Citat:
Ursprungligen postat av
Snapcount
Jag är enig i mycket av vad det du säger. Man får också komma ihåg att dessa hangarfartyg inte är några "ymninghetshorn" med vapen och ammo. Krävs påfyllnad och underhåll av fartygen. Så jag är inte så säker på att man klarar av att vara på plats i månader om det skulle krävas.
..och utan trupp på marken..så kan Iran vänta ut Usa..(om det nya ledarskapet väljer det)
Sant, jag vet inte hur länge fartygen kan vara där eller i närheten. De har nog iallafall någon hamn inte så långt bort de kan fylla på förråden i.
Men de kan nog inte vara där i flera månader i sträck. Isåfall måste USA fylla på med fler. Sedan är det frågan om de ens behövs efter att USA attackerat i en vecka eller mer, det mesta av Irans kapacitet att attackera andra länder lär vara förstört då. Så av kanske 5 fartyg så går då 3 i hamn och fyller på, återvänder och så går de andra 2 och gör likadant, dvs roterar för alla behöver inte vara där hela tiden.
Men jag håller med dig om trupp på mark, det verkar som att Trump vill det iranska folket ska ta tag i det och ta över, men hur kan man begära det av obeväpnade människor att de ska strida mot beväpnade regimtrogna trupper?