2026-02-28, 22:03
  #2833
Medlem
HejaFinlands avatar
Jänkarna skjuter 3 patriotrobotar mot en iransk robot och missar. 3x4= 12 miljoner dollar. Men detta händer ju i Ukraina också.
https://x.com/bayraktar_1love/status/2027825289623924961
Citera
2026-02-28, 22:03
  #2834
Medlem
Attacker likt de vi sätt borde väl leda till att Iran svarar med alla medel de har? Varför ser vi inte ett starkare svar? Är regimens militära, eller åtminstone stödet för militären i Iran, så pass svagt? Har de inte mer att sätta emot?
Citera
2026-02-28, 22:04
  #2835
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Mary99
Därför att Iran redan har blivit för starkt och allierat sig med Ryssland och Kina.
Blivit en del av BRICS inte bara ekonomiskt utan även militärt.
Om några år skulle det vara omöjligt att anfalla Iran.
Sista chansen är nu.
Ingen i USA förutsåg denna geopolitiska utveckling för 35 år sedan.
USA försökte med att sporra och beväpna Saddam Hussein att kriga mot Iran i början av 80-talet. Han fick t.o.m kemiska vapen.
Det kriget var mycket blodigt men Iran klarade sig.

Jag tänkte att det är snart 20 år sedan Saddam Hussein blev hängd.

Skulle Kina ha skyddat Iran om USA hade avvaktat i ett par år till?
Citera
2026-02-28, 22:04
  #2836
Avstängd
Doxycyklin87s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SecretGarden352
Man märker också nu i nyhetsrapporteringen hur rädda grannländerna är för att Iran ska eskalera kriget. Måste vara fruktansvärt att ha en så demoniskt regim som grannland och vara rädd hela tiden.

Kanske inte ska inhysa fiendens baser om man inte är beredd på att attackeras? Trollen här inne resonerar verkligen skrattretande dåligt.
Citera
2026-02-28, 22:04
  #2837
Medlem
Gothenburgers avatar
Det här borde ha gjorts redan på 80 -talet. Visst man försökte göra det via proxy med Irak.........så det räknas inte. Gick ju dessutom åt hela helvete och renderade i gulfkriget 1990 för att emiraten skulle ha tillbaka krigskassan som man gett Saddam. Saddams svar var ungefär "irak har redan betalat i blod i blod"
Citera
2026-02-28, 22:04
  #2838
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av SecretGarden352
Man märker också nu i nyhetsrapporteringen hur rädda grannländerna är för att Iran ska eskalera kriget. Måste vara fruktansvärt att ha en så demoniskt regim som grannland och vara rädd hela tiden.

Man ser tydligt hur regionen hamnar i ett ständigt undantagstillstånd varje gång Iran spänner musklerna och grannländerna vet aldrig hur långt det kan gå. Även Trump och Meilkowsky är osäkra på utvecklingen om detta fortsätter vilket säger en hel del om hur oförutsägbart läget är just nu.
Citera
2026-02-28, 22:04
  #2839
Medlem
Masingas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pommel
Trump har inga planer på att avsluta attacken. Det fortsätter tills ledningen, religösa rådet, politiker, militära commandos, revolutionsgardet, alla möjliga anläggningar och deras flotta är utraderat för gott. Och Nettanjahadu håller med.
Usa är beroende av krig. Det är som en "fix" för dem. I deras 240 åriga historia så har de inte varit i krig i 16 år.

800 militärbaser i över 80 länder. Vi vet nog vilka som stör världsfreden.
Citera
2026-02-28, 22:05
  #2840
Avstängd
wtfuks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mary99
Kina stödjer redan Iran för fullt.
Problemet hittills har varit att Iran, som själva anser sig vara en stolt regional stormakt, inte har varit benägna att bli beroende av vare sig Kina eller Ryssland. De har gärna goda relationer men på lika villkor. De vill inte hamna i samma vasall situation som EU/Nato vs USA.
Kina å sin sida är beroende av ett stabilt Iran inte bara för oljan utan för planerna på den nya Sidenvägen.
För Ryssland handlar det främst om att Iran har säkerhetspolitisk betydelse. Inte lika viktigt som Ukraina men ganska så.
Putin varnade Netanayu för att anfalla Iran efter "vapenvilan" i Gaza. Undrar vad han menade med det? Att Israel hamnar i ruiner?
om israel/zionist torskar har de redan enbart jude/khazar områden i sydvästra ukraina, Cypern enklaver. Patagonien där dem omgrupperar. Jag hoppas judar kan förstöra denna guds förbannade folk inklusive kristna zionister typ 20 miljoner i usa. det finns många bra judar, be för dem
Citera
2026-02-28, 22:05
  #2841
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HejaFinland
Jänkarna skjuter 3 patriotrobotar mot en iransk robot och missar. 3x4= 12 miljoner dollar. Men detta händer ju i Ukraina också.
https://x.com/bayraktar_1love/status/2027825289623924961
Ballistiska missiler är svåra att stoppa. Även iranska sådana.
Citera
2026-02-28, 22:05
  #2842
Medlem
MisterPartyfucks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ambushed
Snack. Regimen har inget folkligt stöd. Missade du massakern för några veckor sedan?
Jag saknar dock IR5 och Bahram i tråden för de är onekligen flashbacks egna Baghdad Bob duo när det kommer till Iran. IR5 var glasögonsmurfen medans Bahram hade sin pinsamma respektblatte stil.

Man undrar vad de har för tankar om Israels och USAs attacker mot Iran just nu? De talar om att knulla svennar men de får pisk av judar av alla folk.
Citera
2026-02-28, 22:05
  #2843
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av okok1
Hur fungerar det när han är död är det någon som tar över rollen?
Iran har sedan länge utsett efterträdare på alla viktiga poster i regeringen och även efter de religiösa ledarna.
De har vetat att Israel vill döda deras ledare så de är förberedda.
Skulle mot förmodan the Supreme leader (motsvarande Påven i Rom) bli mördad så kommer en s.k Fatwa att utfärdas mot USA och Israel och de som stöder anfallet/mordet.
Svenska regeringen stöttar öppet anfallet på Iran vilket är ganska anmärkningsvärt eftersom det strider mot internationell rätt.
Men Sverige har blivit en vasallstat.
Citera
2026-02-28, 22:06
  #2844
Medlem
Haha kollar X just nu, jävlar vilken fest det tycks vara i Iran!

Kriget är redan över, allt står kvar, Irans ledning tycks vara borta.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in