Citat:
Ursprungligen postat av
HomoDeus
Nu är du där igen.. bara gnäller och piper..
Förstår du problematiken? Har du förslag på lösning? Eller ska bara pipa?
Om man som jag, till motsats till dig, är för demokrati. Skulle det enda sättet att införa det, vara att man införde en president eller annan form av regeringsval, där man delade upp hela Europa i ungefär lika stora valkretsar efter folkmängd och folken fick rösta fram det demokratiskt.
Däremot är jag inte alls för EU, för det leds bara av totala idioter och agerar bara i egen sak, inte folkets och saknar helt demokratiskt sinne.
Utan jag menar att vi borde gå ut och ordnar egna avtal med dem, ungefär som Norge. Eller att EU läggs ned helt enkelt.
För dagens EU är helt odemokratiskt och förtyckande. Sen kan man skapa olika allianser inom EU mellan de länder som har gemensamma intressen.
Man kan förstås pipa ja till allt som makten säger, som en badanka, utan att förstås konsekvenserna och drömma om att ett antal odemokratiska ledare bestämmer över sig och att man ska få lyda dem okritiskt och hängivet som halvgudar.