"Du borde vänta tills våren och cykla som alla andra förnuftiga människor" svarar Göteborgs stad efter ett påpekande om dåligt plogade cykelbanor.
Efter att inlägget lagts ut på facebook har Göteborg stads högsta ledning agerat resolut, inte med snöröjningen men genom att sparka den person som svarat insändaren. Miljöförvaltningen i Göteborg menar att detta är ett jätteallvarligt uttalande och inte någonting förvaltningen står bakom, uttalandet står också i strid med Göteborgs ambition om hållbar mobilitet året om.
Vad tycker ni i frågan, gjorde Göteborgs stad rätt i att sparka den svarande medarbetaren eller daltas det helt enkelt för mycket med cyklister?
Det är en enskild person som skrivit så, inte Göteborg Stad.
Det var fel att sparka, men kanske hade personen skrivit så här ofta och man ville bli av med denna, och detta var perfekt skäl. Kan varit andra egengliga skäl.
För det första är det inte okej att sparka någon, för en sån här trivial sak. En varning hade varit befogad.
Göteborg stad kan komma att betala ut ett stort skadestånd till den sparkade, vilket facket bör hjälpa till att driva om facken vill förbli relevanta.
För det andra stämmer det ju att man ska cykla under barmarkstid. Det är idiotiskt att staden lovar att det ska gå att cykla året runt, när de samtidigt inte har tillräckligt med plogbilar.
Korkat uttalande, men jag tycker det var ändå lite väl att avskeda honom.
Det som kommer hända med sådant är ju att exakt alla kommer för säkerhet skull köra med "inga kommentarer!" vid mediakontakt.
Ett löneavdrag hade räckt.
De får väl titta på hur de gör är i Sthlm, här åker de med någon liten traktor som har typ en stor roterade borste fram. Är inte MP i GBG lika slagkraftiga som i huvudstaden?
Det är februari i Göteborg, inte Mallorca. Antingen accepterar man att vinter innebär snö, halka och begränsad framkomlighet – eller så anpassar man färdsätt efter säsong.
Många korkade kommentarer här. Om kommunens ambition är att fler ska cykla och göra det året runt, så kan ju inte kommunen svara att man ska vänta till våren. Dessutom ska förstås kommunens snöröjare inte ploga upp snöhögar på cykelbanorna, vilket var vad cyklisten klagade på. Det var helt rätt att byta ut den konsult som svarade så.