2026-02-07, 00:38
  #421
Medlem
BombaySaphires avatar
Mohamsson är ljusår bättre. Det säger väl allt. Centern borde ligga sämre till än L.
Citera
2026-02-07, 03:35
  #422
Medlem
Pinoputchins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av fernebo
Ja, hon verkar vara rätt hopplös. Vad som är illa är att hon känns lite "bimbodum". Partiledare är ju ofta medelmåttor, men Elisabeth Thand Ringqvist kändes nästan som nån av deltagarna i Hollywoodfruar. Bådar inte gott inför valrörelsens alla debatter och utfrågningar.

Det bästa för Nekrofil-och djursexpartiet är nog att hon håller tand för tunga hela valet.
Citera
2026-02-07, 03:55
  #423
Medlem
Pungsvings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av liapunov13
78% av centernsväljare i 2022 var kvinnor.
78% kvinnor och 22% islamister. Kvinnor borde inte ha rösträtt.
Citera
2026-02-08, 00:37
  #424
Medlem
Tycker hon verkar vara lite trög i tanken och käften.

Hon har inte egenskaperna en typisk partiledare bör ha.
Citera
2026-02-08, 00:45
  #425
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av BombaySaphire
Mohamsson är ljusår bättre. Det säger väl allt. Centern borde ligga sämre till än L.

Ja, vilken katastrof på 30 minuter. Inget ämne för politiker det där.
Citera
2026-02-08, 01:17
  #426
Medlem
"Dagordningen i världen, den utvecklas dag för dag" - Elisabeth Thand Ringqvist
Citera
2026-02-09, 18:27
  #427
Medlem
Nygammalts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pinoputchin
Jag såg utfrågningen av Elisabeth Thand Ringqvist på 30 minuter på SVT. Alltså seriöst, vilken katastrof denna kvinna kommer att vara för Centern! Hon svamlar som en halvidiot och man undrar emellanåt om hon ens är nykter i studion. Riktigt jävla illa, och ingen ideologi alls, dom kan se sossarna som statsminister men även moderaterna.. Total härdsmälta med denna nya partiledare. Herregud!

https://www.svtplay.se/video/KN3GPwL/30-minuter/elisabet-thand-ringqvist-c?video=visa&position=4
Ja, det var verkligen person som själv ville framstå som bestämd och tydlig.
Men vilja och förmåga går som ofta inte alltid hand i hand. För här förmedlades mest en tydlig oklarhet, om nu något förmedlades.

Tyckte även det var ganska fräckt att avfärda senaste folkomröstningen om euro så slappt. Oavsett vad man tycker om tidigare omröstning så har den ett värde och ett budskap. För om den inte betyder något, varför ska något val som folket tillåts göra betyda något?

Bry sig om folkets röst i ett riksdagsval kanske inte heller är så intressant för C numera? Partiet anar kanske vad som komma skall?

Det här är alltså partiet som företräder ”den breda mitten”.
Säger någon ”den breda mitten” får man för övrigt bara olustiga associationer. Bred på mitten vill ingen vara, det är inte bara ohälsosamt att vara bred på mitten utan det kan även tyda på att man dras med dåliga vanor och möjligen har, och företräder, en livstil som inte alls är hälsosam och nyttig för en själv. Ofta ser andra detta först, innan man själv kommer till insikt.
Citera
2026-02-10, 21:11
  #428
Medlem
solstrålars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BombaySaphire
Mohamsson är ljusår bättre. Det säger väl allt. Centern borde ligga sämre till än L.

Men det gör dom inte, vilket delvis kan förklaras av SD-hatet hos innerstadskvinnor har så starkt stöd att det drar till sig så många. Vet många tjejer som röstar på C enbart för att de hatar SD.
Dom vet inom C att om dom skulle säga ja till ett samarbete med SD regering då försvinner deras kärnväljare. Det är ett enfråge parti i grunden, med odefinitierade gröna företags floskler ovanpå - precis rätt cocktail för en fyrkantig innerstadstjej.
Citera
2026-02-12, 00:00
  #429
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kyrkstocken
Har kvinnorna helt tagit över partiet?

Mer sannolikt att hon kommer att visa sig helt "thandlös", inkompetent och sjunga we shall overcome..
Centern är ett populistiskt parti för kvinnor som är höger men inte gillar SD
Citera
2026-02-12, 00:01
  #430
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av BombaySaphire
Mohamsson är ljusår bättre. Det säger väl allt. Centern borde ligga sämre till än L.
Centerpartiet är i grund och botten Liberalerna fast de valde att inte regera med högern på grund av SD och de har en bättre miljö image och rikare
Citera
2026-02-15, 20:14
  #431
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Knugensbrorson
Centern är ett populistiskt parti för kvinnor som är höger men inte gillar SD

jag skulle inte kalla "höger" ett pati som vill ha avvecklat kärnkraft och oreglerad massinvandring
Citera
2026-02-15, 20:16
  #432
Avstängd
Fittsmällan liknar "Jokern" samma vanskapta fula mun med groteska drag.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in