2026-03-01, 12:14
  #4153
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kimma7
Är nog mycket möjligt att man klarar det med tanke på att Iran verkar vara kvar på stenåldern. Kompetensen hos militären och ledningen verkar vara extremt låg. Ett gäng impulsiva babianer med skrot till vapen.
Att militärt slå ut Irans luftförsvar och landets kapacitet att göra motanfall hade nog Israel klarat på egen hand.

Den Iranska ledningens grepp om den egna befolkningen är nog svårare att komma åt, det finns ju en inhemskt nätverk av regimtrogna. Denna struktur faller nog dock också efter ett tag när ledningen slås ut, en efter en.

Frågan är vad som händer sen, det är den stora nöten att knäcka.

Att förlita sig på att folkets uppror mot den nuvarande regimen ska leda till något bra och stabilt håller inte. Iran kan bli ett sammelsurium av klansamhällen, terrorbaser och en utgångspunkt för instabilitet och kaos för hela regionen. De nuvarande regimtrogna kommer att ha tillgång till vapenarsenaler och fortsatt utgöra hot mot befolkningen och mot grannländer. Ryssland, Kina och Pakistan kommer att ta för sig om tillfälle bjuds.

Det måste finnas en omfattande plan för att styra upp Iran efter att ledningen har fallit och det kommer krävas stora resurser och lång tid att göra Iran säkert för befolkning och omvärld.
Citera
2026-03-01, 12:14
  #4154
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av GustavAnder
Vad dillar du om din knäppa rysshora?
Ingen har väl sagt att det blir demokrati i Iran idag, typ.

Ironisk vändning… Det märks att verkligheten har hunnit ikapp även de mest optimistiska rösterna i väst… dagen innan lät det på Trump och många västledare som att segern redan var vunnen- Trump själv postade att detta var "det enskilt största tillfället för det iranska folket att ta tillbaka sitt land" och uppmanade dem att "ta över sin regering". Det skapade en bild av att demokratin stod och väntade runt hörnet så fort dammet lagt sig…
Men idag har tonläget förändrats drastiskt. Västmedia, som nyss visade bilder på 10 jublande folkmassor någonstans i EU, tvingas nu rapportera om att Iran har aktiverat sitt konstitutionella ledarråd.
__________________
Senast redigerad av Menea 2026-03-01 kl. 12:17.
Citera
2026-03-01, 12:15
  #4155
Medlem
Sunimods avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ajogen
Du får ta och läsa mitt inlägg igen helt enkelt.

Din zionistfeber gör det omöjligt för dig att ta till dig annat än Israels version.
Du svarar givetvis inte på konkreta frågor.

Jag är varken för USA eller Israel eller Iran utan enbart fred och att folk har det bra.
Så stoppa upp dina förolämpningar där solen inte skiner.
Citera
2026-03-01, 12:16
  #4156
Medlem
DickeFixs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TheFlyingFarang
1: Nja, verkar vara återhållsamt ännu så länge. Men varför inte sanktioner mot USA om man inför mot Israel?

2: De jobbar väl på det just nu - får se hur det utvecklar sig. Spännande att följa.

3: Ryzzland? De kommer blanda sig i lika mycket som de gjorde när deras allierade i Syrien och Venezuela fördrevs. Det vill säga mycket ord och absolut ingen action. Ryzzland är ett Kongo med kärnvapen.

Tack för svaren på trådens frågor. När jag skrev trådstarten var bara Israels deltagande officiellt. Men vi vet båda att Sverige inte kommer agera mot USAs och Israels "fullskaliga och oprovocerade invasion" och deras brott mot den annars så heliga "regelbaserade världsordningen". Jag tror inte Ryssland kommer intervenera direkt. Det finns dock en risk att Irans regim hänger sig kvar och beväpnas av Ryssland medan olika motståndsgrupper beväpnas av USA. Då får vi ännu ett inbördeskrig som utvecklas till ett proxykrig.

Om man har ofärgade glasögon ser man analogin mellan det som händer i Iran och i Ukraina. USA bryter folkrätten och invaderar Iran för att "säkerställa iraniers mänskliga rättigheter" och Ryssland bryter folkrätten för att "säkerställa öst-ukrainares mänskliga rättigheter". Ingen av stormakterna bryr sig egentligen om folkens mänskliga rättigheter utan agerar utifrån sina egna säkerhetspolitiska och realpolitiska intressen. Den "regelbaserade världsordningen" är mest vackra ord som stormakter bryter mot själva när det gagnar dem.

Och vi i Europa skriker i högan sky när Ryssland bryter folkrätten och inför sanktioner och hotar med krig men vågar knappt säga ett knyst om USA gör det. Endast Norge och Spanien fördömde anfallet på Iran medan resten skyllde på Iran, den attackerade parten. Det gör att vi européer ses av resten av världen som opportunistiska hycklare med irriterande hög svansföring.

Antingen står man fast vid folkrätten och deklarationen om de mänskliga rättigheterna eller inte. Om man har olika måttstockar för olika länder är man en hycklare!

USAs, Israels och EUs arrogans ökar hatet mot väst och antisemitismen i stora delar av världen. Vi skapar kaos i våra försök att störta förhatliga regimer. Tyvärr leder det nästan alltid till inbördeskrig som utvecklar sig till proxykrig mellan stormakterna men man kan ju hoppas att det går bättre denna gång...
Citera
2026-03-01, 12:16
  #4157
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ajogen
Iranian foreign minister Abbas Araghchi: "A deal was at our reach" before U.S.-Israeli strikes: "I don't know why U.S admin insists to start negotiation and then in the middle, attack the other party. Perhaps, it was others who dragged the U.S for their own benefits. It's a pity. It's unfortunate."

Har vi fått någon egentlig förklaring om varför USA/Israel anföll Iran mitt under förhandlingarna?

Olika skäl

1 Man tänkte anfalla och förhandlingarna var en smokescreen

2 Trump mfl tröttnade på att Iran inte gav med sig och bara pratade

3 Man fick en chans att slå ut högsta ledaren genom intel och tog den

4 något annat
Citera
2026-03-01, 12:16
  #4158
Medlem
Ajogens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sunimod
Du svarar givetvis inte på konkreta frågor.

Jag är varken för USA eller Israel eller Iran utan enbart fred och att folk har det bra.
Så stoppa upp dina förolämpningar där solen inte skiner.
Jo du har fått goda svar. Du har bara för mycket zionisthjärnröta för att tänka
Citera
2026-03-01, 12:16
  #4159
Medlem
Extremeflys avatar
Någon som vet om det finns någon som rapporterar direkt? Som agenda free tv, men han var inte online nu
Citera
2026-03-01, 12:16
  #4160
Medlem
Syrons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dukater
Om det är sant, det du skriver. Så är det precis så som jag misstänkte. Inte just det där om sonen, men det där om han han inte styrde självmant, även om han var högste ledaren. Han var mer som ''ansiktet utåt'' och syntes som om det var hans egna beslut.

Och efter hans död, kommer en efterträdare, som kommer bara följa ''hans linje''. Liksom, detsamma linje som innan. Precis som du skriver, så kommer inget att förändras. Möjligen ''hämndaktioner'', som egentligen består av att attackera tillbaka, eftersom man har get sig på Iran. Inte att man nödvändigtvis gör attacker och anfaller, för hans död, utan för att man redan har bombat och attackerat. Så ''måste'' man attackera tillbaka. Med andra ord, så finns det fortfarande risk för stort krig.

Frågan är också när Ryssland kommer vilja och kan hjälpa. Även om de har fullt upp med Ukraina, så tror jag att Ryssland kan hjälpa till, med en och annan attack.

Jag undrar om Sverige på något vis bli indraget. Inte på ett ekonomiskt plan. Vi får tyvärr vara beredda på prishöjningar och andra ekonomiska bekymmer.

Kan vi bli indraget, genom att själva bli attackerade eller blir tvinga att hjälpa till.

Även om Ryssland har intresse av att stötta Iran så kommer de nog inte göra det så värst mycket i den nära framtiden. De har allt för stort behov lokalt av sina egna vapen etc just nu. Några månader eller år framåt så kanske. När det gäller priser: Ja eftersom Iran nu stryper transporter i sitt närområde så kommer det bli förseningar och prishöjningar inom några månaders tid.
Citera
2026-03-01, 12:17
  #4161
Medlem
tenebriss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Menea
Itonisk vändning… Det märks att verkligheten har hunnit ikapp även de mest optimistiska rösterna i väst… dagen innan lät det på Trump och många västledare som att segern redan var vunnen- Trump själv postade att detta var "det enskilt största tillfället för det iranska folket att ta tillbaka sitt land" och uppmanade dem att "ta över sin regering". Det skapade en bild av att demokratin stod och väntade runt hörnet så fort dammet lagt sig…
Men idag har tonläget förändrats drastiskt. Västmedia, som nyss visade bilder på 10 jublande folkmassor någonstans i EU, tvingas nu rapportera om att Iran har aktiverat sitt konstitutionella ledarråd.

har du nog med copium att ta dig igenom denna attack på en av dina älskade terrorregimer?
Om det hjälper så är nog putin minst lika hjärtsnörpt
Citera
2026-03-01, 12:17
  #4162
Medlem
Ajogens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SiamGnome
Olika skäl

1 Man tänkte anfalla och förhandlingarna var en smokescreen

2 Trump mfl tröttnade på att Iran inte gav med sig och bara pratade

3 Man fick en chans att slå ut högsta ledaren genom intel och tog den

4 något annat
Jo, du har nog rätt i det.

Men nu bad jag om egentlig förklaring. Inte spekulationer.
Citera
2026-03-01, 12:17
  #4163
Medlem
Ken Drydens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Max1494
Lite konstigt då Storbritannien inte deltar i kriget
Blir kanske dumt att dra in hela NATO i kriget
Iran söker kanske fler motståndare

Det var två blindgångare som kommit ur kurs och färdades "i riktning mot Cypern". De utgjorde aldrig något hot, vilket den brittiske talesmannen också påpekade. Förmodligen släpptes de igenom av det israeliska och amerikanska robotförsvaret när man insåg att de skulle fara ut över vattnet.
Citera
2026-03-01, 12:18
  #4164
Medlem
” Mängder av flyg till och från Mellanöstern är fortsatt inställda efter att stora delar av luftrummet i området är stängt, skriver Reuters.
Samtidigt är flygplatserna i bland annat Dubai, Abu Dhabi och Doha avstängda efter attacker.
Luftrummet över Iran, Irak, Kuwait, Israel, Bahrain, Förenade Arabemiraten och Qatar ekar därför tomt, visar tjänsten Flightradar.” -Aftonbladet https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/Ok8lbw/israel-har-attackerat-iran

Hur ska folk nu ta sig hem?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in