel 5 i värsta fall.

Så det ska man inte vifta bort..
Citera
2026-03-04, 13:00
  #8456
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Ken Dryden
Och allt färre.

Iran fick iväg 800 drönare första dagen. Igår var det bara 150. Första dagen lyckades Iran få iväg 350 ballistiska robotar. Igår var det nere i 50 stycken.

Ett jävla tapp, alltså.


Jag minns förra gången när Mossad skrämde med explosioner i kylskåp och telefoner, alla ayatollah-runkare påstod att Iran som skydd åt Libanons vägnar skulle stå för masshämnd.

Det resultatet slutade med att Iran skickade några missiler som träffade enstaka byggnader i Tel-Aviv.

Kanske dags att inse att alla Iran-runkare här inne lever i någonslags fantasi att Iran besitter mer vapen än vad verkliga fallet är? Så här långt har Iran framstått som ett tamt får jämfört med lejonattackerna ifrån Israel med hjälp utav USA.

Och då spelar Iran ändå hemmaplan.

Kan du tänka dig om det hade skett i USA eller Israel? Iran hade blivit fullständigt rövknullade det blir de ändå nu men fortfarande.
Citera
2026-03-04, 13:02
  #8457
Medlem
Flaskpostenss avatar
Nu har galningarna börjat anfalla Turkiet. Wtf?¿°¿°¿
Citera
2026-03-04, 13:03
  #8458
Medlem
Intressant, Iran attackerade ett kurdisk högkvarter som sägs vara en motståndsgrupp i Iran som CIA föder med vapen.
Tydligen består det kurdiska högkvarteret av både iranier och kurder.
Citera
2026-03-04, 13:03
  #8459
Medlem
HomoDeuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DrillBitTTT
är du dum i huvudet på riktigt?

det behöver inte finnas en anledning till att de skulle vilja döda 160 barn. det är en gammal militär anläggning de byggt om till skola. usa + israel har skickat hundratals om inte tusentals missiler in i iran. att 1 av dem landar på fel ställe är väl inte så jävla konstigt

Nejdå, jag tycker inte heller att det är konstigt. Det är tyvärr sånt som sker i krig.

Men detta är precisionsvapen. Och det hade nog ganska säkert siktet inställt på byggnaden ifråga, om det var en amerikansk eller Israelisk robot. Frågan är varför de hade utdaterade uppgifter.

Artikeln du kopierade in text ifrån nämner inte sådana skäl. Och det gjorde inte du heller.
Citera
2026-03-04, 13:04
  #8460
Medlem
Flaskpostenss avatar
Turkiet har stoppat iransk robot.

https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/Ok8lbw/israel-har-attackerat-iran
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in